Schronisko PTTK Jaworzyna Krynicka

Schronisko PTTK Jaworzyna Krynicka im. Józefa Piłsudskiego to górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego znajdujące się w Beskidzie Sądeckim w województwie małopolskim. Doprecyzowując, schronisko leży we wschodniej części Beskidu Sądeckiego, poniżej szczytu Jaworzyny Krynickiej. Obiekt jest położony na wysokości 1100 m n.p.m.

Schronisko PTTK Jaworzyna Krynicka

Autorstwa Rafał M. Socha (Azymut) – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63212043

Jak dojść do schronisko PTTK Jaworzyna Krynicka?

Do schroniska PTTK Jaworzyna Krynicka można dojść następującymi szlakami:

  • zielonym ze wschodu Krynicy-Zdroju (2:35 h, 6.2 km);
  • zielonym z południa ze Złockiego (3:10 h, 8 km).

Ponadto w niedalekiej odległości od schroniska (10 minut) biegnie czerwony szlak:

Do schroniska można również dotrzeć, wjeżdżając kolejką gondolową z doliny Czarnego Potoku na Jaworzynę Krynicką. Stamtąd trzeba już tylko zejść 15 minut zielonym szlakiem.

Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej – szlaki turystyczne

Schronisko na Jaworzynie Krynickiej to dobra baza wypadowa w Beskid Sądecki – a konkretniej w pasmo Jaworzyny Krynickiej.

Nie jest to jednak optymalny wybór, jeśli celem jest zdobycie szczytów Korony Gór Polski bezpośrednio ze schroniska:

  • Radziejowa – reprezentująca Beskid Sądecki w Koronie Gór Polski – znajduje się aż 30.9 kilometrów stąd. Dystans ten wiąże się z około 10 godzinami samej wędrówki.
  • Co ciekawe, oznacza to, że szybciej zdobędziesz inny szczyt Korony. Lackowa (Beskid Niski) to dystans 19.7 kilometrów i niecałych 7 godzin wędrówki.

A poza Koroną Gór Polski? Popularne szlaki to m.in.:

  • pętla przez Rezerwat Żebracze, Bacówkę PTTK nad Wierchomlą i powrót przez Czubakowską (4:30 h, 14.4 km);
  • pętla przez Czubakowską, Przysłop, Drabiakówkę i przełęcz Krzyżową, następnie powrót przez Diabelski Kamień (4:10 h, 12.6 km);
  • zejście zielonym szlakiem do Krynicy Zdrój (1:50 h, 6.2 km).

Oferta turystyczna

Obecnie schronisko oferuje 45 miejsc noclegowych w pokojach 1-5-osobowych z łazienkami. Obiekt prowadzi pełne wyżywienie.

Doba noclegowa trwa od 16:00 do 10:00.

Obok schroniska można zobaczyć kilka interesujących obiektów. Na pierwszy rzut oka rzuca się budynek dyżurki Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W pobliżu znajduje się też kapliczka z figurą papieża Jana Pawła II, która stanowi miejsce modlitwy i refleksji dla pielgrzymów i turystów. Nieopodal znajduje się również budynek Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej PTTK, gdzie można zgłębić wiedzę na temat regionu, historii górskich wypraw i ciekawostek związanych z turystyką górską.

Historia

Budowa pierwszego schroniska rozpoczęła się zimą z 1933 na 1934 rok. Schronisko, częściowo ukończone, zostało oddane do użytku turystów w drugiej połowie grudnia 1934 roku. Obiekt dysponował bufetem i 60 miejscami noclegowymi.

Schronisko otrzymało imię Józefa Piłsudskiego, który według legend miał zasadzić limbę na stokach Jaworzyny, rosnącą do drugiej dekady XXI w. Schronisko stało się atrakcją turystyczną, odwiedzane były tutaj m.in. przez Jana Kiepurę, lotników ze Szkoły Orląt oraz księżniczkę Julianę, przyszłą królową Holandii.

W sierpniu 1939 roku obiekt został splądrowany i zdewastowany. Po II wojnie światowej miejscowi działacze PTT postanowili odbudować schronisko. Z braku środków urządzili tymczasowy schron turystyczny “Sarenka”, który powstał na fundamentach dawnego budynku gospodarczego. W 1960 roku oczyszczono stare fundamenty i piwnice, na których postawiono parterowy, drewniany budynek z 20 miejscami noclegowymi.

W latach 90. XX wieku przeprowadzono kompleksową przebudowę schroniska, mającą na celu poprawę komfortu noclegów oraz zwiększenie bezpieczeństwa. Budynek został ponownie otwarty 22 czerwca 1997 roku. W 2011 roku do istniejącego obiektu, od strony północno-zachodniej, dobudowano przeszklony taras widokowy.

Podstawowe informacje

Typ: Górskie schronisko turystyczne

Wysokość: 1100 m n.p.m.

Data otwarcia: 1997

Aktualnie: otwarte

Dostępność: całoroczne

Właściciel: PTTK

Współrzędne geograficzne:

49°25′16,4″N 20°53′38,1″E

Witryna: https://schronisko-jaworzyna.pl/

Pobliskie szczyty

Dojdziesz do nich w 8h:

Lackowa

Lackowa

Pobliskie schroniska

Dojdziesz do nich w 5h:

Bacówka PTTK nad Wierchomlą

Schronisko Cyrla

Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej