Pasma górskie
Beskid Mały jest, jak sama nazwa wskazuje, niezbyt wielki. Ma długość raptem ok. 35 km i szerokość 10-15 km. Jego powierzchnia wynosi raptem 500 km2 – co stawia go na końcu stawki wśród beskidzkich pasm górskich. Szczyty Beskidu Małego, choć zalesione, słyną z niezwykle bogatych widokowo polan szczytowych i podszczytowych. Wycieczki rozpoczynane z doliny Soły charakteryzują się sporymi przewyższeniami do pokonania – dlatego nie daj się zwieść nazwie. Przygotuj się na pewien wysiłek fizyczny.Beskid Mały
Czupel
Beskid Niski
Lackowa
Na terenie Beskidu Niskiego próżno szukać oszałamiających widoków, wysokich szczytów albo wyniosłych skał. A mimo to Beskid Niski jest wyjątkowym pasmem górskim.
Jest to jeden z najbardziej dzikich, nietkniętych ręką ludzką obszarów na terenie Polski. Nie jest niczym niespotykanym nie spotkać żywej duszy przez wiele godzin spędzonych na jednym z tutejszych szlaków.
O wiele prościej jest poczuć tu duchy przeszłości. Łąki i lasy Beskidu Niskiego kryją w sobie zarastające już świadectwa krwawych zmagań, miasteczka i wsie są z kolei pełne zabytków, a tutejsze góry – ciszy i spokoju.
Beskid Śląski
Skrzyczne
Beskid Śląski to dla wielu jedno z najatrakcyjniejszych pasm górskich w Polsce, a bez wątpienia posiadające największą sieć szlaków turystycznych. Do tego dochodzi wiele kilometrów szlaków rowerowych, liczne wyciągi i trasy narciarskie oraz bardzo dobra baza noclegowa i gastronomiczna.
I choć Beskid Śląski jest z jednej strony pasmem górskim wyjątkowo mocno zabudowanym i popularnym wśród turystów, z drugiej jednak strony nie brak tu mniej znanych i urokliwych zakątków. Jeśli nie boisz się wędrówki bez oznakowania, to w Beskidzie Śląskim będziesz miał do wyboru całe mnóstwo tras znajdujących się poza szlakiem.
Beskid Śląski jest położonym najbardziej na zachód pasmem polskich Beskidów i jednocześnie Karpat. Choć są to góry mocno zalesione, to jednak nie brakuje tutaj widokowych hal, polan, wyrębów czy szczytów. Przy wyjątkowo dobrej pogodzie tutejsze panoramy dają możliwość oglądania ostrych wierzchołków Tatr na południu i łagodnych kopuł Jesioników na północnym zachodzie (już w Czechach).
Beskid Wyspowy
Mogielica
Charakterystyczną cechą Beskidu Wyspowego jest to, że większość jego szczytów wybija się pojedynczo ponad dna szerokich dolin. Między szczytami znajdują się niskie i rozległe przełęcze. Co więcej, ich zbocza (zwłaszcza północne i południowe) są bardzo strome. To podobieństwo do wysp jest szczególnie widoczne podczas zjawiska zwanego “morzem mgieł”. Mgła zakrywa doliny i tylko wierzchołki gór wybijają się ponad nią niczym wyspy.
Góry Bardzkie
Kłodzka Góra
Góry Bardzkie to niewielkie pasmo górskie z równie niewielką siecią szlaków turystycznych. Tutejsze szczyty są w większości niewysokimi i łagodnymi kopami w większości porośniętymi lasami. Nie buduje to zachęcającego pierwszego wrażenia.
Nic więc dziwnego, że większość turystów wybiera inne pasma Kotliny Kłodzkiej, np. pobliskie Góry Sowie. A spora część tych, którzy jednak zdecydują się przyjechać w Góry Bardzkie, decyduje się zaliczyć tylko najwyższą Kłodzką Górę z jej wieżą widokową.
Czy słusznie?
Zdecydowanie nie! Góry Bardzkie mają zaskakująco dużo do zaoferowania tym, którzy są chętni na odkrycie ich atrakcji.
Znajdziesz tutaj jeden z piękniejszych w Polsce przełomów rzecznych, atrakcyjne punkty widokowe, ruiny zamku z XIV w. oraz największe osuwisko skalne i najstarsze miejsce kultu maryjnego w Sudetach czy wreszcie liczne dotknięte zębem czasu kapliczki.
I pomimo tych wszystkich cudów Góry Bardzkie pozostają jednym z mniej popularnych celów wędrówek w Kotlinie Kłodzkiej. Dzięki temu istnieje realna szansa, zwłaszcza poza sezonem, że wiele z tych atrakcji będziesz mógł podziwiać w ciszy i spokoju.
