Szczyty

Biskupia Kopa

Góry Opawskie

Biskupia Kopa to najwyższy szczyt polskiej części Gór Opawskich. Jego wierzchołek znajduje się już jednak po czeskiej stronie granicy. Mimo tego jest zaliczany do Korony Gór Polski jako reprezentant Gór Opawskich.
Biskupia Kopa liczy sobie 890 m n.p.m., a wysokości “dodaje” jej 18-metrowa kamienna wieża widokowa. Rozpościera się z niej ładny widok na Góry Opawskie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika oraz czeskie góry Jesioniki. Jak na dłoni widać również pobliskie miasta i miejscowości – na czele ze Zlatymi Horami. W dole mienią się również wody zbiornika Nyskiego i Otmuchowskiego.

Przy wyjątkowo dobrej pogodzie widać stąd również Karkonosze i Tatry.

Biskupia Kopa

Brusek

Brusek to (najprawdopodobniej) najwyższy ze szczytów w polskiej części Gór Bialskich. To właśnie on powinien więc reprezentować to pasmo górskie w Koronie Gór Polski.

Niepewność wynika stąd, że według różnych źródeł Brusek ma 1116 lub 1124 m n.p.m. Jeżeli pierwszy pomiar jest prawidłowy, to oznacza, że od Bruska wyższa jest Postawna (1117 m n.p.m.).

Jedno jest pewne – to nie Rudawiec powinien się znaleźć w Koronie Gór Polski.

Na tym chaosu z Górami Bialskimi nie koniec – więcej o tym przeczytasz dalej we wpisie.

Brusek

Czupel

Beskid Mały

Czupel to najwyższy szczyt Beskidu Małego (930 m n.p.m.) – raptem o metr wyższy od Łamanej Skały (929 m n.p.m.). Z tego powodu niektóre starsze źródła sugerują, że ta druga może być faktycznie najwyższym szczytem Beskidu Małego.

Wierzchołek Czupla jest całkowicie zalesiony i nie oferuje żadnych widoków – z wyjątkiem ograniczonych prześwitów na okoliczne tereny Beskidu Małego oraz na szczyty Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. A i to tylko w zimę, gdy na drzewach nie ma liści. Co gorsza, te skąpe panoramy stają się coraz bardziej ograniczone ze względu na odrastający drzewostan. Dlatego wybierając się na najwyższy szczyt Beskidu Małego, warto się pospieszyć.

Dobre nowiny? Na szlakach prowadzących na Czupel nie zabraknie Ci widoków. Dalej we wpisie przeczytasz, które ze szlaków uważam za najbardziej atrakcyjne.

Czupel

Kłodzka Góra

Góry Bardzkie

Kłodzka Góra (757 m n.p.m.) jest przedstawicielem Gór Bardzkich w Koronie Gór Polski.

Nie jest jednak ich najwyższym szczytem. Tym jest bowiem pobliska Szeroka Góra (766 m n.p.m.). Dlaczego więc to Kłodzka Góra znajduje się w zestawieniu Korony Gór Polski? Bo według błędnych pomiarów z roku powstania inicjatywy KGP (1997) to właśnie ona była liderem.

Kłodzka Góra jest jednak znacznie bardziej atrakcyjna turystycznie od swej konkurentki. Główny wpływ na to ma wieża widokowa na Kłodzkiej Górze. Roztacza się z niej przepiękna panorama całej Kotliny Kłodzkiej. A tego zalesiony wierzchołek Szerokiej Góry nie oferuje.

Ponadto, bliższa i bardziej wybitna Kłodzka Góra obserwowana z okolic Kłodzka faktycznie wydaje się być tym wyższym szczytem.

Kłodzka Góra

Kowadło

Góry Złote

Kowadło dzięki swej wysokości wynoszącej 988 m n.p.m. jest drugim najwyższym szczytem Gór Złotych (jeżeli oddzielimy Góry Bialskie od Gór Złotych). To jednak właśnie Kowadło, a nie najwyższy szczyt Smrek Trójkrajny (1107 m n.p.m.) trafił do zaszczytnego grona szczytów Korony Gór Polski.

Czemu?

W tym wpisie postaram się uporządkować ten chaos.

Kowadło

Lackowa

Beskid Niski

Lackowa to najwyższy szczyt Beskidu Niskiego. Tym samym Lackowa jest jednym ze szczytów Korony Gór Polski.
Dzięki wysokości 997 m n.p.m. Lackowa bywa też nazywana Górą Policyjną.

Lackowa

Mogielica

Beskid Wyspowy

Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego i jedyny, na obszarze którego znajduje się piętro roślinne regla górnego. Przez wielu uważana jest również za najpiękniejszy szczyt tego pasma górskiego. Z wysokością 1170 m n.p.m. Mogielica reprezentuje Beskid Wyspowy jako szczyt Korony Gór Polski.

