Biskupia Kopa
890 m n.p.m.
Góry Opawskie
Biskupia Kopa to najwyższy szczyt polskiej części Gór Opawskich. Jego wierzchołek znajduje się już jednak po czeskiej stronie granicy. Mimo tego jest zaliczany do Korony Gór Polski jako reprezentant Gór Opawskich.
Biskupia Kopa liczy sobie 890 m n.p.m., a wysokości “dodaje” jej 18-metrowa kamienna wieża widokowa. Rozpościera się z niej ładny widok na Góry Opawskie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika oraz czeskie góry Jesioniki. Jak na dłoni widać również pobliskie miasta i miejscowości – na czele ze Zlatymi Horami. W dole mienią się również wody zbiornika Nyskiego i Otmuchowskiego.
Przy wyjątkowo dobrej pogodzie widać stąd również Karkonosze i Tatry.
Jak już wspomniałem, Biskupia Kopa ma 890 m n.p.m. Ta niewielka wysokość sprawia, że szczyt ten znajduje się na końcu stawki najwyższych szczytów Korony Gór Polski.
Z drugiej strony Biskupia Kopa i tak jest całkiem wysoka w porównaniu z innymi szczytami Gór Opawskich. Większość z nich ma bowiem maksymalnie 500 metrów wysokości. Jest to też najwyższe wzniesienie województwa opolskiego.
Biskupia Kopa wyrasta o ponad 600 metrów ponad okoliczne równiny i dolinę Złotego Potoku. Dzięki temu z daleka widać jej charakterystyczną, dzwonowatą sylwetkę.
Pod szczytem Biskupiej Kopy znajdują się ruiny czeskiego schroniska i obelisk.
Biskupia Kopa – pieczątka
Pieczątkę na szczycie można zdobyć w wieży widokowej lub w barze znajdującym się obok wieży. Oprócz tego pieczątkę znajdziesz również w schronisku PTTK “Pod Kopą Biskupią”.
Pod Biskupią Kopą pieczątkę można bez problemu zdobyć w jakimś sklepie lub obiekcie noclegowym w Pokrzywnej lub Jarnołtówku. Po stronie czeskiej pieczątkę znajdziesz w Zlatych Horach.
Szlaki na Biskupią Kopę
Pętla z Pokrzywnej: Srebrna Kopa i plac Habla
Bardzo ładna widokowo pętla z punktem początkowym i końcowym w Pokrzywnej. Proponuję wejście na Biskupią Kopę czerwonymi znakami, a zejście żółtymi. Ten wariant szlaku prowadzi wzdłuż granicy Państwa i pozwala na zdobycie dwóch najwyższych szczytów polskiej części Gór Opawskich: Biskupią Kopę i Srebrną Kopę.
Trasa: Pokrzywna, łowisko – Biskupia Kopa | mapa-turystyczna.pl
Szlak pozwala na zobaczenie pozostałości zamku na Zamkowej Górze z XIII lub XIV wieku. W XV wieku był siedzibą rycerzy łupiących okolicę i napadających na kupców i miejscową ludność. Ten proceder dobiegł końca, gdy rycerze zostali rozbici przez sprzymierzone wojska kilku okolicznych miast. Dziś po zamku pozostały jedynie zarysy założenia oraz ledwo rozpoznawalne resztki wieży – tzn. kupa kamieni.
Od Przełęczy pod Zamkową Górą można odbić wzdłuż granicy państwowej na lewo, by dotrzeć do tzw. Grobu Czarownicy. Jest to niewielki, biały kamień, który leży na grobie kobiety oskarżonej o czary.
Kolejna na liście atrakcji jest Srebrna Kopa. W drodze na jej wierzchołek przejdziesz obok małej platformy widokowej. Jak na dłoni będziesz z niej widział Biskupią Kopę z charakterystyczną wieżą na szczycie oraz polskie schronisko znajdujące się na jej zboczach. W dole dostrzeżesz Rezerwat Cichej Doliny, która to biegnie aż do doliny Złotego Potoku. Widok obejmuje również szczyty wznoszące się nad obydwiema dolinami i leżące dalej Głuchołazy i masyw Góry Parkowej. Przy dobrej pogodzie dostrzeżesz też masyw Śnieżnika.
Porastający zbocza Srebrnej Kopy osłabiony las został wycięty w obawie przed kornikiem drukarzem. Pewnym plusem jest fakt, że dzięki temu będziesz mógł nacieszyć się bardzo ładnym widokiem na Biskupią Kopę i okolicę:
- w dole dostrzeżesz Rezerwat Cichej Doliny i dolinę Złotego Potoku z otaczającymi je szczytami
- Głuchołazy i masyw Góry Parkowej
- miasto Prudnik i znajdujące się przed nim wzniesienia Gór Opawskich
- Sudeckie pasma górskie: Góry Złote, Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika oraz czeskie Jesioniki (z dominującym w tle Pradziadem)
- czeską część Gór Opawskich po drugiej strony góry z Petrovicami i Jindrichovem na czele
Później szlak wiedzie już na Biskupią Kopę. Pod jej szczytem było onegdaj wzniesione schronisko Rudolfsheim. Dzisiaj są to jedynie ruiny. Obok nich znajduje się stary słup graniczny, tzw. Krzyż Pojednania i przekaźnik telewizyjny.
