Góry Izerskie

Sudety

Góry Izerskie to najbardziej na zachód wysunięte pasmo Sudetów w Polsce.

Chociaż Góry Izerskie pozostają przyćmione przez sąsiadujące z nimi Karkonosze, to nie sposób nie docenić ich licznych zalet.

Przede wszystkim, z wielu miejsc w Górach Izerskich rozpościerają się naprawdę ładne panoramy. Szczególnie ciekawe są widoki na bliski masyw Karkonoszy.

Ponadto, łagodne stoki Gór Izerskich są usiane skałkami, których szczególnie dużo jest na Wysokim Grzbiecie. Swym nieraz fantazyjnym kształtom zawdzięczają oryginalne nazwy.

W Górach Izerskich nie brak innych ciekawostek, które przedstawię Ci bliżej w tym wpisie.

Góry Izerskie

Szczyt Korony Gór Polski

Wysoka Kopa

Wysoka Kopa jest najwyższym szczytem Gór Izerskich w Polsce (1126 m n.p.m.). Z tego powodu jest przedstawicielem tego pasma górskiego w Koronie Gór Polski.

Wysoka Kopa jest szczytem całkowicie zalesionym i pozbawionym widoków. Ciekawostką są porastające jej wierzchołek łąki o charakterze subalpejskim.

Mimo braku widoków z Wysokiej Kopy trasa na nią nie będzie nudna. Przedstawiam kilka wariantów tras, a każda z nich oferuje wyborne punkty widokowe m.in. Wysoki Kamień i inne atrakcje, np. formacje skalne czy nieczynną już kopalnię kwarcu wybudowaną w zboczu góry Izerskie Garby.

Zachęcam do zapoznania się: Wysoka Kopa.

Na podstronie znajdziesz:

  • dokładny opis trasy
  • liczne zdjęcia
  • ciekawostki

Inne ciekawe szlaki

Stóg Izerski i Hala Izerska

Stóg Izerski to chyba najpopularniejszy szczyt Gór Izerskich. Wpływa na to kilka czynników:

  • nowoczesna kolej gondolowa, która dostarcza turystów ze Świeradowa-Zdroju niemal pod próg schroniska.
  • no właśnie – na Stogu Izerskim znajduje się sporej wielkości schronisko PTTK. Jest ono uznawane za jedno z najładniejszych w Sudetach, na co wpływa głównie jego charakterystyczny styl śląsko-łużycki.
  • spod schroniska i z okolic wierzchołka (który znajduje się kawałek powyżej budynku) roztacza się piękna panorama Pogórza Izerskiego i Kamienickiego Grzbietu.

Hala Izerska to z kolei rozległe torfowisko znajdujące się w opuszczonej przez cywilizację dolinie między Wysokim Grzbietem a Średnim Grzbietem w Górach Izerskich. Miejsce to jest uważane za najzimniejsze w całej Polsce.

Głównym walorem Hali Izerskiej są liczące sobie nawet kilka tysięcy lat torfowiska, zawierające reliktowe rośliny okresu zlodowacenia (!). Wśród turystów bardziej popularna jest jednak Chatka Górzystów – małe schronisko słynące z ponoć przepysznych naleśników.

To jedno z najbardziej klimatycznych schronisk w Polsce znajduje się w budynku dawnej szkoły osady Wielka Izera. Właściwie, to jest to ostatni budynek tej osady, który przetrwał próbę czasu. Wędrując po Hali Izerskiej, wprawny obserwator z pewnością dostrzeże wystające tu i ówdzie ponad poziom gruntu fundamenty od dawna już nieistniejących budynków.

Żeby dodać temu miejscu pikanterii, wspomnę, że od średniowiecza Góry Izerskie były “najeżdżane” przez poszukiwaczy kamieni szlachetnych i cennych surowców mineralnych. Miejscem szczególnie bogatym w kamienie szlachetne była właśnie Hala Izerska. Na jej obszarze znajdowano rubiny, szafiry oraz agaty.