Góry Bialskie
Rudawiec
Góry Bialskie to najbardziej dziki, pierwotny i niezagospodarowany fragment polskich Sudetów ochrzczony mianem “śląskich Bieszczadów”. To prawdziwy raj dla miłośników ciszy i spokoju na łonie natury względnie niedotkniętym ręką człowieka. To niewielkie pasmo jest w całości porośnięte lasami, które u źródeł Morawki i Białej Lądeckiej zachowały pierwotny charakter.
Góry Izerskie
Wysoka Kopa
Góry Izerskie to najbardziej na zachód wysunięte pasmo Sudetów w Polsce.
Chociaż Góry Izerskie pozostają przyćmione przez sąsiadujące z nimi Karkonosze, to nie sposób nie docenić ich licznych zalet.
Przede wszystkim, z wielu miejsc w Górach Izerskich rozpościerają się naprawdę ładne panoramy. Szczególnie ciekawe są widoki na bliski masyw Karkonoszy.
Ponadto, łagodne stoki Gór Izerskich są usiane skałkami, których szczególnie dużo jest na Wysokim Grzbiecie. Swym nieraz fantazyjnym kształtom zawdzięczają oryginalne nazwy.
W Górach Izerskich nie brak innych ciekawostek, które przedstawię Ci bliżej w tym wpisie.
Góry Opawskie
Biskupia Kopa
Góry Opawskie są położoną najbardziej na wschód częścią polskich Sudetów i jedynym pasmem górskim w województwie opolskim. Są też z pewnością jego najbardziej atrakcyjnym krajobrazowo i przyrodniczo obszarem. Góry Opawskie są jednocześnie niewielkie i niewysokie. Nie oznacza to jednak wcale, że należy je pomijać w planach na zdobycie Korony Gór Polski!
Góry Stołowe
Szczeliniec Wielki
Góry Stołowe to jedyne w Polsce pasmo górskie o budowie płytowej. Dzięki temu szczyty Gór Stołowych przypominają kształtem olbrzymie, kamienne stoły: z urwistymi, kamienistymi stokami i płaskimi, rozległymi wierzchołkami.
Z punktu widzenia turysty znacznie bardziej pociągające będą jednak z pewnością słynne “skalne miasta”, labirynty i formacje skalne zaskakujące bogactwem i różnorodnością form oraz poruszających wyobraźnię kształtów: znajdziesz tu liczne skalne iglice, maczugi, grzyby, zwierzęta, budynki i wiele innych.
Pobudzającym krążenie w żyłach będzie z pewnością podziwianie widoków z krawędzi kamiennych murów tutejszych szczytów – skalnych urwisk o wysokości dochodzącej do dziesiątek metrów.
Góry Stołowe to jednak nie tylko niezwykłe bogactwo krajobrazów! Warto pamiętać, że na obrzeżach tego pasma górskiego znajduje się wiele starych miejscowości i renomowanych uzdrowisk. Zwiedzanie cennych zabytków architektury i budownictwa ludowego to prawdziwa podróż w przeszłość.
Góry Złote
Kowadło
Góry Złote to wyjątkowe pasmo górskie o dwóch obliczach:
- okolice Lądka-Zdroju to prawdziwy spacerowy raj dla kuracjuszy;
- południowo-wschodnie krańce, graniczące z Górami Bialskimi, to jedne z najbardziej dzikich i pierwotnych obszarów polskich Sudetów.
Góry Złote słyną przede wszystkim ze swojej historii bogatej w górnictwo złota, pozostałości której wciąż można zwiedzać w udostępnionych turystycznie sztolniach i muzeach.
Równie ciekawy jest świat jaskiń Gór Złotych ze słynną jaskinią Radochowską na czele.
Masyw Ślęży
Ślęża
Masyw Ślęży wybija się samotnie na ponad 500 metrów ponad Równinę Wrocławską na północnym wschodzie a Równiną Świdnicką na zachodzie. Sprawia to, że wyniosły, przypominający wygasły wulkan, stożek Ślęży widać z wielu kilometrów. Masyw jest też jedynym reprezentantem Przedgórza Sudeckiego w Koronie Gór Polski.
Nie dziwi więc, że Ślęża była od wieków ważnym ośrodkiem kultowym pogaństwa. Góra była uznawana za ziemskie miejsce przebywania bóstw. Niemymi świadkami tej historii są liczne kamienne rzeźby i pozostałości kamiennych wałów, które czekają na odkrycie przez turystów.
I faktycznie, Ślęża przyciąga licznych miłośników wędrówek. Szczególną popularnością cieszy się wśród turystów z Wrocławia (oddalony o 30 km), Dzierżoniowa i Świdnicy (15 km).