Słup graniczny rozdzielał swego czasu posiadłości biskupstwa wrocławskiego i ołomunieckiego. Dzisiaj jest granicą trzech województw: opolskiego, ołomunieckiego i morawskośląskiego.
Bardziej sprawni czytelnicy mogą się pokusić o odbycie spaceru 3,5-kilometrową pętlą znajdującą się już po czeskiej stronie granicy, zwaną Ścieżką Św. Rocha. Jest to ciekawa ścieżka dydaktyczna przedstawiająca turyście różne kwestie związane z gospodarką leśną oraz z fauną i florą regionu. Po drodze znajduje się ciekawy punkt widokowy, dwa źródełka oraz ukryty w lesie plac zabaw dla dzieci.
Biskupia Kopa – szczyt
Biskupia Kopa to najwyższy szczyt Gór Opawskich, co zalicza ją do Korony Gór Polski. Szczyt ma wysokość 890 m n.p.m. oraz wybitność 174 metrów. Biskupia Kopa leży na granicy Polski i Czech. Tak właściwie, to jej najwyższy punkt na czele z wieżą widokową, znajdują się już po stronie czeskiej.
Wspomniana wieża widokowa ma 18 metrów wysokości. Można się na nią wspiąć za drobną opłatą. Z góry rozpościerają się rozległe, acz umiarkowanie ciekawe widoki na czeskie góry Jesioniki, Masyw Śnieżnika, Góry Złote, Góry Bialskie i Nizinę Śląską. Widać stąd też miasta Zlate Hory, Głuchołazy, Jarnołtówek, Pokrzywnę i Prudnik. W dole mienią się wody zbiorników Nyskiego i Otmuchowskiego.
Przy dobrej pogodzie dostrzeżesz również Góry Bardzkie i reprezentujący je w Koronie Gór Polski szczyt, jakim jest Kłodzka Góra. Tuż obok znajduje się Szeroka Góra o płaskim wierzchołku. Jest to faktyczny najwyższy szczyt Gór Bardzkich.
Schronisko PTTK “Pod Biskupią Kopą”
Stąd już niedaleko do schroniska PTTK pod Biskupią Kopą. Z Biskupiej Kopy rozpocznij zejście czerwonymi znakami w kierunku schroniska. W pewnym momencie będziesz musiał odbić w prawo w wyraźną drogę oznaczoną znakami ścieżki edukacyjnej. Po kilku minutach dojdziesz do schroniska. Schronisko PTTK “Pod Biskupią Kopą” jest dość ładne i duże. Z całą pewnością można też powiedzieć o nim i o jego otoczeniu “osobliwe”.
Na zewnątrz schroniska stoi bowiem kilka ciekawych figur wyrzeźbionych w drewnie. Są tutaj również drewniane dyby oraz łańcuchy przykute do skały. Prawdopodobnie to tam kończą goście, którzy nie uiszczą opłaty za nocleg w schronisku.
Spod schroniska rozpościera się rozległy (acz umiarkowanie ciekawy) widok na Srebrną Kopę. Drzewostan porastający zbocza tej góry, jak i okolicę schroniska, został praktycznie całkowicie wycięty w obawie przed kornikiem. Widok ten jest dość przykry. Na szczęście sadzone są już nowe drzewka, więc jest nadzieja, że jeszcze ujrzymy piękne lasy na Srebrnej Kopie. A w tak zwanym międzyczasie – podziwiajmy widoki.
Zejście przez schronisko i plac Habla
Od schroniska będziesz już wędrował żółtymi znakami aż do Pokrzywnej. Żółty szlak spotyka się z czerwonym szlakiem (opisany tutaj jako początek tej pętli) aż w trzech miejscach. Będzie to długie i nużące zejście – jednak krótsze od powrotu za czerwonymi znakami. Wędrówka to w 90% łagodne schodzenie szeroką drogą. Brak jakichkolwiek ciekawostek poza miejscem znanym jako Plac Konrada Habla. To pomnik postawiony ku pamięci tego wybitnego mieszkańca Prudnika. Jest tu też zadaszenie, kilka ławek i ładny widok na Biskupią Kopę.
Pętla z Jarnołtówka przez Piekiełko, zejście czerwonym szlakiem
Krótka, całkiem ciekawa i przy tym malownicza pętelka na najwyższy szczyt Gór Opawskich. Trasa rozpoczyna się w Jarnołtówku – niewielkiej wsi położonej w malowniczej dolinie Złotego Potoku.