Na jej szczycie znajduje się drewniana wieża widokowa, z której rozpościera się szeroki widok na Beskid Wyspowy i Sądecki, Pieniny (i jej najwyższy szczyt którym jest Wysoka), Gorce, a nawet Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie. Niemal równie piękne widoki oferuje kilka dostępnych turystycznie polan na Mogielicy – zwłaszcza słynna Hala Stumorgi.

Mogielica

Postawna

Postawna to, w zależności od źródeł, najwyższy lub drugi co do kolejności szczyt Gór Bialskich… i Złotych. Aktualnie uznaje się, że jej wysokość to 1117 m n.p.m.

Oznacza to, że Postawna jest o 5 metrów wyższa od znajdującego się w Koronie Gór Polski Rudawca (1112 m n.p.m.). Czemu więc to nie Postawna reprezentuje Góry Bialskie w KGP? I jaki szczyt konkuruje z nią o miano najwyższego w paśmie?

Wyjaśniam to dalej w tym wpisie.

Postawna

Rudawiec

Góry Bialskie

Rudawiec reprezentuje Góry Bialskie w Koronie Gór Polski. I to pomimo tego, że jego 1112 m n.p.m. wcale nie daje mu pierwszeństwa na liście najwyższych szczytów swego pasma!

Wyprzedzają go zarówno Postawna (1117 m n.p.m.) jak i Brusek (1116 lub 1124 m n.p.m.). Dlaczego więc to Rudawiec, a nie jeden z tych szczytów został wybrany do KGP?

Wyjaśniam to dalej we wpisie.

Rudawiec

Rysy

Tatry Wysokie

Rysy to najwyższy szczyt polskich Tatr i zarazem najwyżej położony punkt w Polsce. Precyzując, mowa o północno-zachodnim wierzchołku Rysów. Ma on wysokość 2499 m n.p.m., dzięki czemu reprezentuje Tatry zarówno w gronie szczytów Korony Gór Polski, jak i Korony Europy. Najwyższy wierzchołek Rysów ma wysokość 2501 m n.p.m. i znajduje się w całości po Słowackiej stronie granicy.

Rysy

Skalnik

Rudawy Janowickie

Skalnik jest najwyższym szczytem Rudaw Janowickich – jedynym, którego wysokość przekracza 900 metrów. A to czyni Skalnik szczytem Korony Gór Polski.
Skalnik ma dwa wierzchołki – i całe szczęście że aż dwa, bo ten wyższy jest całkowicie zalesiony.

Na niższym wierzchołku Skalnika, zwanym Ostra Mała, znajduje się platforma widokowa. Platforma ta oferuje rozległe widoki na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie i same Rudawy Janowickie. Widać stąd również bardzo dobrze całą Kotlinę Jeleniogórską. Przez wielu tutejszy widok jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w całych Sudetach.

Skalnik

Skrzyczne

Beskid Śląski

Skrzyczne jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego (1257 m n.p.m.). Reprezentuje go jako oficjalny szczyt w Koronie Gór Polski. Skrzyczne jest czwartym najbardziej wybitnym szczytem polskich Karpat i szóstym wśród wszystkich polskich gór. Skrzyczne dominuje nad Szczyrkiem z jednej strony i nad Kotliną Żywiecką z drugiej. Powiem więcej, góra ta wznosi się nad otoczeniem na blisko 800 metrów(!). Charakterystyczna, masywna sylwetka zwieńczona masztem nadajnika RTV na szczycie sprawia, że Skrzyczne jest łatwo rozpoznawalne nawet z odległej o ponad 70 kilometrów Wyżyny Śląskiej.

Skrzyczne

Ślęża

Masyw Ślęży

Góra Ślęża, od której swą nazwę wziął Śląsk, to najwyższy szczyt Masywu Ślęży (718 m n.p.m.). Jako taki reprezentuje go w Koronie Gór Polski.

I choć wysokość ta jest niewielka, to wycieczki na Ślężę wymagają pokonania nawet ponad 500 metrów przewyższeń. Czemu?

Bo Masyw Ślęży wybija się samotnie znad nizin Przedgórza Sudeckiego. Dzięki temu wyniosły stożek Ślęży jest widoczny z wielu kilometrów. Ślęża jest też najwyższą górą Polski leżącą na północ od Sudetów. Nic więc dziwnego, że góra ta od ponad dwustu lat jest celem licznych wycieczek turystycznych. Ślęża jest popularna zwłaszcza wśród turystów z Wrocławia (oddalony o 30 km), Dzierżoniowa i Świdnicy (15 km).

Ślęża była w czasach przedchrześcijańskich (od XIII w. p.n.e.) ważnym ośrodkiem kultów pogańskich. Góra ta była wtedy uważana za siedzibę bogów – świętą górę Słowian. Ku ich czci miejscowa ludność składała ofiary. Pamiątką tamtych czasów są pozostałości kamiennych wałów i wiekowe rzeźby.

