Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej
Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej to górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego położone w Beskidzie Żywieckim na Hali Lipowskiej. Obiekt znajduje się na wysokości 1269 m n.p.m. kilkaset metrów na wschód od wierzchołka Lipowskiego Wierchu.

Autorstwa Nimloth – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1573520
Jak dojść do schroniska PTTK na Hali Lipowskiej?
Do schroniska PTTK na Hali Lipowskiej można dojść następującymi szlakami:
- zielonym szlakiem z zachodu ze schroniska PTTK na Hali Boraczej (2:10 h, 5.8 km) lub dalej z Milówki (4:40 h, 13 km);
- zielonym szlakiem z północnego-wschodu ze schroniska PTTK Rysianka (0:15 h, 0.9 km) lub dalej z Żabnicy Skałki (3 h, 7.3 km);
- żółtym szlakiem z Rajczy (4:40 h, 12.6 km);
- niebieskim szlakiem ze Złatnej (3:30 h, 9.1 km) lub z Sopotniej Wielkiej Kolonii (2:40 h, 6.9 km);
- szlakami kolejno: czarnym, żółtym i niebieskim ze Złatnej Huty (1:55 h, 4 km);
- na przemian szlakiem: żółtym, niebieskim, żółtym i znowu niebieskim z Bacówki PTTK na Krawcowym Wierchu (3 h, 8.5 km);
- czerwonym szlakiem ze schroniska PTTK na Hali Miziowej, końcówka niebieskim szlakiem (2:30 h, 7.9 km);
- czerwonym szlakiem ze Schroniska Słowianka (2:40 h, 7.2 km), ze Stacji Turystycznej Abrahamów (3:20 h, 9.1 km) lub aż z Węgierskiej Górki (6:10 h, 17.2 km).
Schronisko Hala Lipowska – szlaki turystyczne
Schronisko Hala Lipowska to dobra baza wypadowa w Beskid Żywiecki – zwłaszcza w jego południowe obszary.
Nie jest to jednak dobry wybór dla osób, których celem jest zdobycie szczytu Korony Gór Polski w jeden dzień bezpośrednio ze schroniska:
- Babia Góra – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego – znajduje się aż 33.2 kilometry od schroniska (11:10 h samej wędrówki);
- nieco bliżej znajduje się Mędralowa, którą niektóre źródła podają jako najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego (8:30 h, 25.8 km);
- co ciekawe, dojście na Skrzyczne (reprezentant Beskidu Śląskiego w Koronie Gór Polski) zajmuje podobną ilość czasu co na Babią Górę – 11:10 h, 35 km).
A poza Koroną Gór Polski? Popularne szlaki to m.in.:
- pętla: Boraczy Wierch, Redykalny Wierch, schronisko PTTK na Hali Boraczej i powrót zielonym szlakiem (3:20 h, 10.5 km);
- trasa na Pilsko i z powrotem. A po drodze: schronisko PTTK Rysianka, Trzy Kopce, Palenica, Munczolik (5:40 h, 17 km);
- pętla: schronisko PTTK Rysianka, zejście do Żabnicy, schronisko PTTK na Hali Boraczej i powrót (5:20 h, 16 km).
Oferta turystyczna
Obecnie schronisko PTTK na Hali Lipowskiej oferuje 48 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 3-, 4-, 6- 8- i 10-osobowych. Chętni mogą skorzystać z pola namiotowego.
Obiekt dysponuje pełną ofertą gastronomiczną specjalizującą się w kuchni domowej.
Historia
Schronisko zostało wybudowane przez niemieckie towarzystwo górskie Beskidenverein w 1931 roku. Prace budowlane spotkały się ze sprzeciwem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Niemniej jednak niemieckiemu towarzystwu udało się zebrać wymagane zezwolenia, a już zimą 1931/1932 schronisko mogło przyjąć pierwszych turystów. Oficjalne otwarcie miało miejsce 6 sierpnia 1932 roku.
Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej ma burzliwą historię, szczególnie podczas II wojny światowej. W 1942 roku gospodarzem schroniska stał się Niemiec Hauser, funkcjonariusz gestapo z Bielska. Hauser formalnie zarządzał obiektem do końca 1944 roku, ale faktycznie to jego żona prowadziła schronisko. Od wiosny 1944 roku schronisko było kwaterą wojskową, z zadaniem obserwowania terenów przygranicznych i zwalczania oddziałów partyzanckich. Po Hauserach opiekę nad budynkiem przejął Marcin Lach, a obiekt często odwiedzali partyzanci i dezerterzy. Wbrew rozkazom, niemiecki oddział nie wysadził schroniska pod koniec wojny.
Po wojnie schronisko było opuszczone, przez co je zdewastowano i okradziono. Po tym, jak obiekt przejął Żywiecki oddział PTTK, przeprowadzono niezbędne remonty, po których schronisko ponownie otwarto 9 czerwca 1946 roku. Kolejną istotną modernizację budynku przeprowadzono w latach 1973-1980.
Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej zdobyło pierwsze miejsce w II rankingu polskich schronisk górskich, ogłoszonym w sierpniu 2011 roku przez miesięcznik n.p.m.
Podstawowe informacje
Typ: Górskie schronisko turystyczne
Wysokość: 1262 m n.p.m.
Data otwarcia: 6 sierpnia 1932
Aktualnie: otwarte
Dostępność: całoroczne
Właściciel: PTTK
Współrzędne geograficzne:
49°31′55″N 19°13′35″EWitryna: http://www.lipowska.com.pl
Pobliskie schroniska
Dojdziesz do nich w 5h:
Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu
Chatka AKT Dobrodziej na Witasówce
Schronisko PTTK na Hali Boraczej
Schronisko PTTK na Hali Miziowej
Stacja turystyczna „Słowianka”
Inne nazwy:
Schronisko Hala Lipowska, Schronisko Lipowska

Schronisko Hala Lipowska – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21853604