Pieniny
Wysoka - Wysokie Skałki
Kto nie był w Tatrach i Pieninach, ten nie był nigdzie i nic nie widział – W. Anczyc 1864
Pieniny to wyjątkowe pasmo górskie o trzech, bardzo odmiennych obliczach. Oddziela je od siebie Dunajec, który przedziera się słynnym przełomem przez sam środek Pienin.
Pieniny Właściwe wyróżniają się atrakcyjnością krajobrazu. Nad malowniczym przełomem Dunajca wznoszą się na setki metrów ciasno zgromadzone, ostre szczyty. Ich niemal pionowe ściany opadają w ciasne wąwozy i doliny, a ich wierchy zdobią fantazyjne turnie skalne. Pieniny Właściwe to najpopularniejsza turystycznie część Pienin – i to właśnie tutaj leżą słynne Trzy Korony i Sokolica.
Na wschód od Pienin Właściwych ciągnie się grzbiet Małych Pienin. Małe Pieniny tworzą zwarte pasmo, w dużej mierze pokryte rozległymi, widokowymi halami. Spośród nich tu i ówdzie wystają ciekawe formacje skalne czy zalesione wierzchołki. Jednym z nich jest Wysoka – najwyższy szczyt całych Pienin.
Na zachód od Pienin Właściwych znajdują się Pieniny Spiskie – zwane też Hombarkami. Położenie między Zbiornikiem Czorsztyńskim na północy i polskim Spiszem na południu tworzy niezwykle urokliwe kompozycje krajobrazów. Tutejsze szlaki są rzadko uczęszczane przez turystów, gwarantując ciszę i spokój niespotykane w pozostałej części Pienin.
Rudawy Janowickie
Skalnik
Rudawy Janowickie są jednym z mniej znanych pasm górskich w Polsce. Leżą bowiem – w przenośni i w rzeczywistości – w cieniu znacznie bardziej popularnych Karkonoszy.
Tymczasem Rudawy Janowickie są zaskakująco ciekawym pasmem górskim. Znajdziesz tu swojskie łąki i polany, fantazyjne skałki i gołoborze, murszejące ślady przeszłości, urokliwe jeziorka, no i oczywiście – rozległe panoramy.
Z wielu punktów widokowych widać całą Kotlinę Jeleniogórską wraz z otoczeniem – w tym całe pasmo pobliskich Karkonoszy. Szczególnie ciekawie wygląda wznosząca się po sąsiedzku Śnieżka.
Szczyt popularności Rudaw Janowickich przypadał na XIX w. W złotych latach romantyzmu północno-zachodnie i zachodnie rejony tych gór objęto programem sentymentalnego kształtowania krajobrazu. Pozostałością tego są m.in. liczne platformy widokowe.
Miłośnicy ludowego budownictwa znajdą tu urokliwe wsie wciśnięte między zalesione pagórki. A w nich – oprócz budynków mieszkalnych – na szczególną uwagę zasługują budynki sakralne.
Tatry Wysokie
Rysy
Tatry Wysokie są jednym z dwóch pasm górskich Tatr Polskich. Krajobraz Tatr Wysokich różni się znacząco od krajobrazu Tatr Zachodnich. W Tatrach Wysokich dominują przepaściste, sięgające ku niebu skaliste turnie i ponure, sprawiające złowrogie wrażenie ściany. To tutaj znajduje się również większość tatrzańskich stawów w Polsce.
Tatry Zachodnie
Starorobociański Wierch
Tatry Zachodnie to jedno z dwóch pasm górskich tworzących Tatry. Zajmują powierzchnię blisko 400 km2. Szczyty Tatr Zachodnich są niższe niż Tatr Wysokich. Ich charakterystyczną cechą są łagodne stoki i rozległe wierzchołki. Na ich obszarze znajduje się większość tatrzańskich jaskiń w Polsce.
Wzgórza Lewińskie
Grodczyn - Grodziec
Wzgórza Lewińskie to niewielkie pasmo górskie leżące pomiędzy znacznie bardziej popularnymi Górami Stołowymi na północy a Górami Orlickimi na południu.
Wzgórz Lewińskich nie znajdziesz na większości map czy przewodników. Źródła te północną część Wzgórz Lewińskich zaliczają do Gór Stołowych, a południową do Gór Orlickich.
Tymczasem łagodne, porośnięte w dużej mierze łąkami i oferujące swojskie widoki Wzgórza Lewińskie znacznie różnią się od swych popularniejszych sąsiadów – zwłaszcza od przypominających stoły szczytów Gór Stołowych.
To wszystko sprawia, że wędrując przez Wzgórza Lewińskie jednym z tutejszych całkiem licznych szlaków, zaznasz spokoju i ciszy, których próżno szukać w sąsiadujących pasmach.