Gospoda na Dębowcu (dawniej: schronisko na Dębowcu)

Beskid Śląski

Schronisko turystyczne na Dębowcu to obecnie gospoda zlokalizowana na północno-wschodnim skraju Beskidu Śląskiego w województwie śląskim. Gospoda znajduje się praktycznie na obrzeżach Bielska-Białej. Obiekt jest położony na wysokości 526 m n.p.m.

Gospoda na Dębowcu (dawniej: schronisko na Dębowcu)

Autorstwa Mlody694 Mateusz Nikiel – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13212053

Jak dojść do gospody na Dębowcu?

Do gospody na Dębowcu można dojść następującymi szlakami:

  • czerwonym ze wschodu z parkingu pod Dębowcem w Bielsku-Białej (0:30 h, 1.1 km) lub dalej z centrum Bielska-Białej (1:30 h, 5.1 km);
  • czerwonym od południa ze schroniska PTTK na Szyndzielni (1 h, 3.7 km) lub dalej z przełęczy Karkoszczonka nad schroniskiem THF “Chata Wuja Toma” (2:55 h, 8.4 km);
  • zielonym z Bielska-Białej nieopodal dolnej stacji kolei linowej Szyndzielnia (10 minut, 400 metrów) lub ze schroniska PTTK Szyndzielnia (1 h, 3.7 km).

Gospoda na Dębowcu – szlaki turystyczne

Schronisko na Dębowcu to dobry przystanek na wyprawach w Beskid Śląski z Bielska-Białej. Można się też pokusić by pójść stąd na wycieczkę w Beskid Mały.

Gospoda może być rozpatrywana jako przystanek na jednodniowej trasie, której celem jest zdobycie szczytów Korony Gór Polski:

  • Skrzyczne – reprezentujący Beskid Śląski w Koronie Gór Polski – leży 15.3 kilometra stąd. Ten dystans wiąże się z około sześcioma godzinami samej wędrówki.
  • To oznacza, że bliżej jest na Czupel – najwyższy szczyt Beskidu Małego (4:45 h, 14.1 km).

A poza Koroną Gór Polski? Popularne szlaki to m.in.:

  • trasa na Kozią Górę (wymaga cofnięcia się do Bielska-Białej. Razem 2:20 h, 6.7 km);
  • czerwony szlak do schroniska PTTK na Szyndzielni (1:40 h, 3.6 km) lub dalej na Klimczok (końcówka żółtym szlakiem. 2:25 h, 5.6 km);
  • jw. ale dalej czerwonym na Magurę, a następnie żółtym do Chaty na Groniu i zejście do Bystrej (4:35 h, 13.6 km);
  • pętla przez Wapienicę Zaporę, następnie do schroniska PTTK na Błatniej, przejście przez Trzy Kopce i powrót obok schroniska PTTK na Szyndzielni (8:20 h, 24 km).

Widoki

Sprzed schroniska roztacza się rozległa panorama Bielska-Białej i zachodniej części Beskidu Małego z grupą Magurki Wilkowickiej.

Oferta turystyczna

Obecnie schronisko nie oferuje noclegów. Obiekt funkcjonuje jako gospoda i oferuje wyłącznie usługi gastronomiczne.

Adres gospody: Skalna 90, 43-300 Bielsko-Biała.

Historia

Budynek prawdopodobnie powstał w I połowie XIX wieku, gdy zarząd lasów księcia Sułkowskiego wzniósł na górnym skraju polany solidną gajówkę z modrzewia. W 1895 r. obiekt został przejęty przez niemieckie towarzystwo turystyczne Beskidenverein z Bielska. Początkowo służył jako restauracja Baumgärtel (Zakątek Leśny), a dopiero później zaczął pełnić funkcję schroniska.

Po II wojnie światowej schronisko, które było zaniedbane i splądrowane, było wykorzystywane przez Związek Harcerstwa Polskiego. W 1954 roku Dyrekcja Lasów Państwowych przekazała schronisko oddziałowi Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Bielsku-Białej. Po przeprowadzeniu remontu, w 1955 roku wybudowano obok schroniska domki campingowe, oferujące 30 miejsc noclegowych.

Od 1992 roku w budynku funkcjonował ośrodek campingowy i gastronomiczny. Zlikwidowano zużyte domki campingowe, a budynek został wyremontowany. W 2002 roku został przeprowadzony kolejny generalny remont obejmujący całkowitą modernizację wnętrz, restaurację przeszklonej werandy, budowę ekologicznej oczyszczalni ścieków i przeniesienie toalet do wnętrza budynku.

Podstawowe informacje

Typ: Restauracja

Wysokość: 526 m n.p.m.

Data otwarcia: 1895

Aktualnie: otwarte

Dostępność: całoroczne

Właściciel: PTTK

Współrzędne geograficzne:

49°46′49,4″N 19°00′54,1″E

Witryna: https://debowiec.wordpress.com/

Pobliskie szczyty

Dojdziesz do nich w 8h:

Czupel

Czupel

Skrzyczne

Skrzyczne

Pobliskie schroniska

Dojdziesz do nich w 5h:

Chatka na Rogaczu

Schronisko PTTK Klimczok

Schronisko PTTK na Błatniej

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej

Schronisko PTTK na Szyndzielni

Schronisko Stefanka na Koziej Górze

Schronisko THF „Chata Wuja Toma”

Schronisko na Dębowcu

Schronisko na Dębowcu – Autorstwa Ela Lesiak – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1708924