Skalnik

945 m n.p.m.

Rudawy Janowickie

Skalnik jest najwyższym szczytem Rudaw Janowickich – jedynym, którego wysokość przekracza 900 metrów. A to czyni Skalnik szczytem Korony Gór Polski.
Skalnik ma dwa wierzchołki – i całe szczęście że aż dwa, bo ten wyższy jest całkowicie zalesiony.

Na niższym wierzchołku Skalnika, zwanym Ostra Mała, znajduje się platforma widokowa. Platforma ta oferuje rozległe widoki na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie i same Rudawy Janowickie. Widać stąd również bardzo dobrze całą Kotlinę Jeleniogórską. Przez wielu tutejszy widok jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w całych Sudetach.

Skalnik

Skalnik – pieczątka

Na wyższym, zalesionym wierzchołku Skalnika znajduje się drewniana budka z pieczątką.

Aby tam dotrzeć, musisz odejść z niebieskiego szlaku kilkanaście metrów w las. Ścieżka jest jednak bardzo wyraźna, a na jej końcu bez problemu dostrzeżesz tablicę informacyjną z budką. Zacznij się uważniej rozglądać po dojściu do wypłaszczenia na wierzchołku Skalnika.

Skalnik - pieczątki

Skalnik – pieczątka

U podnóża Skalnika pieczątkę zdobędziesz przede wszystkim w:

  • Kowarach
  • Gruszkowie
  • Strużnicy
  • Czarnowie

Szlaki na Skalnik

Zastanawiasz się, który szlak na Skalnik wybrać?

Mam dla ciebie dobre wieści. Otóż wszystkie największe atrakcje Skalnika znajdują się w okolicy jego dwóch wierzchołków.

Oznacza to, że niezależnie od wyboru trasy wszystkie z tych atrakcji znajdą się na Twoim szlaku… lub niedaleko niego.

Zanim przejdziemy do opisów samych tras, opiszę Ci wszystkie ciekawe miejsca Skalnika… i jak do nich trafić.

Skrzyżowanie szlaków pod Ostrą Małą

Jest to miejsce, w którym łączą się niemal wszystkie szlaki prowadzące na Skalnik.

Wyjątkiem jest niebieski szlak prowadzący od strony Dziczej Góry i Wołka. Ten prowadzi najpierw na wyższy wierzchołek Skalnika. Aby dojść na skrzyżowanie szlaków pod Małą Ostrą, musisz jedynie iść dalej za niebieskimi znakami.

Jedyną ciekawostką tego miejsca jest kamień pamiątkowy dla Janusza Boisse – polskiego harcmistrza i nauczyciela geografii.

Spod skrzyżowania niedaleko jest na Ostrą Małą z platformą widokową, na skalne Konie Apokalipsy oraz na sam Skalnik.

Kamień Pamiątkowy pod Ostrą Małą

Kamień Pamiątkowy pod Ostrą Małą

Ostra Mała – wierzchołek Skalnika

Ostra Mała to niższy, ale zdecydowanie bardziej atrakcyjny wierzchołek Skalnika. Wybierając się na najwyższy szczyt Rudaw Janowickich, po prostu nie może cię tu zabraknąć!

Głównym argumentem za wybraniem się na Ostrą Małą jest platforma widokowa znajdująca się na najwyższej z tutejszych wychodni skalnych.

Tutejsza panorama jest doprawdy urzekająca. Wzrok przykuwają przede wszystkim masywne Karkonosze na południowym zachodzie i odległe Góry Izerskie na zachodzie – obydwa pasma wznoszące się za rozległą Kotliną Jeleniogórską. Przy dobrej pogodzie dostrzeżesz więc dwa kolejne szczyty Korony Gór Polski – jeden to Śnieżka, drugi to Wysoka Kopa.

Mała Ostra - widok na Karkonosze

Mała Ostra – widok na Karkonosze

Mała Ostra - widok na Góry Izerskie

Mała Ostra – widok na Góry Izerskie

Północny horyzont zamykają zalesione kopuły – to Góry Kaczawskie. Z kolei za Kotliną Kamiennogórską wznoszą się Góry Kamienne. Wprawny obserwator dostrzeże wystające zza nich pojedyncze kopuły Gór Wałbrzyskich.

Mała Ostra - widok ku Górom Kaczawskim

Mała Ostra – widok ku Górom Kaczawskim

Widok obejmuje również oczywiście część Rudaw Janowickich. Najbliżej będzie wyższy wierzchołek Skalnika. Jego wierzchołek jest w większości porośnięty lasem, ale z punktu widokowego dostrzeżesz znajdujące się na jego północno-zachodnim zboczu gołoborze. Niedaleko wznoszą się też charakterystyczne, kopulaste szczyty Krzyżnej Góry i Sokolika.

