Góry Opawskie

Sudety

Góry Opawskie są położoną najbardziej na wschód częścią polskich Sudetów i jedynym pasmem górskim w województwie opolskim. Są też z pewnością jego najbardziej atrakcyjnym krajobrazowo i przyrodniczo obszarem. Góry Opawskie są jednocześnie niewielkie i niewysokie. Nie oznacza to jednak wcale, że należy je pomijać w planach na zdobycie Korony Gór Polski!

Góry Opawskie

Góry Opawskie bywają nazywane “Perłą Ziemi Opolskiej”. Perła ta ma aż 130 km2 (chociaż w porównaniu z innymi górami w Polsce nie jest to wiele). Większość wzniesień jest niewysoka. Próżno szukać tu długich podejść czy widokowych polan. Piękno tych gór polega przede wszystkim na ich urokliwych dolinach, ciekawych formacjach skalnych i lasach porastających górskie zbocza.

Góry Opawskie w jesiennej szacie

Góry Opawskie w jesiennej szacie

Góry Opawskie mogą zachwycić bogactwem fauny i flory oraz swymi krajobrazami. Dla ich ochrony założony został Park Krajobrazowy Góry Opawskie. Teren parku obejmuje północne stoki Gór Opawskich i ich przedgórze.

Nie tylko same wzniesienia składają się na urok Gór Opawskich. To również malownicze przełomy Białej Głuchołaskiej w Głuchołazach i Złotego Potoku oraz bogate kompleksy leśne.

Sporą atrakcją Gór Opawskich są nie tylko znakowane szlaki turystyczne, ale również ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne. Poprowadzono je tak, by umożliwić turyście odkrycie różnorakich miejsc ciekawych przyrodniczo. Na wyróżnienie zasługują:

  • Gwarkowa Perć – czyli odrobina wspinaczki w skalnym kamieniołomie i po… 35 stopniowej drabinie!
  • Żabie Oczko – niewielki stawek na zboczach Olszaka (będący pozostałością po kamieniołomie) otoczony półkolem przez skały dochodzące w najwyższym miejscu do kilkunastu metrów
  • Piekiełko – kolejna pozostałość po czasach, w których wydobywano tu kamień na potrzeby lokalnego przemysłu.

Szczyt Korony Gór Polski

Biskupia Kopa

Biskupia Kopa to najwyższy szczyt polskiej części Gór Opawskich i jedyny, którego wysokość przekracza 800 metrów. Jest też szczytem niewątpliwie najbardziej interesującym. Na Biskupią Kopę z samej tylko polskiej strony prowadzi 5 ciekawych szlaków i 1 ścieżka dydaktyczna. Chętni mogą też zdecydować się na jej zdobycie od strony czeskiej.

Biskupia Kopa

Biskupia Kopa

Na szczycie Biskupiej Kopy znajduje się zabytkowa, 18-metrowa wieża widokowa. To z jej wierzchołka widać wyraźnie, jak bardzo szczyt wyróżnia się na tle otoczenia. Wszystkie wzniesienia polskiej części Gór Opawskich wydają się z tej perspektywy co najwyżej zalesionymi pagórkami.

Pod szczytem Biskupiej Kopy znajduje się jedyne schronisko w Górach Opawskich – schronisko PTTK “Pod Kopą Biskupią”. To bardzo klimatyczne i popularne wśród turystów miejsce, spod którego roztacza się ładny widok na masyw Srebrnej Kopy.

Jeśli chciałbyś:

  • odkryć najciekawsze szlaki na Biskupią Kopę
  • obejrzeć liczne zdjęcia ze szczytu i z tras
  • poznać ciekawostki oraz praktyczne informacje

Tego (i więcej) dowiesz się tu: Biskupia Kopa.

Inne szlaki

Nad doliną Złotego Potoku

Krótka, acz bardzo interesująca trasa, który zatacza pętelkę dookoła dwóch miejscowości leżących w urokliwej Dolince Złotego Potoku – Jarnołtówka i Pokrzywnej – oraz zahacza o najciekawsze atrakcje w okolicy. Idealna wycieczka dla seniorów (o ile drabina im niestraszna) i rodzin z dziećmi.