Bardzo szybko opuszczamy teren zabudowany i zagłębiamy się w las porastający zbocza Bukowej Góry. Jesienią, gdy na drzewach nie ma liści, otworzą się przed Tobą prześwity na Biskupią Kopę.
Piekiełko
Do miejsca zwanego Piekiełkiem schodzimy z Bukowej Góry przez kilka minut. Piekiełko to dawny kamieniołom, w którym onegdaj wydobywano łupek, m.in. na dachówki do okolicznych domostw. Pamiątką po wydobyciu są ciekawe formacje skalne liczące sobie nawet kilka metrów.
W Piekiełku szlak żółty łączy się ze szlakiem niebieskim. Oba szlaki idą przez chwilę wspólnie, jednak po chwili znaki niebieskie odbijają na lewo.
Na Biskupią Kopę
Szeroka droga gruntowa wiedzie nas raczej łagodnie do góry zboczami Biskupiej Kopy. Z naszej lewej strony zaczynają się otwierać coraz lepsze widoki na Srebrną Kopę oraz na leżący u jej podnóży Rezerwat Cichej Doliny.
Po kilkunastu minutach marszu dochodzimy do tabliczek, wedle których znajdujemy się w miejscu zwanym „Droga Amalii nad Anusią”. Pochodzenie tej nazwy jest znacznie mniej ciekawe niż ona sama, dlatego pominę ją milczeniem. Starczy powiedzieć, że stąd czeka na Ciebie jeszcze ponad godzina wędrowania do schroniska.
To tutaj, na tzw. Placu Langego, stoi kamienny postument z figurką Madonny. Ta otoczona kamiennym murkiem kapliczka stanowi ostatni już przystanek przed schroniskiem.
Jakieś 20 minut drogi od schroniska dochodzimy do Ścieżki Langego. Nią rozpoczynamy nieco bardziej stromy marsz do schroniska. Początek ścieżki wyznacza drewniana figura wskazująca drogę do schronienia. W miejscu tym dochodzi do nas zielony szlak i ścieżka turystyczna, obydwie bardzo popularne wśród turystów.
Wkrótce potem dojdziesz do schroniska (czytaj opis schroniska). Stamtąd pójdź najpierw za znakami ścieżki edukacyjnej, a później czerwonym szlakiem na lewo aż na szczyt Biskupiej Kopy (czytaj opis szczytu).
Szlakiem czerwonym do Jarnołtówka
Powrót szlakiem czerwonym. Na początku wracamy kawałek w kierunku schroniska. Na skrzyżowaniu czerwone znaki odłączają się od zielonych i zaczynają schodzić do Jarnołtówka.
Ten odcinek jest dość długi i momentami stromawy. Szlak wiedzie nas głównie lasem, choć spore jego połacie są zdewastowane przez choroby, szkodniki i wichury. Na samym początku odcinka, w miejscu zwanym Grzebieniem, roztacza się ostatni na tym szlaku widok – na zbocza Srebrnej Kopy.
Wreszcie dochodzimy do wsi Bolkowice, skąd schodzimy jeszcze kilkanaście minut szosą do Jarnołtówka.
Z Pokrzywnej przez Gwarkową Perć
Trasa wiodąca nas najpierw dnem urokliwej doliny Bystrego Potoku, a później jedynym w swoim rodzaju w całych Górach Opawskich wąwozikiem skalnym. Mowa o Gwarkowej Perci, dzięki której turyści mogą posmakować nieco wspinaczki. Największą atrakcją tego szlaku jest 30-stopniowa drabina wyprowadzająca z dna wąwozu. Warto też wspomnieć, że jest to najstarszy szlak turystyczny w Górach Opawskich! Został wyznakowany w 2 połowie XIX wieku.
Pewną ciekawostką są pozostałości starej skoczni narciarskiej, które miniemy chwilę przed wejściem do Gwarkowej Perci. Skocznia została zbudowana przez mieszkającego w Głuchołazach Norwega – pasjonata skoków narciarskich. Aktualnie bardzo łatwo jest minąć to miejsce i nawet go nie zauważyć.
W dalszej części szlak prowadzi nas wraz z żółtymi znakami opisywanej powyżej trasy z Jarnołtówka.
Nazwa
Nazwa Biskupiej Kopy sięga początków XIII w., kiedy papież Grzegorz IX (1129 rok) ustanowił ją punktem rozdzielającym biskupstwo wrocławskie i morawskie w Ołomuńcu.
Czeska nazwa Biskupiej Kopy to “Biskupska Kupa”. Swego czasu była nazywana Biskupią Kępą lub Biskupią Kapą.
Pasmo górskie
Góry Opawskie
Pobliskie schroniska górskie
Dojdziesz z nich na szczyt Biskupia Kopa w max. 8h: