Pasma górskie

Beskid Mały

Czupel

Beskid Mały jest, jak sama nazwa wskazuje, niezbyt wielki. Ma długość raptem ok. 35 km i szerokość 10-15 km. Jego powierzchnia wynosi raptem 500 km2 – co stawia go na końcu stawki wśród beskidzkich pasm górskich.

Szczyty Beskidu Małego, choć zalesione, słyną z niezwykle bogatych widokowo polan szczytowych i podszczytowych.

Wycieczki rozpoczynane z doliny Soły charakteryzują się sporymi przewyższeniami do pokonania – dlatego nie daj się zwieść nazwie. Przygotuj się na pewien wysiłek fizyczny.

Beskid Mały

Beskid Niski

Lackowa

Na terenie Beskidu Niskiego próżno szukać oszałamiających widoków, wysokich szczytów albo wyniosłych skał. A mimo to Beskid Niski jest wyjątkowym pasmem górskim.

Jest to jeden z najbardziej dzikich, nietkniętych ręką ludzką obszarów na terenie Polski. Nie jest niczym niespotykanym nie spotkać żywej duszy przez wiele godzin spędzonych na jednym z tutejszych szlaków.

O wiele prościej jest poczuć tu duchy przeszłości. Łąki i lasy Beskidu Niskiego kryją w sobie zarastające już świadectwa krwawych zmagań, miasteczka i wsie są z kolei pełne zabytków, a tutejsze góry – ciszy i spokoju.

Beskid Niski

Beskid Wyspowy

Mogielica

Charakterystyczną cechą Beskidu Wyspowego jest to, że większość jego szczytów wybija się pojedynczo ponad dna szerokich dolin. Między szczytami znajdują się niskie i rozległe przełęcze. Co więcej, ich zbocza (zwłaszcza północne i południowe) są bardzo strome. To podobieństwo do wysp jest szczególnie widoczne podczas zjawiska zwanego “morzem mgieł”. Mgła zakrywa doliny i tylko wierzchołki gór wybijają się ponad nią niczym wyspy.

Beskid Wyspowy

Góry Bialskie

Rudawiec

Góry Bialskie to najbardziej dziki, pierwotny i niezagospodarowany fragment polskich Sudetów ochrzczony mianem “śląskich Bieszczadów”. To prawdziwy raj dla miłośników ciszy i spokoju na łonie natury względnie niedotkniętym ręką człowieka. To niewielkie pasmo jest w całości porośnięte lasami, które u źródeł Morawki i Białej Lądeckiej zachowały pierwotny charakter.

Góry Bialskie

Góry Izerskie

Wysoka Kopa

Góry Izerskie to najbardziej na zachód wysunięte pasmo Sudetów w Polsce.

Chociaż Góry Izerskie pozostają przyćmione przez sąsiadujące z nimi Karkonosze, to nie sposób nie docenić ich licznych zalet.

Przede wszystkim, z wielu miejsc w Górach Izerskich rozpościerają się naprawdę ładne panoramy. Szczególnie ciekawe są widoki na bliski masyw Karkonoszy.

Ponadto, łagodne stoki Gór Izerskich są usiane skałkami, których szczególnie dużo jest na Wysokim Grzbiecie. Swym nieraz fantazyjnym kształtom zawdzięczają oryginalne nazwy.

W Górach Izerskich nie brak innych ciekawostek, które przedstawię Ci bliżej w tym wpisie.

Góry Izerskie

Góry Opawskie

Biskupia Kopa

Góry Opawskie są położoną najbardziej na wschód częścią polskich Sudetów i jedynym pasmem górskim w województwie opolskim. Są też z pewnością jego najbardziej atrakcyjnym krajobrazowo i przyrodniczo obszarem. Góry Opawskie są jednocześnie niewielkie i niewysokie. Nie oznacza to jednak wcale, że należy je pomijać w planach na zdobycie Korony Gór Polski!

Góry Opawskie

Góry Stołowe

Szczeliniec Wielki

Góry Stołowe to jedyne w Polsce pasmo górskie o budowie płytowej. Dzięki temu szczyty Gór Stołowych przypominają kształtem olbrzymie, kamienne stoły: z urwistymi, kamienistymi stokami i płaskimi, rozległymi wierzchołkami.

Z punktu widzenia turysty znacznie bardziej pociągające będą jednak z pewnością słynne “skalne miasta”, labirynty i formacje skalne zaskakujące bogactwem i różnorodnością form oraz poruszających wyobraźnię kształtów: znajdziesz tu liczne skalne iglice, maczugi, grzyby, zwierzęta, budynki i wiele innych.

Pobudzającym krążenie w żyłach będzie z pewnością podziwianie widoków z krawędzi kamiennych murów tutejszych szczytów – skalnych urwisk o wysokości dochodzącej do dziesiątek metrów.

Góry Stołowe to jednak nie tylko niezwykłe bogactwo krajobrazów! Warto pamiętać, że na obrzeżach tego pasma górskiego znajduje się wiele starych miejscowości i renomowanych uzdrowisk. Zwiedzanie cennych zabytków architektury i budownictwa ludowego to prawdziwa podróż w przeszłość.

Góry Stołowe

Góry Złote

Kowadło

Góry Złote to wyjątkowe pasmo górskie o dwóch obliczach:

  • okolice Lądka-Zdroju to prawdziwy spacerowy raj dla kuracjuszy;
  • południowo-wschodnie krańce, graniczące z Górami Bialskimi, to jedne z najbardziej dzikich i pierwotnych obszarów polskich Sudetów.

Góry Złote słyną przede wszystkim ze swojej historii bogatej w górnictwo złota, pozostałości której wciąż można zwiedzać w udostępnionych turystycznie sztolniach i muzeach.

Równie ciekawy jest świat jaskiń Gór Złotych ze słynną jaskinią Radochowską na czele.

Góry Złote

Tatry Wysokie

Rysy

Tatry Wysokie są jednym z dwóch pasm górskich Tatr Polskich. Krajobraz Tatr Wysokich różni się znacząco od krajobrazu Tatr Zachodnich. W Tatrach Wysokich dominują przepaściste, sięgające ku niebu skaliste turnie i ponure, sprawiające złowrogie wrażenie ściany. To tutaj znajduje się również większość tatrzańskich stawów w Polsce.

Tatry Wysokie

Tatry Zachodnie

Starorobociański Wierch

Tatry Zachodnie to jedno z dwóch pasm górskich tworzących Tatry. Zajmują powierzchnię blisko 400 km2. Szczyty Tatr Zachodnich są niższe niż Tatr Wysokich. Ich charakterystyczną cechą są łagodne stoki i rozległe wierzchołki. Na ich obszarze znajduje się większość tatrzańskich jaskiń w Polsce.

Tatry Zachodnie