Pierwszą są Skałki Karolinki. Jest to urokliwy punkt widokowy, z którego można dostrzec Biskupią Kopę. Roztacza się stąd też całkiem ciekawy widok na leżącą w dole Dolinę Złotego Potoku.

Drugą atrakcją jest miejsce zwane Żabim Oczkiem. To zarastający zieloną rzęsą wodną staw zalegający w kotlinie będącej pozostałością po wydobyciu kamieni. Nagie skały wznoszą się nad nim nawet na siedemnaście metrów.

Staw Żabie Oczko

Staw Żabie Oczko

Trzecim jest miejsce, w którym niegdyś stała mała skocznia narciarska. Lokalnie było to dość popularne miejsce – odbywały się tu liczne zawody. Mówi się, że rekordowe skoki dochodziły do 40 metrów! Teraz po dawnym obiekcie sportowym zostało tylko zbocze z niewyraźnie zaznaczonymi pozostałościami skoczni.

Pozostałości skoczni narciarskiej

Pozostałości skoczni narciarskiej

Czwartym i najciekawszym punktem wycieczki jest Gwarkowa Perć. Gwarkowa Perć również jest pozostałością kamieniołomu. Nie jest jednak stawem jak Żabie Oczko. To mały kamienny wąwozik, w którym czeka nas odrobina wspinaczki. Na samym jego końcu zaś musimy wspiąć się na kilkumetrową drabinę. Niektórzy z przymrużeniem oka uznają to miejsce za via ferratę.

Drabina na Gwarkowej Perci

Drabina na Gwarkowej Perci

Piątą atrakcją jest Piekiełko – ciekawe formacje skalne i zarazem kolejna pamiątka po kamieniarskiej przeszłości okolicy.

Skalne Piekiełko

Skalne Piekiełko

Ostatnią atrakcją są skały zwane Karlikami. To miejsce widokowe na skałach wznoszących się nad Doliną Złotego Potoku.

Szlak Złotych Górników na Przednią Kopę

Ta zalesiona góra wznosząca się nad Głuchołazami jest popularnym celem wycieczek turystów i kuracjuszy przebywających w tej miejscowości. Góra posiada trzy wierzchołki zwane Przednią (490 m), Średnią (543 m) i Tylną Kopą (527 m).

Najciekawszą trasą w masywie Góry Parkowej jest niewątpliwie żółty szlak turystyczny – zwany również Szlakiem Złotych Górników. Skąd ta nieoficjalna nazwa? Otóż po drodze miniesz liczne ślady po starych szybach – pamiątkach po wydobyciu złota. Historia wydobycia złota na tym obszarze sięga XII w., więc trasa będzie prawdziwą gratką dla miłośników reliktów przeszłości.

Na trasie jest też kilka ładnych punktów widokowych na okolicę, Góry Opawskie i Wysoki Jesionik.

Jako punkt startowy proponuję parking przy Sztolni Cygańskiej. Jest tu punkt gastronomiczny, źródło wody pitnej Żegnalce i zbocze usiane skałkami.

Wybierz zachodnie ramię pętli żółtego szlaku. Czyli: jeśli patrzysz na zbocze Przedniej Kopy z parkingu, to idź chodnikiem na prawo.

Na początku trasa będzie miała charakter spacerowy, a ty będziesz szedł wygodną promenadą. Przez dłuższy czas towarzyszyć ci będzie szumiąca nieopodal rzeka Biała Głuchołaska.

Przełom Białej Głuchołaskiej

Przełom Białej Głuchołaskiej

Nieopodal granicy z Czechami szlak skręci w lewo i zacznie wspinać się już bezpośrednio na Przednią Kopę. Uwaga! Gdy ja tędy szedłem, to strumyk wybrał sobie w kilku miejscach ścieżkę jako nowe koryto. Dasz radę przejść suchą stopą, ale będzie to wymagało odrobiny gimnastyki.

Nieopodal szczytu znajduje się neogotycka kaplica św. Anny z 1908 r. wybudowana na 10-metrowej formacji skalnej zwanej Wiszącymi Skałkami (dawny kamieniołom). Z tego miejsca otwiera się też prześwit na czeską część Gór Opawskich. Od kaplicy na szczyt Przedniej Kopy jest już niedaleko.