Smrk

Szlak, który pozwala zdobyć nie tylko opisany już Stóg Izerski, ale również przygraniczny szczyt Smrk znajdujący się już po stronie czeskiej. Główną zaletą tej trasy jest wieża widokowa na Smrku, z której rozpościera się szeroka, dookolna panorama. Ciekawe widoki oferuje również Stóg Izerski.

Istnieje opcja skrócenia trasy poprzez skorzystanie z kolei gondolowej na Stóg Izerski.

Sępia Góra

Sępia Góra wznosi się nad Świeradowem-Zdrojem. Rozpościera się z niej rozległa panorama Gór Izerskich i Łużyckich, Pogórza Izerskiego, Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy. Krótka i przyjemna wycieczka, często odbywana przez kuracjuszy ze Świeradowa-Zdroju.

Jakuszyce – Schronisko Orle – Jizerka

Popularny wśród turystów szlak dojściowy do czeskiej Jizerki. Jest to wycieczka krótka i przyjemna. Jej zaletą są widoki na Ještěd, Bukovec i Góry Izerskie.

Warte wzmianki jest schronisko Orle, które znajduje się w zabytkowym budynku po dawnej hucie szkła. Obok niego wybudowano most na rzece Izerze, dzięki któremu można suchą nogą przejść na stronę naszych czeskich sąsiadów.

Klimat

  • Klimat Gór Izerskich jest chłodniejszy i bardziej wilgotny niż w innych rejonach Sudetów. Pokrywa śnieżna na szczytach leży często ok. 110 dni i więcej.
  • Najwięcej opadów występuje w lipcu, a najmniej w lutym.
  • Pogoda w Górach Izerskich jest wyjątkowo kapryśna. W ciągu roku pochmurnych dni jest pięciokrotnie więcej niż słonecznych. Często występują mgły – zwłaszcza w październiku. Licząc na słoneczną pogodę, najlepiej postawić na wrzesień.

Piętra roślinne

Na terenie Gór Izerskich występują trzy piętra roślinne:

  • piętro pogórza sięgające 400 m n.p.m.
  • piętro regla dolnego (od 400 do 1000 m n.p.m.), które obejmuje większość Gór Izerskich.
  • piętro regla górnego powyżej 1000 m n.p.m., czyli w praktyce jedynie wierzchołki najwyższych szczytów Wysokiego Grzbietu.

Geografia

Góry Izerskie to najbardziej na zachód wysunięte polskie pasmo górskie.

Góry Izerskie są dość mocno przyćmione przez swego znacznie bardziej popularnego sąsiada z południowego-wschodu – Karkonosze.

Góry Izerskie w Polsce dzielą się na dwa równoległe grzbiety:

  • północny, niższy Grzbiet Kamienicki (najwyższy szczyt to Kamienica – 975 m n.p.m.)
  • południowy, wyższy Wysoki Grzbiet (z najwyższym szczytem Wysoką Kopą – 1126 m n.p.m.).

Katastrofa ekologiczna

Góry Izerskie były ofiarą wyjątkowo dramatycznej w skutkach katastrofy ekologicznej w latach 80 XX wieku. Kwaśne deszcze doprowadziły w końcu do olbrzymich zniszczeń tutejszego ekosystemu leśnego. Szacuje się, że w ich wyniku obumarło nawet 40% drzew w Górach Izerskich.

Nawet teraz, po 50 latach (tekst pisany w 2021 roku) Góry Izerskie jeszcze nie otrząsnęły się z tej tragedii, której ślady wciąż są gdzieniegdzie widoczne. Przykład? Wierzchołek Wysokiej Kopy mocno ogołocony z naturalnego drzewostanu.

Do katastrofy doszło w wyniku wyjątkowo intensywnej działalności węglowego zagłębia na obszarze tzw. Czarnego Trójkąta. To miano nadano obszarowi na granicy polsko-czesko-niemieckiej.

