Szczyty

Biskupia Kopa

Góry Opawskie

Biskupia Kopa to najwyższy szczyt polskiej części Gór Opawskich. Jego wierzchołek znajduje się już jednak po czeskiej stronie granicy. Mimo tego jest zaliczany do Korony Gór Polski jako reprezentant Gór Opawskich.
Biskupia Kopa liczy sobie 890 m n.p.m., a wysokości “dodaje” jej 18-metrowa kamienna wieża widokowa. Rozpościera się z niej ładny widok na Góry Opawskie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika oraz czeskie góry Jesioniki. Jak na dłoni widać również pobliskie miasta i miejscowości – na czele ze Zlatymi Horami. W dole mienią się również wody zbiornika Nyskiego i Otmuchowskiego.

Przy wyjątkowo dobrej pogodzie widać stąd również Karkonosze i Tatry.

Biskupia Kopa

Brusek

Brusek to (najprawdopodobniej) najwyższy ze szczytów w polskiej części Gór Bialskich. To właśnie on powinien więc reprezentować to pasmo górskie w Koronie Gór Polski.

Niepewność wynika stąd, że według różnych źródeł Brusek ma 1116 lub 1124 m n.p.m. Jeżeli pierwszy pomiar jest prawidłowy, to oznacza, że od Bruska wyższa jest Postawna (1117 m n.p.m.).

Jedno jest pewne – to nie Rudawiec powinien się znaleźć w Koronie Gór Polski.

Na tym chaosu z Górami Bialskimi nie koniec – więcej o tym przeczytasz dalej we wpisie.

Brusek

Czupel

Beskid Mały

Czupel to najwyższy szczyt Beskidu Małego (930 m n.p.m.) – raptem o metr wyższy od Łamanej Skały (929 m n.p.m.). Z tego powodu niektóre starsze źródła sugerują, że ta druga może być faktycznie najwyższym szczytem Beskidu Małego.

Wierzchołek Czupla jest całkowicie zalesiony i nie oferuje żadnych widoków – z wyjątkiem ograniczonych prześwitów na okoliczne tereny Beskidu Małego oraz na szczyty Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Coraz bardziej ograniczonych ze względu na odrastający drzewostan. Dlatego wybierając się na najwyższy szczyt Beskidu Małego, warto się pospieszyć.

Czupel

Kowadło

Góry Złote

Kowadło dzięki swej wysokości wynoszącej 988 m n.p.m. jest drugim najwyższym szczytem Gór Złotych (jeżeli oddzielimy Góry Bialskie od Gór Złotych). To jednak właśnie Kowadło, a nie najwyższy szczyt Smrek Trójkrajny (1107 m n.p.m.) trafił do zaszczytnego grona szczytów Korony Gór Polski.

Czemu?

W tym wpisie postaram się uporządkować ten chaos.

Kowadło

Lackowa

Beskid Niski

Lackowa to najwyższy szczyt Beskidu Niskiego. Tym samym Lackowa jest jednym ze szczytów Korony Gór Polski.
Dzięki wysokości 997 m n.p.m. Lackowa bywa też nazywana Górą Policyjną.

Lackowa

Mogielica

Beskid Wyspowy

Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego i jedyny, na obszarze którego znajduje się piętro roślinne regla górnego. Przez wielu uważana jest również za najpiękniejszy szczyt tego pasma górskiego. Z wysokością 1170 m n.p.m. Mogielica reprezentuje Beskid Wyspowy jako szczyt Korony Gór Polski.

Na jej szczycie znajduje się drewniana wieża widokowa, z której rozpościera się szeroki widok na Beskid Wyspowy i Sądecki, Pieniny, Gorce, a nawet Tatry. Niemal równie piękne widoki oferuje kilka dostępnych turystycznie polan na Mogielicy – zwłaszcza syłnna Hala Stumorgi.

Mogielica

Postawna

Postawna to, w zależności od źródeł, najwyższy lub drugi co do kolejności szczyt Gór Bialskich… i Złotych. Aktualnie uznaje się, że jej wysokość to 1117 m n.p.m.

Oznacza to, że Postawna jest o 5 metrów wyższa od znajdującego się w Koronie Gór Polski Rudawca (1112 m n.p.m.). Czemu więc to nie Postawna reprezentuje Góry Bialskie w KGP? I jaki szczyt konkuruje z nią o miano najwyższego w paśmie?

Wyjaśniam to dalej w tym wpisie.

Postawna

Rudawiec

Góry Bialskie

Rudawiec reprezentuje Góry Bialskie w Koronie Gór Polski. I to pomimo tego, że jego 1112 m n.p.m. wcale nie daje mu pierwszeństwa na liście najwyższych szczytów swego pasma!

Wyprzedzają go zarówno Postawna (1117 m n.p.m.) jak i Brusek (1116 lub 1124 m n.p.m.). Dlaczego więc to Rudawiec, a nie jeden z tych szczytów został wybrany do KGP?

Wyjaśniam to dalej we wpisie.

Rudawiec

Rysy

Tatry Wysokie

Rysy to najwyższy szczyt polskich Tatr i zarazem najwyżej położony punkt w Polsce. Precyzując, mowa o północno-zachodnim wierzchołku Rysów. Ma on wysokość 2499 m n.p.m., dzięki czemu reprezentuje Tatry zarówno w gronie szczytów Korony Gór Polski, jak i Korony Europy. Najwyższy wierzchołek Rysów ma wysokość 2501 m n.p.m. i znajduje się w całości po Słowackiej stronie granicy.

Rysy

Smrek Trójkrajny

Smrek Trójkrajny (1107 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem polskiej części Gór Złotych – a przynajmniej tak podaje część źródeł.

W Koronie Gór Polski znajduje się zamiast niego Kowadło (989 m n.p.m.). Co więcej, jest jeszcze 3 pretendentów do miana najwyższego szczytu Gór Złotych.

Skąd ten chaos?

W tym wpisie postaram się to wyjaśnić.

Smrek Trójkrajny

Starorobociański Wierch

Tatry Zachodnie

Starorobociański Wierch to najwyższy szczyt polskich Tatr Zachodnich o wysokości 2176 m n.p.m. Szczyt zalicza się do Korony Gór Polski, ale tylko nieoficjalnie. Czemu niesłusznie zabrakło dla niego miejsca w tym chlubnym zestawieniu? Wyjaśniam to dalej w tym wpisie.

Starorobociański Wierch

Wysoka Kopa

Góry Izerskie

Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Izerskich.

Wierzchołek Wysokiej Kopy jest zalesiony i nie oferuje żadnych widoków. Trasa na Wysoką Kopę nie będzie jednak nudna ze względu na ciekawe miejsca widokowe po drodze. Na opisywanym przeze mnie szlaku ze Szklarskiej Poręby jest to:

  • zabójczy Zakręt Śmierci,
  • Wysoki Kamień ze schroniskiem i kapitalnym widokiem na Karkonosze, Góry Izerskie i Szklarską Porębę
  • Zwalisko, czyli szczyt usiany ciekawymi formacjami skalnymi
  • Izerskie Garby z wykopaną w jego zboczu nieczynną już kopalnią kwarcu “Stanisław”

Wysoka Kopa