Wiszące Skałki

Wiszące Skałki

Góra ta już w XIX w. była przystosowywana do odwiedzających. Wtedy to jej jezuiccy właściciele założyli na niej park. W 1898 roku na szczycie Przedniej Kopy wzniesiono bufet i wieżę widokową zwaną Hohenzollernwarte. W latach 1926-27 zostało obok zbudowane schronisko z restauracją. Szczyt jest od tego czasu popularnym celem wycieczek.

Budynek dawnego schroniska z zabytkową wieżą widokową (nieczynna) na Przedniej Kopie

Budynek dawnego schroniska z zabytkową wieżą widokową (nieczynna) na Przedniej Kopie

Niestety, aktualnie te atrakcje są niedostępne dla turystów. Przy czym jest nadzieja na to, że miejsce to odzyska dawny blask. Budynki wykupił prywatny inwestor, który prowadzi tu intensywne prace remontowe. Jeżeli się to uda, to szlak znacznie zyska na atrakcyjności. W kwietniu 2023 roku gdy tu byłem, budynki wyglądały na całkiem gotowe do przyjęcia turystów. Jednak nawet i bez wieży ze szczytu ujawnia się fragmentaryczny widok na Góry Opawskie i Wysoki Jesionik.

Prześwit z Przedniej Kopy na czeską część Gór Opawskich

Prześwit z Przedniej Kopy na czeską część Gór Opawskich

Schodząc drugim ramieniem żółtego szlaku, będziesz miał kilka okazji do podziwiania mniej lub bardziej rozległych widoków. Bardzo ładnie prezentuje się Biskupia Kopa z łąk nieopodal Harcówki.

Biskupia Kopa widziana ze wschodniego ramienia żółtego szlaku na Przednią Kopę

Biskupia Kopa widziana ze wschodniego ramienia żółtego szlaku na Przednią Kopę

Po drodze miniesz jedną ze stacji drogi krzyżowej na Przedniej Kopie oraz pozostałości sztolni złota i tamy na Sarnim Potoku. Długość tej ostatniej w czasach świetności wynosiła 15 m, wysokość 3 m a szerokość u podstawy 5 m. Dzięki niej powstał zbiornik wodny o powierzchni ok. 600 m2 i wysokości lustra wody 2 m. Teraz pozostał już po tym miejscu jedynie znacznie niższy wał i zagłębienie dawnego zbiornika.

Wkrótce wrócisz do Głuchołaz, gdzie szlak poprowadzi Cię przez kilka ciekawych miejsc:

  • górny staw obok szpitala (zwany też “Stawkiem Łabędzim”)
  • bardzo ładny park miejski
  • kolejną starą sztolnię złota

Szlak Złotych Górników – galeria zdjęć

Szlak Historyczny Lasów Królewskiego Miasta Prudnik

Szlak Historyczny Lasów Królewskiego Miasta Prudnik to szlak długi, ale łagodny. Prowadzi wzdłuż zalesionych wzgórz Lasu Prudnickiego. Można tutaj zasmakować ciszy i spokoju, gdyż szlak ten jest raczej rzadko uczęszczany przez turystów.

Z drugiej strony – szlak jest mało atrakcyjny. Brakuje tu widoków, a sytuację ratuje jedynie kilka ciekawostek historycznych i przyrodniczych. Niemniej jednak jako rozgrzewka przed poważniejszymi wyprawami trasa ta nada się idealnie.

Na początku szlak zapoznaje z licznymi atrakcjami i zabytkami Prudnika, wśród których są:

  • dwie baszty pozostałe po dawnych murach miejskich – znajduje się tu Muzeum Ziemi Prudnickiej;
  • pomnik św. Jana Nepomucena;
  • plac zamkowy;
  • barokowa kaplica św. Antoniego.

Na rubieżach miasta wznosi się niewielka Kozia Góra. Swego czasu była tu wieża widokowa, która aktualnie (kwiecień 2023) jest rozebrana. Sponad drzew wystają zabudowania Prudnika. Podejrzewam, że nawet z wieżą, widok ten nie był szczególnie ciekawy.