Innymi czynnikami, które przyczyniły się do katastrofy, był opłakany stan tutejszego drzewostanu i szkodniki, które pojawiły się na całym obszarze w tamtych latach.

Miejscowości

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba to miejscowość leżąca w szerokiej dolinie Kamiennej pomiędzy Górami Izerskimi a Karkonoszami. Jej zabudowania są malowniczo rozrzucone w większości na zboczach Szrenicy, Wysokiego Kamienia i Czarnej Góry na wysokości od 480 do 880 m n.p.m.

Miejscowość słynie ze swej historii bogatej w poszukiwaczy złota i kamieni szlachetnych. Nazwa Szklarskiej Poręby wzięła się z głównego przemysłu, który się tutaj rozwijał – szklarskiego.

Warto zobaczyć:

  • Wodospad Szklarski to drugi co do wysokości (wysokość 13,3 metrów), po Wodospadzie Kamieńczyka, wodospad w polskiej części Karkonoszy;
  • Wodospad Kamieńczyka składający się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 metrów. Wody wodospadu spadają do urokliwego Wąwozu Kamieńczyka. Ma długość ok. 100 metrów, a jego skalne ściany osiągają nawet 20-30 metrów wysokości;
  • Zakręt Śmierci – wyjątkowo niebezpieczny zakręt na drodze ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa-Zdroju. Droga w tym miejscu zakręca niemal o 180 stopni, co przyczyniło się do licznych wypadków samochodowych. Miejsce słynie z pięknego widoku na Karkonosze, Szklarską Porębę i Kotlinę Jeleniogórską.
  • Muzeum Energetyki
  • kościół cmentarny Matki Boskiej Różańcowej z połowy XVII wieku
  • kościół Niepokalanego Serca NMP wzniesiony w latach 1755-1787
  • kościół parafialny Bożego Ciała na Swoińcu z 1887
  • dawna huta szkła kryształowego “Julia”

Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój to miejscowość położona malowniczo w dolinie Kwisy w Górach Izerskich, wciśnięta między obydwa ich polskie grzbiety: Grzbiet Kamienicki i Wysoki Grzbiet.

Warte uwagi miejsca:

  • Dom Zdrojowy z 1889 roku z 47-metrową wieżą i najdłuższą na Dolnym Śląsku modrzewiową Halą Spacerową (80 metrów).
  • Stary Dom Zdrojowy z 1878 roku
  • kościół Św. Józefa z 1899 roku
  • Czarci Młyn – czyli złowrogo ochrzczony młyn wodny na Czarnym Potoku
  • zabytkowe pensjonaty z XIX i XX wieku.

Schroniska górskie

Chatka Górzystów

Chatka Górzystów to schronisko turystyczne znajdujące się w północno-środkowej części Gór Izerskich w województwie dolnośląskim. Mówiąc dokładniej, schronisko jest położone na rozległej Hali Izerskiej na wysokości 840 m n.p.m., nieopodal granicy z Czechami.

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

Schronisko na Stogu Izerskim to górskie schronisko turystyczne PTTK położone w Górach Izerskich w województwie dolnośląskim. Mówiąc dokładniej, schronisko znajduje się na północno-zachodnim skraju Gór Izerskich, na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu, blisko granicy polsko-czeskiej. Obiekt jest wybudowany na wysokości 1060 m n.p.m.

Schronisko Wysoki Kamień

Schronisko Wysoki Kamień to górski obiekt turystyczny znajdujący się w Górach Izerskich w województwie dolnośląskim. Schronisko jest wybudowane pod wierzchołkiem Wysokiego Kamienia na wysokości ok. 1050 m n.p.m.

Stacja Turystyczna „Orle”

Stacja Turystyczna „Orle” to górskie schronisko turystyczne położone w Górach Izerskich w województwie dolnośląskim. Obiekt znajduje się u stóp góry Granicznik na wysokości 840 m n.p.m., nad strumieniem rzeki Kamionek.

Góry Izerskie – galeria zdjęć