Chatka AKT Dobrodziej na Witasówce

Chatka AKT Dobrodziej na Witasówce to prywatny obiekt turystyczny znajdujący się w Beskidzie Żywieckim w województwie śląskim. Chatka stoi na wysokości ok. 770 m n.p.m. na polanie Witasówka na stokach Buczynki w Grupie Pilska i Romanki.

Jak dojść do Chatki AKT Dobrodziej?

Do Chatki AKT Dobrodziej nie prowadzi  żaden znakowany szlak turystyczny. Najłatwiej jest dojść tu z Sopotni Wielkiej Mrozkówki, gdzie zaczyna się zielony szlak. Pójdziesz nim dosłownie chwilę, po czym skręcisz w prawo i bez znaków przekroczysz potok i pójdziesz to lasem to polanami aż do Chatki. Całość wędrówki zajmie ci około 30 minut (0.9 km).

Dobrodziej – szlaki turystyczne

Dobrodziej ze względu na pewne oddalenie od szlaków nie jest dobrą bazą wypadową w wyprawy górskie znakowanymi trasami. Niemniej jednak możesz stąd wybrać się w następujące trasy:

Nie jest to jednak optymalny wybór, jeśli celem jest zdobycie szczytów Korony Gór Polski bezpośrednio ze schroniska. Babia Góra – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego – leży 27 kilometrów stąd (9:45 h).

Oferta turystyczna

Chatka Dobrodziej oferuje 30 miejsc noclegowych w salach wieloosobowych.

Do dyspozycji gości oddane są wspólne łazienki oraz ogólnodostępna kuchnia i jadalnia.

Uwaga! Obiekt jest czynny wyłącznie w wakacje i weekendy dla grup zorganizowanych po uprzednim kontakcie z właścicielami.

Historia

Chatka AKT Dobrodziej na Witasówce zanim stała się obiektem prywatnym, była górską chatką studencką zwaną też “Chatką Budowlańców”. Obiektem zarządzał Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Podstawowe informacje

Typ: Obiekt turystyczny

W sezonie: funkcjonuje

Dostępność: Obiekt jest czynny wyłącznie w wakacje i weekendy dla grup zorganizowanych po uprzednim kontakcie z właścicielami.

Właściciel: Prywatny

Współrzędne geograficzne:

49°57′03,7″N 19°29′46,5″E

Pobliskie schroniska

Dojdziesz do nich w 5h:

Chata na Zagroniu

Schronisko PTTK Chata Baców

Schronisko PTTK na Hali Boraczej

Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej

Schronisko PTTK na Hali Miziowej

Schronisko PTTK Rysianka

Stacja turystyczna „Słowianka”

Inne nazwy:

Dobrodziej