Kozia Góra - widok na Prudnik i pozostałości wieży widokowej

Kozia Góra – widok na Prudnik i pozostałości wieży widokowej

Kawałek dalej leży Sanktuarium św. Józefa z 1867 r.  i klasztor franciszkanów z przełomu XIX i XX wieku. Obok znajduje się pomnik Stefana Wyszyńskiego z 1983 r. i Grota Lurdska (1904 r.). Szlak prowadzi wzdłuż stacji tutejszej drogi krzyżowej (1969 r.) i obok znajdującego się na uboczu cmentarzu, na którym są pochowani tutejsi zmarli duchowni.

Cmentarz w sanktuarium św. Józefa

Cmentarz w sanktuarium św. Józefa

Grota Lourdzka w sanktuarium św. Józefa

Grota Lourdzka w sanktuarium św. Józefa

Niebieskie znaki wyprowadzą cię na skraj pola, za którym dostrzeżesz łagodne wzgórza leżące już w Czechach. Na skraju Polany Kucharskiego szlak czerwony pójdzie na wprost, ty skręć z kolei w lewo za niebieskimi znakami. Na skrzyżowaniu przy krzyżu pośród pól skręć w prawo w stronę widocznej stąd zalesionej kopuły Zbyluta.

Krzyż na skrzyżowaniu - idąc niebieskim szlakiem z Prudnika, skręć przy nim w prawo

Krzyż na skrzyżowaniu – idąc niebieskim szlakiem z Prudnika, skręć przy nim w prawo

Wybierz tę drogę na skrzyżowaniu

Wybierz tę drogę na skrzyżowaniu

Wędrówka zboczami Zbyluta przez dłuższy czas nie dostarczy ci żadnych atrakcji. Dopiero gdy opuścisz drogę i dwukrotnie skręcisz w prawo, dojdziesz do olbrzymiej diaglezji, która została uznana za pomnik przyrody.

Znajdująca się nieco dalej tablica informuje, że pobliski lej w ziemi to pozostałości średniowiecznego grodziska Schlossplatz.

Stąd już niedaleko do Dębowca, na skraju którego znajduje się hodowla alpak. To chyba największa atrakcja tej trasy. Dalej szlak poprowadzi cię przez Dębowiec do znajdującego się w lesie za nim kamienia granicznego Królewskiego Miasta Prudnik z 1730 roku.

Kamień graniczny miasta Prudnik

Kamień graniczny miasta Prudnik

Uwaga! Jeżeli nie interesują cię obiekty historyczne, to możesz skrócić trasę. W Dębowcu wybierz po prostu czerwony szlak, który doprowadzi cię na Kobylicę. W ten sposób ominie cię tylko zobaczenie kamienia granicznego, a zyskasz dobrych 30 minut.

Uwaga nr. 2! Jeśli masz czas i chęci, to możesz z kolei wydłużyć wycieczkę o marsz czerwonym szlakiem na Długotę, która jest najwyższym szczytem Masywu Długoty. Jeżeli się zdecydujesz zdobyć ten szczyt, to następnie zacznij schodzić w stronę Wieszczyny. W jednym miejscu otwiera się tu bowiem widok na pobliską Biskupią Kopę i Srebrną Kopę.

Biskupia Kopa w ciemnościach

Biskupia Kopa w ciemnościach

Za tym punktem widokowym możesz po prostu wrócić do Dębowca. Alternatywą jest zejście do Wieszczyny. Znajduje się tu 15-metrowa wieża widokowa z ponoć ładnym widokiem na Masyw Biskupiej Kopy. Ponoć, gdyż wieża była zamknięta, gdy tam byłem (kwiecień 2023).

