Schronisko “Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej
Schronisko “Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej to obiekt noclegowy znajdujący się w krainie połonin – w Bieszczadach (województwo podkarpackie). Precyzując, schronisko znajduje się w środkowej części Bieszczad, pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały na rozległej Połoninie Wetlińskiej. Obiekt jest położony na wysokości 1232 m n.p.m.
Autorstwa Pudelek – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45559222
Jak dojść do schroniska “Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej?
Do schroniska “Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej można dojść następującymi szlakami:
- żółtym z przełęczy Wyżnej (1:10 h, 2.5 km);
- czerwonym z Brzegów Górnych (1:30 h, 2.5 km) lub ze Smereka (4:50 h, 13.1 km).
“Chatka Puchatka” – szlaki turystyczne
“Chatka Puchatka” to dobra baza wypadowa w Bieszczady – przede wszystkim w ich centralną część.
Nie jest to jednak optymalny wybór, jeśli celem jest zdobycie szczytów Korony Gór Polski bezpośrednio z chatki:
- Tarnica – reprezentująca Bieszczady w Koronie Gór Polski – leży w odległości 19.8 kilometrów od chatki (ponad 7 godzin wędrówki).
- Trohaniec, uznawany przez niektóre źródła za najwyższy szczyt Gór Sanocko-Turczańskich, leży nieco dalej (8:30 h, 24.7 km).
A poza Koroną Gór Polski? Popularne szlaki to m.in.:
- wędrówka czerwonym szlakiem połoninami
- na zachód na Smerek i z powrotem (4:10 h, 13.3 km);
- na wschód na Połoninę Caryńską i z powrotem (5:30 h, 14.6 km);
- pętla czerwonym szlakiem na Połoninę Caryńską, następnie zielonym i żółtym szlakiem na Wielką Rawkę, zielonym na Dział i powrót żółtym do Chatki Puchatka (7:45 h, 21.6 km);
Oferta turystyczna
Aktualnie “Chatka Puchatka” nie oferuje noclegów. Oferta gastronomiczna również jest ograniczona – obejmuje wyłącznie napoje i przekąski.
W Chatce znajduje się sezonowa dyżurka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Posterunek Meteorologiczny IMiGW, a także baza dla straży Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Adres schroniska: Górska 14, 57-340 Duszniki-Zdrój.
Historia
Historia tego miejsca sięga po II wojnie światowej, kiedy obiekt powstał jako posterunek obserwacyjny WOP. Dopiero w 1967 roku, po przejęciu przez Okręg PTTK w Rzeszowie, stał się całorocznym schroniskiem z pełną obsługą.
Początkowo schronisko oferowało skromne warunki noclegowe, z 20 miejscami w dwóch salach zbiorowych. Brak bieżącej wody, kanalizacji i energii elektrycznej sprawił, że w 2009 roku schronisko znalazło się na końcu rankingu schronisk górskich. Niska ocena dotyczyła głównie standardu sanitarnego.
Przez wiele lat obiekt był przedmiotem sporu o własność pomiędzy PTTK a Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Dopiero w 2015 roku sąd przekazał schronisko parkowi, zmieniając jego klasyfikację na Schron Turystyczny BdPN.
Na wiosnę 2020 roku rozpoczęła się gruntowna przebudowa schroniska, która praktycznie sprowadziła się do budowy zupełnie nowego obiektu. W trakcie budowy działał sezonowy bufet turystyczny w specjalnie wzniesionym drewnianym schronie. Cała inwestycja kosztowała 4,2 miliona złotych, a środki na nią pochodziły między innymi z funduszy unijnych i budżetu państwa.
Podstawowe informacje
Typ: Schron turystyczny
Wysokość: 1228 m n.p.m.
Aktualnie: otwarte
Dostępność: całoroczne
Właściciel: Bieszczadzki Park Narodowy
Współrzędne geograficzne:
49°09′29″N 22°33′05″EPobliskie schroniska
Dojdziesz do nich w 5h:
Schronisko „Pod Wysoką Połoniną” w Wetlinie
Inne nazwy:
Chatka Puchatka, schron Chatka Puchatka