Schronisko PTTK na Hali Boraczej

Schronisko PTTK na Hali Boraczej to górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego położone w Beskidzie Żywieckim w województwie śląskim. Mówiąc dokładniej, schronisko znajduje się w środkowej części Beskidu Żywieckiego na Hali Boraczej. Obiekt stoi na wysokości 854 m n.p.m., na przełęczy między Prusowem a wierzchołkiem o wysokości 998 m n.p.m., na północno-zachodnim grzbiecie Redykalnego Wierchu.

Schronisko PTTK na Hali Boraczej

Autorstwa Pudelek (Marcin Szala) – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19258388

Jak dojść do schroniska PTTK na Hali Boraczej?

Do schroniska PTTK na Hali Boraczej można dojść następującymi szlakami:

  • niebieskim z Żabnicy (2:40 h, 6.9 km) lub z Rajczy (2:50 h, 7.5 km);
  • zielonym z Milówki (2:30 h, 7.3 km) lub ze schroniska PTTK na Hali Lipowskiej (1:30 h, 5.8 km);
  • czarnym z Żabnicy Skałki (1:15 h, 3 km).

Schronisko PTTK na Hali Boraczej – szlaki turystyczne

Schronisko na Hali Boraczej to dobra baza wypadowa w Beskid Żywiecki – przede wszystkim w jego środkową część. Nieco dalej, ale wciąż w pobliżu, znajduje się masyw Baraniej Góry należący już do Beskidu Śląskiego.

Nie jest to jednak optymalny wybór, jeśli celem jest zdobycie szczytów Korony Gór Polski bezpośrednio ze schroniska:

  • Babia Góra – szczyt reprezentujący Beskid Żywiecki w Koronie Gór Polski – dzieli od schroniska ponad 13 godzin wędrówki i 39 kilometrów.
  • Nieco bliżej (10:40 h i 31.5 km) znajduje się Mędralowa – przez niektóre źródła uznawana za najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego.
  • Co ciekawe, najbliższym od schroniska szczytem Korony Gór Polski jest Skrzyczne (Beskid Śląski – 9:40 h, 29.3 km).

A poza Koroną Gór Polski? Popularne szlaki to m.in.:

  • niebieski szlak na polanę Cukiernicę, skąd zielonym przez schronisko PTTK na Hali Lipowskiej do schroniska PTTK na Rysiance (2:30 h, 7.1 km);
  • jak wyżej, ale później szlakiem czerwonym przez Trzy Kopce, Palenicę i Halę Cudzichową na Halę Cebulową. Stamtąd niebieskim szlakiem na Górę Pięciu Kopców i wreszcie zielonym na Pilsko (5:15 h, 14.3 km);
  • pętla: zejście niebieskim szlakiem do Rajczy, skąd wejście żółtym szlakiem na Redykalny Wierch. Na koniec powrót najpierw czarnym, a następnie zielonym szlakiem (6 h, 18 km).

Widoki

Ze schroniska Hala Boracza roztaczają się widoki na Beskid Śląski (Barania Góra, Ochodzita) i Beskid Żywiecki (Sucha Góra, Muńcuł, Boraczy Wierch, Lipowski Wierch, Rysianka, Romanka). 

Turystyka

Obecnie schronisko na Boraczej oferuje 34 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 3-, 4- i 10-osobowych. Turyści mogą skorzystać z jadalni (pełna oferta gastronomiczna kuchni), sali z kominkiem i wypożyczalni sprzętu narciarskiego.

Doba hotelowa trwa od 15:00 do 10:00.

Niedaleko schroniska na Boraczej znajduje się wyciąg narciarski.

Adres schroniska: Boracza 22, 34-350 Węgierska Górka.

Historia

Pierwsze schronisko na Hali Boraczej zostało zbudowane w 1926 roku przez Żydowskie Towarzystwo Sportowe “Makkabi”. Było to pierwsze żydowskie schronisko na świecie. Drewniane, małe i skromne – ale solidne. Opiekę nad nim przejęło Żydowskie Towarzystwo Turystyczno-Narciarskie, powstałe z sekcji narciarskiej ŻTS.

Pierwsze schronisko było zbudowane z drewnianych beli na kamiennej podmurówce, z gankiem. Niestety, 12 kwietnia 1932 roku zostało zniszczone przez pożar, ale szybko przystąpiono do odbudowy, a nowe, murowane schronisko otwarto 18 grudnia 1932 roku. Według innych informacji, ze względu na dużą popularność, pierwotny obiekt okazał się za mały, więc w 1934 roku zbudowano obok drugie schronisko, większe i murowane. Stary budynek miał pełnić funkcję budynku gospodarczego.

Nowe schronisko miało dwie duże sale restauracyjne i 50 miejsc noclegowych. Nadano mu imię Maxa Nordaua (Nordauhaus). Było jednym z najnowocześniejszych obiektów w Polsce, zasilanym energią elektryczną. Posiadało osiem pokoi dla gości, świetlicę i pomieszczenia gospodarcze, mogące pomieścić 100 osób. W pobliżu budynku wybudowano także domek zdrojowy i składnicę nart. Działała tam także poczta górska, a od grudnia 1936 roku istniało połączenie telefoniczne.

W czasie II wojny światowej schronisko zostało zdewastowane i obrabowane, a następnie przejęte przez Beskidenverein. Po wojnie stało się własnością oddziału babiogórskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, które wznowiło jego działalność 29 września 1946 roku. W latach 1968-1970 Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przeprowadziło generalny remont, zmieniający wygląd zewnętrzny budynku. W 2008 roku dokonano wymiany elewacji, zastępując płyty cementowo-azbestowe drewnianą oblicówką.

Podstawowe informacje

Typ: Górskie schronisko turystyczne

Wysokość: 854 m n.p.m.

Data otwarcia: 18 grudnia 1932

Aktualnie: otwarte

Dostępność: całoroczne

Właściciel: PTTK

Współrzędne geograficzne:

49°32′38″N 19°10′06″E

Witryna: http://www.boracza.pl

Pobliskie szczyty

Dojdziesz do nich w 8h:

Skrzyczne

Skrzyczne

Pobliskie schroniska

Dojdziesz do nich w 5h:

Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu

Chatka AKT Dobrodziej na Witasówce

Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej

Schronisko PTTK na Hali Miziowej

Schronisko PTTK Rysianka

Stacja turystyczna „Słowianka”

Inne nazwy:

Schronisko Hala Boracza, schronisko Boracza, schronisko na Boraczej