Góry Bialskie

przez Szymon

Góry Bialskie

Sudety

Góry Bialskie to najbardziej dziki, pierwotny i niezagospodarowany fragment polskich Sudetów ochrzczony mianem “śląskich Bieszczadów”. To prawdziwy raj dla miłośników ciszy i spokoju na łonie natury względnie niedotkniętym ręką człowieka. To niewielkie pasmo jest w całości porośnięte lasami, które u źródeł Morawki i Białej Lądeckiej zachowały pierwotny charakter.

Góry Bialskie

Szczyt Korony Gór Polski

Rudawiec

Góry Bialskie w Koronie Gór Polski reprezentuje Rudawiec (1112 m n.p.m.).

Rudawiec 1112 m n.p.m. - Góry Bialskie

Rudawiec 1112 m n.p.m. – Góry Bialskie

Rudawiec – nie czarujmy się – jest wyjątkowo nieciekawym szczytem. Pomijając porastającą jego zbocza ponad 200-letnią puszczę chronioną w ramach Rezerwatu Puszczy Śnieżnej Białki, nie ma na nim niczego ciekawego. Zero widoków, zero ciekawych formacji skalnych, zabytków czy jaskiń.

Pewnym plusem jest fakt, że można w jeden dzień zaliczyć i Rudawiec i Kowadło z Gór Złotych. W osobnym wpisie przedstawiam szlak z Bielic na Rudawiec. Zachęcam do przeczytania: Rudawiec.

Na podstronie znajdziesz:

  • dokładny opis trasy
  • liczne zdjęcia
  • ciekawostki

Inne szlaki

>Czernica

Wieża widokowa na Czernicy

Wieża widokowa na Czernicy

Kolejna, znacznie ciekawsza wycieczka z punktem startowym w Bielicach. Wiedzie przez mało popularne ostępy Gór Bialskich, a wyprowadza na chyba najciekawszy szczyt całego pasma. Na Czernicy stoi drewniana wieża widokowa, z której rozpościera się kapitalny widok na Góry Bialskie, Góry Złote, Masyw Śnieżnika i czeski Wysoki Jesionik na pierwszym planie. Przy dobrej pogodzie widok sięga Gór Opawskich na wschodzie oraz Sudetów Zachodnich po drugiej stronie.

Przełęcz Płoszczyna

Przełęcz Płoszczyna oddziela Góry Bialskie od Masywu Śnieżnika. Prowadzi przez nią droga prowadząca ze Stronia Śląskiego do Starého Města w Czechach. Droga została wybudowana jeszcze w XIX w. z inicjatywy księżnej Marianny Oriańskiej.

Po czeskiej stronie znajduje się prywatne schronisko górskie, w którym można spróbować pysznego, czeskiego piwa 🙂 Inne napitki i jedzenie również są tu, oczywiście, dostępne.

Góry Bialskie a Góry Złote

Istnieją spore kontrowersje dotyczące Gór Bialskich i Gór Złotych.

Według regionalizacji fizycznogeograficznej Jerzego Kondrackiego Góry Bialskie są częścią Gór Złotych. Podobne stanowisko reprezentują geografowie czescy – cały wspomniany obszar nazywają Rychlebskimi Horami.

W takiej sytuacji Góry Bialskie nie powinny być uwzględnione w Koronie Gór Polski.

Co więcej, to nie Kowadło (989 m n.p.m.) powinno reprezentować Góry Złote, a wyższy od niego Rudawiec (1112 m n.p.m.). Ten drugi jest z kolei aktualnym przedstawicielem Gór Bialskich w Koronie Gór Polski.

To jednak nie koniec chaosu. W Górach Złotych/Bialskich znajdują się 2 szczyty wyższe od Rudawca:

Żaden z nich nie został jednak wybrany przez pomysłodawców Korony Gór Polski, gdyż nie prowadzi na nie żaden znakowany szlak turystyczny. Dokładniej temat ten przedstawiam na stronach poświęconych każdemu ze wspomnianych szczytów.

Korona Gór Polski traktuje jednak Góry Bialskie jako odrębne pasmo górskie od Gór Złotych – więc we wpisie tym uszanuję tę decyzję, skupiając się na Górach Bialskich.

Jeśli chciałbyś poczytać o Górach Złotych, to zapraszam: Góry Złote.

Puszcza Śnieżnej Białki

Puszcza Śnieżnej Białki to wyjątkowo cenny przyrodniczo obszar rozciągający się na zboczach Rudawca i Iwinki. Tutejsze tereny ochroną objęła już w XIX w. księżna Marianna Orańska, która nazwała je “rajem” i kategorycznie zabroniła wycinek.

Zielony szlak na Rudawiec pozwala na przemierzenie najpierw dolnoreglowego lasu z jaworami, bukami, jodłami i świerkami, a w wyższych partiach górnoreglowy bór świerkowy.

strumyk w Rezerwacie Puszczy Śnieżnej Białki

Strumyk w Rezerwacie Puszczy Śnieżnej Białki

Klimat

Góry Bialskie słyną z nietypowego mikroklimatu występującego w ich partiach szczytowych. Jest to klimat wysokogórski występujący z reguły w znacznie wyższych górach. Z tego powodu na szczytach i w zacienionych żlebach północnych śnieg zalega niekiedy aż do maja. Obfite opady śniegu nie są rzadkością nawet w maju.

Pewną osobliwością jest również zjawisko inwersji temperatur nocnych.

Piętra roślinne

Na terenie Gór Bialskich występują trzy piętra roślinne:

  • piętro pogórza sięgające do około 500 m n.p.m. Dominują tu tereny uprawne – łąki i pola pomieszane z lasami.
  • piętro regla dolnego (od 500 do 1000 m n.p.m.) z dominującą monokulturą świerkową wprowadzoną tu przez człowiek.
  • piętro regla górnego występujące wyłącznie na wierzchołkach najwyższych szczytów Gór Bialskich. Dominuje tam górnoreglowa świerczyna sudecka.

Stronie Śląskie

Stronie Śląskie to jedyna większa miejscowość leżąca na skraju Gór Bialskich. Warte zwiedzenia jest:

  • Muzeum Mineralogiczne
  • barokowy kościół Matki Boskiej Królowej Polski i św. Maternusa

Góry Bialskie – galeria zdjęć