Z Wieszczyny możesz dojść częściowo bez znaków do kamienia granicznego Miasta Prudnik i kontynuować marsz głównym wariantem trasy. Na mapie poniżej pokazuję, którędy powinieneś iść, jeśli się na to zdecydujesz:

Jak dojść z Wieszczyny do kamienia granicznego Królewskiego Miasta Prudnika

Jak dojść z Wieszczyny do kamienia granicznego Królewskiego Miasta Prudnika

Niezależnie od wybranego wariantu dojdziesz na Kobylicę, najpierw minąwszy staw Żabie Oczko (dawny kamieniołom). Na Kobylicy nie ma niczego wartego uwagi poza pomnikiem z 1911 r. postawionym ku pamięci śląskiego poety J. Eichendorffa.

Staw Żabie Oczko na Kobylicy

Staw Żabie Oczko na Kobylicy

Z Kobylicy idź dalej niebieskim szlakiem. Ten poprowadzi cię nieopodal czynnego jeszcze kamieniołomu szarogłazu. Nie zobaczysz go jednak. Powodem tego będzie potężny wał ziemny wznoszący się między szlakiem a kamieniołomem.

Kawałek za kamieniołomem szlak skręci na prawo i poprowadzi cię na Okopową. Tablica informacyjna zdradzi sekret tutejszych nierówności terenu. Znajduje się tu tzw. Grodzisko Okopowa – pozostałość po wczesnośredniowiecznym gródku. Miejsce to znane jest również jako Szwedzki Szaniec. Niewyraźne ślady kolejnego grodziska napotkasz po kilku kolejnych minutach marszu.

Za Okopową czeka cię dłuższy marsz bez nowych atrakcji. Dopiero na Kaplicznej Górze dojdziesz do pamiątkowego krzyża z tablicą informującą, że kiedyś znajdowało się tu Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Kawałek dalej natkniesz się na pozostałości dawnej wieży ciśnień z 1859 r.

Stąd wrócisz już bez dalszych atrakcji do centrum Prudnika.

Szlak Historyczny Królewskiego Miasta Prudnik – galeria zdjęć

Barykady

Niedługa wycieczka w odizolowanej, wysuniętej najbardziej na wschód części Gór Opawskich, leżącej nieopodal miasta Głubczyce. To zapomniane przez turystów pustkowie i kraina rozległych pól. Żółte znaki będą nas wiodły sporą pętelką obok kilku tutejszych wzniesień.

Ambona strzelnicza

Ambona strzelnicza

To jedyny szlak w promieniu kilkudziesięciu kilometrów w samym środku dzikiej głuszy.

Poza rozległymi polami uprawnymi jedynym śladem bytności człowieka (poza wydeptanymi ścieżkami) jest napotkany po drodze murszejący krzyż pamiątkowy.

Brzmi ciekawie?

No, nie do końca. Nie ma tu bowiem widoków, a okoliczne “góry” przypominają łagodne, zalesione zbocza. Tutejsze panoramy to głównie olbrzymie pola kapusty i lasy.

Głubczycka część Gór Opawskich

Głubczycka część Gór Opawskich

Szlak ten jest jednak idealny na spacer w ramach rozgrzewki przed innymi trasami. Przyroda, brak ludzi i dzikie zwierzęta to coś, czego możesz się po nim spodziewać.

Szlak dociera do Barykad, gdzie znajduje się dotknięty zębem czasu pomnik „25-lecia wyzwolenia Ziemi Głubczyckiej i powrotu do Macierzy”.

Pomnik na Barykadach

Pomnik na Barykadach

Geografia

Polska część Gór Opawskich ma raptem 60 km2 powierzchni. Góry Opawskie dzielą się na 6 masywów:

  • Biskupiej Kopy (890 m n.p.m.)
  • Parkowej Góry (543 m n.p.m.) nad Głuchołazami
  • Olszaka (453 m n.p.m.)
  • Długoty (457 m n.p.m.) koło Dębowca
  • Lipowca (370 m n.p.m.)
  • Granicznej Góry (541 m n.p.m.), zwanej też Granicznym Wierchem. Obszar ten leży odizolowany od pozostałej części polskich Gór Opawskich granicą polsko-czeską.

Z powodu niewielkich wysokości niektórzy do gór zaliczają wyłącznie Biskupią Kopę wraz z jej sąsiedztwem.

Piętra roślinne

Na terenie Gór Opawskich wyróżniamy dwa piętra roślinne: piętro pogórza sięgające 400 m n.p.m. oraz piętro regla dolnego. Większą część gór porasta las liściasty lub mieszany.

