Bacówka PTTK nad Wierchomlą

Bacówka PTTK nad Wierchomlą im. Stanisława Nowaka to górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego położone w Beskidzie Sądeckim na terenie województwa małopolskiego. Schronisko znajduje się we wschodniej części Beskidu Sądeckiego, na bocznym grzbiecie pasma Jaworzyny Krynickiej, między Runkiem i Pustą Wielką, na wysokości 887 m n.p.m.

Bacówka PTTK nad Wierchomlą

Autorstwa Pudelek – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2054497

Jak dojść do Bacówki PTTK nad Wierchomlą?

Do bacówki PTTK nad Wierchomlą można dojść następującymi szlakami:

  • czarnym z Wierchomli (1:30 h, 4 km);
  • niebieskim z Żegiestowa-Zdroju (4 h, 11.6 km) lub z Krynicy-Zdroju (3:50 h, 11.1 km).

Bacówka PTTK nad Wierchomlą – szlaki turystyczne

Bacówka PTTK nad Wierchomlą to dobra baza wypadowa w Beskid Sądecki – przede wszystkim w jego zachodnie obszary.

Nie jest to jednak optymalny wybór, jeśli celem jest zdobycie szczytów Korony Gór Polski bezpośrednio ze schroniska. Najbliższy szczyt Korony Gór Polski to Radziejowa w Beskidzie Sądeckim. Z bacówki dojdziesz na nią w nieco ponad 8 h (25.7 km).

A poza Koroną Gór Polski? Popularne szlaki to m.in.:

  • pętla: zejście bez znaków do Betlejemki, skąd czerwonym szlakiem do Szczawnika i dalej do Palenicy. Stamtąd niebieskim szlakiem pod Pustą Wielką, a dalej przez Wyżnie Młaki powrót do Bacówki (4:50 h, 15.5 km);
  • pętla: niebieskim szlakiem przez Wyżnie Młaki na Pustą Wielką (na sam szczyt bez znaków). Następnie krótko czarnym i dalej czerwonym zejście do Wierchomli Wielkiej. Stamtąd najpierw bez znaków, a następnie szlakiem czarnym do Wierchomli Małej. Na koniec powrót czarnym szlakiem do Bacówki (4:40 h, 13.9 km);
  • pętla: zejście bez znaków do Betlejemki, skąd czerwonym szlakiem pod Wielką Bukową, dalej czarnym pod Bukową. Następnie czerwonym szlakiem pod Jaworzynę Krynicką, zielonym do schroniska PTTK na Jaworzynie Krynickiej i powrót pod Bukową. Stamtąd czerwonym szlakiem aż za Runek, skąd powrót niebieskim szlakiem do Bacówki (4:30 h, 14.5 km).

Widoki

Bacówka Wierchomla stoi na rozległej polanie, skąd można podziwiać widoki na pasmo Radziejowej, a przy dobrej widoczności – nawet na Tatry (najbliższe są Tatry Bielskie i Tatry Wysokie).

Oferta turystyczna

Bacówka Wierchomla posiada 26 miejsc noclegowych w pokojach od 1- do 4-osobowych. Dodatkowo w tzw. Fińskim Domku 12 miejsc i w Moskałówce 2 miejsca w sezonie letnim.

Łazienki i toalety są dostępne na korytarzu w najniższej kondygnacji.

Obiekt dysponuje pełną ofertą gastronomiczną.

W bacówce znajduje się sala kominkowa, widokowa weranda i sauna.

Adres schroniska: Bacówka PTTK nad Wierchomlą, skr. poczt. 7, 33-370 Muszyna.

Ciekawostki

W pobliżu schroniska Wierchomla znajduje się rezerwat przyrody Lembarczek, chroniący buczynę karpacką. W odległości 1.5 km jest z kolei stacja narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla.

Historia

Schronisko zostało otwarte 15 października 1978 roku. Jego budowa była inicjatywą Stanisława Nowaka, działacza krynickiego oddziału PTTK. Bacówka mieści się w przebudowanym spichlerzu.

W 1994 roku bacówce nadano imię Stanisława Nowaka. W 2011 roku obiekt przeszedł poważny remont i rozbudowę, w wyniku której m.in. pokryto dach blachodachówką, dobudowano duży taras widokowy i zbudowano oczyszczalnię ścieków.

Podstawowe informacje

Typ: Bacówka

Wysokość: 887 m n.p.m.

Data otwarcia: 15 października 1978

Aktualnie: otwarte

Dostępność: całoroczne

Właściciel: PTTK

Współrzędne geograficzne:

49°26′09,7″N 20°50′53,8″E

Witryna: http://www.wierchomla-schronisko.pl

Pobliskie schroniska

Dojdziesz do nich w 5h:

Schronisko PTTK Jaworzyna Krynicka

Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej

Inne nazwy:

Bacówka pod Wierchomlą, Bacówka Wierchomla, schronisko Wierchomla