Przy wyjątkowo dobrej pogodzie dostrzeżesz również zamykające Kotlinę Kłodzką od północnego-wschodu Góry SowieGóry Bardzkie (widoczna będzie również Kłodzka Góra, która reprezentuje je w Koronie Gór Polski, oraz Szeroka Góra – ich faktycznie najwyższy szczyt).

Polecam platformę widokową jako miejsce odpoczynku – wyższy wierzchołek nie oferuje żadnych widoków.

Drugą atrakcją Małej Ostrej są dwie inne wychodnie skalne znajdujące się po drodze do tej z platformą widokową. Nie są to może fantazyjne skały z jakich słyną Góry Stołowe (na czele z najwyższym ich szczytem jakim jest Szczeliniec Wielki), ale i tak pewnie niejednego turystę zainteresują.

Jak trafić na Małą Ostrą?

Na Ostrą Małą bardzo łatwo jest trafić.

Od skrzyżowania szlaków pod Małą Ostrą musisz skręcić w wyraźną, oznakowaną trójkątnym oznakowaniem ścieżkę prowadzącą między drzewami do widocznych głazów. Po minięciu dwóch wychodni skalnych idź jeszcze jakiś czas lasem, a dojdziesz to trzeciej skały. Na platformę widokową znajdującą się na jej szczycie prowadzą wygodne schody wykute w skale. Trudno uwierzyć, ale wykuto je jeszcze w 1886 roku!

Powrót do skrzyżowania szlaków tę samą ścieżką.

Ścieżka w lesie na Ostrą Małą

Ścieżka w lesie na Ostrą Małą

Konie Apokalipsy pod Małą Ostrą

Konie Apokalipsy to wychodnia skalna, która wielu ludziom przypomina właśnie konie. W jej pobliżu zresztą znajduje się więcej imponujących rozmiarami skał.

Konie Apokalipsy pod Ostrą Małą

Konie Apokalipsy pod Ostrą Małą

Jak trafić do Koni Apokalipsy?

Konie Apokalipsy znajdują się tuż przy znakach czerwonego szlaku z Czarnowa i żółtego z przełęczy Kowarskiej. Na szczęście mowa o miejscu znajdującym się nieopodal skrzyżowania szlaków pod Ostrą Małą.

Jeżeli więc wybierzesz jakiś inny szlak na Skalnik, to najpierw dojdź do skrzyżowania pod Małą Ostrą. Następnie skręć na wspomniany wcześniej żółty i czerwony szlak. Po maksymalnie 5 minutach dojdziesz do słynnych głazów.

Gołoborze na Skalniku

Osoby spragnione widoków, którym niestraszne wędrowanie bez znaków, mogą zdecydować się odnaleźć gołoborze na północno-zachodnim zboczu Skalnika.

Ci, którym się to uda, zostaną nagrodzeni ładnym widokiem na Rudawy Janowickie, Kotlinę Jeleniogórską i Góry Kaczawskie.

Mała Ostra - widok na Gołoborze na Skalniku

Mała Ostra – widok na Gołoborze na Skalniku

Jak dojść na gołoborze na Skalniku?

Jest kilka opcji.

Jedną z nich jest dojście do skrzyżowania dróg przy Kamiennej Ławce. Znajduje się na niewielkiej polance na Wilczysku – prowadzi do niej czerwony szlak z Przełęczy pod Średnicą i żółty szlak z Gruszkowa.

Stań przodem do Kamiennej Ławki. Następnie wybierz ścieżkę prowadzącą na lewo i rozpocznij łagodne zejście.

Kilkaset metrów spaceru dzielić Cię będzie od podnóża do gołoborza. Oczywiście, im wyżej się wespniesz po głazach, tym lepszy widok będzie Cię czekać.

Pamiętaj tylko, że nie jest to atrakcja dla osób mniej sprawnych, seniorów i małych dzieci. W przypadku niepogody kamienie mogą być śliskie, więc i sprawniejszym mogą sprawić problemy. Zresztą przy niepogodzie i tak trudno będzie o ładny widok.

Skalnik – szczyt

Trudno wiele dobrego napisać o wyższym wierzchołku Skalnika. Powiedzmy sobie szczerze: większość atrakcji znajduje się na Ostrej Małej (niższy wierzchołek Skalnika) lub w niedalekiej odległości od niej.

Wyższy wierzchołek jest dość płaski i całkowicie zalesiony. Nie ma stąd żadnych widoków.

Skalnik - Rudawy Janowickie

Skalnik – Rudawy Janowickie

Zresztą bardzo łatwo go przeoczyć, gdyż szlak na niego… nie doprowadza. Na szczęście omija go w niedalekiej odległości, więc nie ma problemu, by się na niego dostać.

Gdy dojdziesz do wypłaszczenia na wierzchołku Skalnika, szukaj wyraźnej ścieżki. Na jej końcu dostrzeżesz tablicę informacyjną. Ścieżka będzie po twojej lewej (jeśli idziesz od strony Ostrej Małej) lub prawej (jeśli idziesz od strony Dziczej Góry i Wołka).