Klimat

Klimat Gór Opawskich sprzyja turystyce. Jest to bowiem jedno z najcieplejszych pasm górskich w Polsce. Średnia roczna temperatura wynosi od 4,5 (Biskupia Kopa) do nawet 8,5 stopnia (przedgórze)!

Najcieplejszym miesiącem jest lipiec. Niestety, jest również miesiącem najbardziej deszczowym i burzowym. Najbardziej sprzyjająca do wędrówek jest wczesna jesień – głównie ze względu na niewielką ilość opadów.

Śnieg może spaść w Górach Opawskich od końca listopada do końca kwietnia, a na Biskupiej Kopie utrzymywać się nawet do 110 dni. Bardzo często jednak opad śniegu nie utrzymuje się długo i znika nawet kilkukrotnie w czasie zimy.

Pamiętajmy jednak, że nawet w Górach Opawskich pogoda może być bardzo zmienna. Nagłe obniżenie temperatury, ulewa, opady śniegu, gęsta mgła czy burza – bądź na nie gotowy.

Miasta i miejscowości

Głuchołazy

Miasto położone malowniczo u podnóża Góry Parkowej w dolinie Białej Głuchołaskiej. Popularna baza noclegowa wśród osób pragnących pospacerować po Górze Parkowej.

Znajduje się tu wiele godnych uwagi zabytków, m.in.:

  • kościół św. Wawrzyńca z 1250 r.
  • kościół cmentarny św. Rocha z 1350 r.
  • średniowieczna Wieża Bramy Górnej (ciekawy punkt widokowy) z murami obronnymi
  • pomnik więźniów oświęcimskich na cmentarzu komunalnym

Prudnik

Miasto położone u podnóża Gór Opawskich na niewielkim wzniesieniu otoczonym od południa i wschodu doliną Rzeki Prudnik. Dobre miejsce noclegowe dla osób wybierających się na masyw Długotej.

Do najciekawszych zabytków zaliczamy:

  • Wieżę Pogańską – pozostałość zamku Woka z Rosenberga z około 1259 roku
  • rynek z zabytkowymi kamienicami wybudowanymi po pożarze w 1779 roku
  • Muzeum Ziemi Prudnickiej
  • Centrum Tradycji Tkackiej
  • ratusz z 1842 roku z 63-metrową wieżą
  • barokowa kolumna maryjna z 1694 roku
  • pomnik św. Jana Nepomucena z 1733 roku
  • fontanna z 1696 roku
  • XVIII-wieczny klasztor oo. Bonifratów

Jarnołtówek

Niewielka, ale urokliwa wieś letniskowa położona malowniczo w Dolinie Złotego Potoku u podnóża Biskupiej Kopy. Miejscowość wciska się częściowo między strome zbocza Olszaku i Bukowej Góry. Idealna baza wypadowa do zdobycia szczytu Biskupiej Kopy.

Jarnołtówek nie jest też pozbawiony ciekawych zabytków! W jego centrum stoi XIV-wieczny pałac, który został wybudowany jako dwór obronny. 300 metrów od centrum znajduje się z kolei neoromański kościół św. Bartłomieja z 1907 roku. We wsi można znaleźć też budynek starego młynu z XVI wieku. Po licznych przebudowach ciężko dopatrzyć się w nim śladów dawnej architektury przemysłowej.

Pokrzywna

Popularna wieś letniskowa przez wielu uznawana za centrum turystyczne Gór Opawskich. Większość zabudowań skupia się u wylotu Doliny Złotego Potoku i pod Młyńską Górą.

Góry Opawskie – ciekawostki

Nazwa

Pierwotnie Góry Opawskie były znane jako Góry Oser. Czesi nazywali je: Góry Pradziadowe. Z kolei w Niemczech nazywano je zdecydowanie najmniej atrakcyjnie: Górnośląski Zakątek Górski. Nazwa wzięła się stąd, że były to jedyne góry niemieckie leżące w tym obszarze, gdy Śląsk należał terytorialnie do Niemiec.

