Czupel

przez Szymon

Czupel

930 m n.p.m.

Beskid Mały

Czupel to najwyższy szczyt Beskidu Małego (930 m n.p.m.) – raptem o metr wyższy od Łamanej Skały (929 m n.p.m.). Z tego powodu niektóre starsze źródła sugerują, że ta druga może być faktycznie najwyższym szczytem Beskidu Małego.

Wierzchołek Czupla jest całkowicie zalesiony i nie oferuje żadnych widoków – z wyjątkiem ograniczonych prześwitów na okoliczne tereny Beskidu Małego oraz na szczyty Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Coraz bardziej ograniczonych ze względu na odrastający drzewostan. Dlatego wybierając się na najwyższy szczyt Beskidu Małego, warto się pospieszyć.

Czupel

Czupel jest również najbardziej wybitnym szczytem Beskidu Małego oraz 11 wśród listy najwybitniejszych polskich szczytów.

Pewną ciekawostką są znajdujące się wzdłuż szlaku tzw. kródy – długie kamienne wały powstałe z materiału znoszonego tu z dawno już zarośniętych hal. Jeszcze większą ciekawostką są niemal niedostrzegalne już resztki okopów z czasów II wojny światowej.

W polskich górach można spotkać wiele innych “Czuplów”. Nazwa ta odnosi się do szpiczastych szczytów takich gór – tzw. czubów.

Czupel – pieczątki

Wybierając się na Czupel, bez problemu zdobędziesz pieczątkę w jednej z miejscowości startowych/końcowych:

  • Międzybrodziu Bialskim
  • Międzybrodziu Żywieckim
  • Czernichowie
  • Łodygowicach
  • Wilkowicach
  • Bielsku-Białej

Nie zdobędziesz pieczątki z samego szczytu Czupla. Niedaleko znajduje się jednak schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej, gdzie o pieczątkę nietrudno.

Osoby startujące w Wilkowicach lub w Bielsku-Białej mogą zdobyć pieczątkę również w znajdującej się po drodze chatce studenckiej “Rogacz”.

Szlaki na Czupel

Czerwony szlak z Międzybrodzia Bialskiego

Niezbyt długi, lecz intensywny wariant dojścia na najwyższy szczyt Beskidu Małego. Trasa rozpoczyna się w Międzybrodziu Bialskim i niebawem wkracza na adekwatnie nazwaną ulicę – “Szlak”.

Trafna nazwa ulicy

Trafna nazwa ulicy

Międzybrodzie Bialskie

Międzybrodzie Bialskie

Przed wejściem do lasu możemy podziwiać piękne widoki na okolice Kaskad Soły – na czele z Jeziorem Międzybrodzkim. Później przez długi czas szlak wspina się po zalesionym zboczu, by wreszcie wyjść na zarastający wierzchołek Czupla.

Góra Żar z Czupla

Góra Żar z Czupla

Szlak ze Straconki w Bielsku-Białej

Wychodząc ze Straconki, możemy przy okazji zdobywania Czupla odwiedzić również schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej. Na Magurkę prowadzi kilka wariantów szlaków – ja prezentuję żółtą trasę.

Żółty szlak na Magurkę Wilkowicką obfituje w ciekawe widoki na Beskid Śląski, Beskid Mały oraz na Bielsko-Białą i okolice. Odcinki całkowicie pozbawione widoków są tu rzadkością. Ceną za to jest całkiem strome podejście, które nas czeka.

Jałowcowa - Beskid Mały

Jałowcowa – Beskid Mały

Magurka Wilkowicka to czwarty co do wysokości szczyt Beskidu Małego. Jest to również popularne miejsce wśród turystów – ze względu na liczne szlaki prowadzące tu z całej okolicy, schronisko oraz ciekawe widoki na Kotlinę Żywiecką oraz na Beskid Śląski i Beskid Żywiecki.

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej

Ze schroniska PTTK na Magurce Wilkowickiej na Czupel już niedaleko. Przy drodze znajduje się niewielka jaskinia szczelinowa o nazwie Wietrzna Dziura (również Smocza Jama). Od niej idziemy niemal po równym terenie, który dopiero przed szczytem nieznacznie się podnosi.

Po drodze mijamy kilka ładnych widokowo polan szczytowych. Widoki z nich sięgają Babiej Góry i Pilska, a na horyzoncie widać przy dobrej pogodzie Tatry i Małą Fatrę. Niedługo później zdobywamy Czupel.

Łodygowice – Czupel – Mikuszowice Krakowskie

Ładna widokowa i pozbawiona większych trudności trasa pozwalająca zdobyć Czupel, schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej i chatkę studencką pod Rogaczem. Po drodze dane Ci będzie podziwiać piękne panoramy – głównie Kotliny Żywieckiej, ale też Beskidu Śląskiego.

Tabliczki na Czuplu

Tabliczki na Czuplu

Podejście od tej strony jest dość strome (chociaż będąc szczerym, większość podejść na Czupel jest całkiem wymagająca). Rekompensatą są ładne widoki na Kotlinę Żywiecką i wznoszące się nad nią szczyty Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

Po drodze warto zboczyć ze szlaku, by zobaczyć owianą licznymi legendami skałę zwaną “Diablim Kamieniem“. W tym celu należy skręcić na lewo w ścieżkę w kilkanaście minut marszu za dojściem szlaku żółtego.

Ponoć kamień ten miał być wykorzystany przez diabły do budowy młyna pod Skrzycznem. Niestety, demon-safanduła upuścił go właśnie pod Czuplem, gdzie możemy go teraz podziwiać.

Inne podanie głosi, że swego czasu żyły dwa diabełki: jeden na Skrzycznem, drugi zaś na Czuplu. Nie za bardzo za sobą przepadały, aż w końcu postanowiły rozwiązać panujące między nimi niesnaski po męsku. W ruch poszły głazy, którymi czarty zaczęły się obrzucać. Diabeł ze Skrzycznego wygrał i zmiażdżył swego konkurenta skałą, która od tej pory jest nazywana “Diablim Kamieniem”.

Ostatnia, najbardziej pobożna wersja wydarzeń głosi, że skałę tę rzucił diabeł, który chciał zniszczyć świątynię wznoszoną w Łodygowicach. Ręka boska poprowadziła jednak kamień z dala od wsi i diabeł musiał obejść się ze smakiem.

Jak widzimy, fantazja ludowa nie zna granic 🙂

Niebieski szlak z Przełęczy Przegibek

Najkrótsza i prawdopodobnie najłatwiejsza trasa na Czupel. Startujemy na bezpłatnym parkingu na Przełęczy Przegibek. Mamy do przejścia nie więcej niż godzinę do schroniska PTTK na Magurce Wilkowickiej i dalsze trzy kwadranse na Czupel.

Beskid Żywiecki widziany ze szlaku na Magurkę Wilkowicką

Beskid Żywiecki widziany ze szlaku na Magurkę Wilkowicką

Trasa jest ładna widokowo – zwłaszcza na odcinku między Magurką Wilkowicką i Czuplem. Przed Magurką przejdziemy z kolei przez dwie widokowe polany.

Czupel – galeria zdjęć