Na najwyższym punkcie Skalnika znajduje się jedynie tablica informacyjna i drewniana budka.

Skalnik - tablica informacyjna

Skalnik – tablica informacyjna

Ta akurat jest całkiem ciekawa. Otóż w jej środku skryta jest (a przynajmniej powinna być skryta) pieczątka i tusz. Bardzo wygodne rozwiązanie – gdyż w okolicach szczytu Skalnika nie ma gdzie zdobyć pieczątki!

Na tym koniec atrakcji wyższego wierzchołka Skalnika. Zachęcam Cię, żebyś odwiedził pozostałe ciekawe miejsca wymienione w tym opisie.

Czerwony szlak z Przełęczy pod Średnicą na Skalnik

Czas przejścia: Pod Małą Ostrą (1:30h), potem niebieski szlak na Skalnik (0:15h).

Odległość: 4 kilometry.

Przewyższenie: 355 metrów.

Punkty GOT: 6.

Łagodny i spokojny szlak – w większości przebiegający lasem.

Na przełęczy pod Średnicą znajduje się niewielki parking. Otwiera się stąd wąski widok na pobliskie niewielkie szczyty Rudaw Janowickich.

Przełęcz pod Średnicą - widok na Sokoliku (z prawej) i Góry Kaczawskie (z tyłu)

Przełęcz pod Średnicą – widok na Sokoliki (z prawej) i Góry Kaczawskie (z tyłu)

Szlak prowadzi asfaltową dróżką aż do zalesionej polanki na Wilczysku. Po drodze znajdują się stare kamienie graniczne pamiętające jeszcze czasy Prus. Na samej polance znajduje się zadaszona altanka i miejsca do siedzenia. Znajduje się tu też słynna kamienna ławka.

Stary kamień graniczny

Stary kamień graniczny

Szlak zacznie się od tego momentu robić coraz bardziej stromy – aż do osiągnięcia rozstaju szlaków pod Ostrą Małą. Po drodze – na zakręcie – odsłonią się przed tobą fragmentaryczne widoki na wschodnie Karkonosze i na tzw. Bramę Lubawską.

Żółty szlak z Gruszkowa na Skalnik

Czas przejścia: Pod Małą Ostrą (1:30h), potem niebieski szlak na Skalnik (0:15h).

Odległość: 4,2 kilometry.

Przewyższenie: 422 metrów.

Punkty GOT: 8.

Nieco bardziej wymagająca trasa od poprzedniej, która po stromym podejściu wraz z nią wiedzie już aż na sam Skalnik.

Pętla z Czarnowa na Skalnik

Czas przejścia: 2h cała pętla.

Odległość: 5,9 kilometry.

Przewyższenie: 269 metrów.

Punkty GOT: 9.

Najszybsza trasa na Skalnik, a w dodatku – pętla.

Trasę można rozpocząć z parkingu w Czarnowie – Czartaku. Miejsce to zaznaczyłem na mapie jako punkt startowy.

Uwaga! Parking ten jest bardzo mały, raptem na kilka samochodów. Znalezienie tutaj miejsca w sezonie może okazać się niemożliwe.

Z ciekawostek o Czarnowie: znajduje się tu świątynia Hare Kryszna i odbywa festiwal Nama-hatta.

Pierwsze ramię pętli (zielony i niebieski szlak) prowadzą bez większych przygód do Koni Apokalipsy i kawałek za nimi do skrzyżowania szlaków pod Ostrą Małą.

Uwaga! Niektórzy narzekają na oznakowanie początkowego fragmentu szlaku niebieskiego i zielonego.

Pamiętaj, by za szlabanem nie iść dalej główną ścieżką, ale skręcić ostro w prawo.

Powrót

Drugie ramię pętli (żółty i czerwony szlak) kontynuują tradycję rozpoczętą przez pierwsze ramię pętli i nie oferują żadnych widoków.

Po co wobec tego wybierać ten szlak? Głównie z dwóch powodów:

Po pierwsze, największe atrakcje Skalnika są i tak łatwo dostępne (bo znajdują się w okolicy obydwu wierzchołków).

Po drugie, jest to najkrótszy szlak na Skalnik.

Żółty szlak z Przełęczy Kowarskiej na Skalnik

Czas przejścia: (2:05h), od Małej Ostrej niebieski (0:15h).

Odległość: 7,3 kilometry.

Przewyższenie: 306 metrów.

Punkty GOT: 9.

Łagodna trasa prowadząca głównym grzbietem Rudaw Janowickich.

Zielony szlak z Kowar na Skalnik

Czas przejścia: (2:20h), od Małej Ostrej niebieski (0:15h).
Odległość: 5,9 kilometry.

Przewyższenie: 486 metrów.

Punkty GOT: 11.

Trasa na Skalnik słynna z tego, że wymaga pokonania największego podejścia.

Skalnik – galeria zdjęć

Skalnik – panoramy