Aktualna nazwa została ustalona w latach 1945-47 podczas tzw. Komisji Nazewniczej. Nazwa pochodzi od rzeki Opawy płynącej w pobliżu Czech oraz historycznego Księstwa Opawskiego ze stolicą w Opawie.

Z historii górnictwa złota

Biskupstwo wrocławskie znane było jako “złote” właśnie z powodu poszukiwań i wydobycia cennych kruszców w Górach Opawskich. Z tego też powodu powstały miasta Głuchołazy i Zlaté Hory.

Pierwszymi poszukiwaczami złota w tej okolicy mieliby jakoby być Celtowie lub Polacy za czasów Mieszka I czy Bolesława Chrobrego. Brak jednak na to jakichkolwiek dowodów.

Historycy wskazują na wiek XIII, kiedy to biskupi wrocławscy kolonizowali te tereny. W tym czasie odkryto tu złoto. Bardzo szybko – bo już w XIII i XIV wieku – powstały pierwsze, kilkudziesięciometrowe szyby kopalniane.

Kamieniołomy

Na terenie Gór Opawskich swego czasu dość silnie rozwinięte było wydobycie kamienia. Obecnie pamiątką tamtych czasów są miejsca takie jak Piekiełko i Gwarkowa Perć. Pierwszy to skały o fantazyjnych, postrzępionych kształtach. Drugie to jedyny w Górach Opawskich wąwóz skalny.

Podwójne Góry Opawskie?

Czy wiesz, że Góry Opawskie znajdują się w Polsce w dwóch miejscach?

Tak! Na dwie połowy dzieli je terytorium czeskie wbijające się niczym klin w Polskę. Większa i atrakcyjniejsza część Gór Opawskich rozciąga się od Głuchołaz do Prudnika. To tu znajduje się większość szlaków, szczytów i atrakcji.

Mały fragment Gór Opawskich przekracza granicę Polski również w okolicach Głubczyc. Stąd mówi się o nim często Głubczyckie Góry Opawskie. Tutejsze góry przypominają jednak niewielkie wzniesienia, w większości pokryte polami, lasami lub łąkami.

Znajduje się tu tylko jeden szlak turystyczny: z Mokrego Kolonii przez Barykady do Pietrowic. Szlak ten nie jest jednak interesujący widokowo ani turystycznie. Z drugiej strony jest wyjątkowo dziki i odludniony. Idąc nim cały dzień nie spotkaliśmy żywej duszy – przynajmniej ludzkiej, gdyż zauważyliśmy całe stada dzikiej zwierzyny: głównie jelenie. Szlak nadaje się na dłuższy spacer na łonie natury.

Cała głubczycka część Gór Opawskich jest niemal nieznana i turystycznie niezagospodarowana. Jest za to całkiem urokliwa i wręcz idealna dla turystów lubiących spokój i ciszę.

Kapliczki Gór Opawskich

Miejscowości, wsie, lasy i bezdroża Gór Opawskich są usiane licznymi kapliczkami. Odbywały się przy nich, a niejednokrotnie wciąż odbywają, nabożeństwa religijne.

Cytując Tadeusza Seweryna:

Kapliczki i krzyże stawiał lud najczęściej na skrzyżowaniach dróg, w dawnym siedlisku złych demonów, u wejścia do wsi lub miasta, w miejscu samobójstwa, mordu, znalezienia dziecka nieochrzczonego lub czaszki ludzkiej, w miejscu spalenia czarownika, objawienia się Matki Boskiej lub świętego, koło studzien lub źródeł, których wodę poczytano za cudowną, a wreszcie na mogiłach ludzi pochowanych w polu lub w lesie.

Schroniska górskie

Schronisko PTTK „Pod Biskupią Kopą”

Schronisko PTTK „Pod Biskupią Kopą” im. Bohdana Małachowskiego to jedyne schronisko w Górach Opawskich w województwie opolskim. Schronisko znajduje się na południowym skraju polskiej części Gór Opawskich pod szczytem Biskupiej Kopy, na terenie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie. Obiekt jest położony na wysokości 850 m n.p.m. Znany również jako Górski Dom Turysty “Pod Biskupią Kopą”.

Galeria zdjęć