Ślęża

Smrek Trójkrajny

Smrek Trójkrajny (1107 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem polskiej części Gór Złotych – a przynajmniej tak podaje część źródeł.

W Koronie Gór Polski znajduje się zamiast niego Kowadło (989 m n.p.m.). Co więcej, jest jeszcze 3 pretendentów do miana najwyższego szczytu Gór Złotych.

Skąd ten chaos?

W tym wpisie postaram się to wyjaśnić.

Smrek Trójkrajny

Starorobociański Wierch

Tatry Zachodnie

Starorobociański Wierch to najwyższy szczyt polskich Tatr Zachodnich o wysokości 2176 m n.p.m. Szczyt zalicza się do Korony Gór Polski, ale tylko nieoficjalnie. Czemu niesłusznie zabrakło dla niego miejsca w tym chlubnym zestawieniu? Wyjaśniam to dalej w tym wpisie.

Starorobociański Wierch

Szczeliniec Wielki

Góry Stołowe

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych w Polsce (919 m n.p.m.) i zarazem ich reprezentant w Koronie Gór Polski.

Charakterystyczny Szczeliniec Wielki z płaskim wierzchołkiem przypomina olbrzymi, wystający o 150 metrów ponad okolicę stół.

Szczeliniec Wielki uważam za jeden z najciekawszych szczytów Korony Gór Polski!

Na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim mroczny skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim. Poprowadzi Cię wprost do świata ludowych podań i bajań. Wędrując wśród zimnych, omszałych skał dotrzesz nawet do samej Diabelskiej Kuchni 😉

Szczeliniec Wielki jest również jednym z najlepszych szczytów w Sudetach dla miłośników rozległych panoram. Na jego wierzchołku znajduje się kilka wspaniałych punktów widokowych oferujących widoki na wszystkie strony świata.

Szczeliniec Wielki

Szeroka Góra

Szeroka Góra (766 m n.p.m.) jest według najnowszych pomiarów1, 2 najwyższym szczytem Gór Bardzkich. To ona powinna więc reprezentować Góry Bardzkie w Koronie Gór Polski.

Tymczasem w oficjalnym zestawieniu KGP jest wyróżniona Kłodzka Góra (757 m n.p.m.). Czemu? Bo pomiary aktualne na czas powstania inicjatywy Korony Gór Polski (1997) wskazywały właśnie ją jako najwyższy szczyt.

Dotarcia do prawdy nie ułatwiał również fakt, że niewybitna i nieco schowana za Kłodzką Górą Szeroka Góra obserwowana z okolic Kłodzka faktycznie wydaje się niższa.

Trzeba również uczciwie przyznać, że Szeroka Góra jest zwyczajnie znacznie mniej atrakcyjna turystycznie. Na sam szczyt nie prowadzi szlak turystyczny, nie ma tu wieży widokowej, a widoki są ograniczone do kilku prześwitów.

Na szczęście obydwa szczyty są od siebie oddalone o niecałe 500 metrów drogi. Bez problemu możesz więc je zdobyć w ramach jednej wycieczki i nie martwić się, że ominąłeś najwyższy szczyt Gór Bardzkich przez niepewne pomiary.

Szeroka Góra

Wysoka – Wysokie Skałki

Pieniny

Wysoka, znana również jako Wysokie Skałki, to najwyższy szczyt Pienin (1050 m n.p.m.). Z tego powodu Wysoka znajduje się na liście szczytów Korony Gór Polski.

Nazwa “Wysokie Skałki” wzięła się od znajdujących się na jej wierzchołku i zachodnich zboczach niewielkich skałek. Te na szczycie są zabezpieczone barierką – jednak miejsca jest dość, by każdy mógł nacieszyć oczy przepiękną panoramą ze szczytu. O niej za chwilę.

Charakterystyczny, stożkowaty i porośnięty drzewami wierzchołek Wysokiej wyrasta ponad pokryty halami grzbiet Małych Pienin. To jedyne miejsce w Pieninach, w którym występuje górnoreglowy bór świerkowy poniżej dolnej granicy typowej dla tego piętra roślinnego w polskich Karpatach.

Wysoka – Wysokie Skałki

Wysoka Kopa

Góry Izerskie

Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Izerskich.

Wierzchołek Wysokiej Kopy jest zalesiony i nie oferuje żadnych widoków. Trasa na Wysoką Kopę nie będzie jednak nudna ze względu na ciekawe miejsca widokowe po drodze. Na opisywanym przeze mnie szlaku ze Szklarskiej Poręby jest to:

  • zabójczy Zakręt Śmierci,
  • Wysoki Kamień ze schroniskiem i kapitalnym widokiem na Karkonosze, Góry Izerskie i Szklarską Porębę
  • Zwalisko, czyli szczyt usiany ciekawymi formacjami skalnymi
  • Izerskie Garby z wykopaną w jego zboczu nieczynną już kopalnią kwarcu “Stanisław”

Wysoka Kopa