Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej

Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej to górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego położone w Beskidzie Żywieckim na Hali Lipowskiej. Obiekt znajduje się na wysokości 1269 m n.p.m. kilkaset metrów na wschód od wierzchołka Lipowskiego Wierchu.

Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej

Autorstwa Nimloth – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1573520

Jak dojść do schroniska PTTK na Hali Lipowskiej?

Do schroniska PTTK na Hali Lipowskiej można dojść następującymi szlakami:

  • zielonym szlakiem z zachodu ze schroniska PTTK na Hali Boraczej (2:10 h, 5.8 km) lub dalej z Milówki (4:40 h, 13 km);
  • zielonym szlakiem z północnego-wschodu ze schroniska PTTK Rysianka (0:15 h, 0.9 km) lub dalej z Żabnicy Skałki (3 h, 7.3 km);
  • żółtym szlakiem z Rajczy (4:40 h, 12.6 km);
  • niebieskim szlakiem ze Złatnej (3:30 h, 9.1 km) lub z Sopotniej Wielkiej Kolonii (2:40 h, 6.9 km);
  • szlakami kolejno: czarnym, żółtym i niebieskim ze Złatnej Huty (1:55 h, 4 km);
  • na przemian szlakiem: żółtym, niebieskim, żółtym i znowu niebieskim z Bacówki PTTK na Krawcowym Wierchu (3 h, 8.5 km);
  • czerwonym szlakiem ze schroniska PTTK na Hali Miziowej, końcówka niebieskim szlakiem (2:30 h, 7.9 km);
  • czerwonym szlakiem ze Schroniska Słowianka (2:40 h, 7.2 km), ze Stacji Turystycznej Abrahamów (3:20 h, 9.1 km) lub aż z Węgierskiej Górki (6:10 h, 17.2 km).

Schronisko Hala Lipowska – szlaki turystyczne

Schronisko Hala Lipowska to dobra baza wypadowa w Beskid Żywiecki – zwłaszcza w jego południowe obszary.

Nie jest to jednak dobry wybór dla osób, których celem jest zdobycie szczytu Korony Gór Polski w jeden dzień bezpośrednio ze schroniska:

  • Babia Góra – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego – znajduje się aż 33.2 kilometry od schroniska (11:10 h samej wędrówki);
  • nieco bliżej znajduje się Mędralowa, którą niektóre źródła podają jako najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego (8:30 h, 25.8 km);
  • co ciekawe, dojście na Skrzyczne (reprezentant Beskidu Śląskiego w Koronie Gór Polski) zajmuje podobną ilość czasu co na Babią Górę – 11:10 h, 35 km).

A poza Koroną Gór Polski? Popularne szlaki to m.in.:

  • pętla: Boraczy Wierch, Redykalny Wierch, schronisko PTTK na Hali Boraczej i powrót zielonym szlakiem (3:20 h, 10.5 km);
  • trasa na Pilsko i z powrotem. A po drodze: schronisko PTTK Rysianka, Trzy Kopce, Palenica, Munczolik (5:40 h, 17 km);
  • pętla: schronisko PTTK Rysianka, zejście do Żabnicy, schronisko PTTK na Hali Boraczej i powrót (5:20 h, 16 km).

Oferta turystyczna

Obecnie schronisko PTTK na Hali Lipowskiej oferuje 48 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 3-, 4-, 6- 8- i 10-osobowych. Chętni mogą skorzystać z pola namiotowego.

Obiekt dysponuje pełną ofertą gastronomiczną specjalizującą się w kuchni domowej.

Historia

Schronisko zostało wybudowane przez niemieckie towarzystwo górskie Beskidenverein w 1931 roku. Prace budowlane spotkały się ze sprzeciwem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Niemniej jednak niemieckiemu towarzystwu udało się zebrać wymagane zezwolenia, a już zimą 1931/1932 schronisko mogło przyjąć pierwszych turystów. Oficjalne otwarcie miało miejsce 6 sierpnia 1932 roku.

Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej ma burzliwą historię, szczególnie podczas II wojny światowej. W 1942 roku gospodarzem schroniska stał się Niemiec Hauser, funkcjonariusz gestapo z Bielska. Hauser formalnie zarządzał obiektem do końca 1944 roku, ale faktycznie to jego żona prowadziła schronisko. Od wiosny 1944 roku schronisko było kwaterą wojskową, z zadaniem obserwowania terenów przygranicznych i zwalczania oddziałów partyzanckich. Po Hauserach opiekę nad budynkiem przejął Marcin Lach, a obiekt często odwiedzali partyzanci i dezerterzy. Wbrew rozkazom, niemiecki oddział nie wysadził schroniska pod koniec wojny.

Po wojnie schronisko było opuszczone, przez co je zdewastowano i okradziono. Po tym, jak obiekt przejął Żywiecki oddział PTTK, przeprowadzono niezbędne remonty, po których schronisko ponownie otwarto 9 czerwca 1946 roku. Kolejną istotną modernizację budynku przeprowadzono w latach 1973-1980.

Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej zdobyło pierwsze miejsce w II rankingu polskich schronisk górskich, ogłoszonym w sierpniu 2011 roku przez miesięcznik n.p.m.

Podstawowe informacje

Typ: Górskie schronisko turystyczne

Wysokość: 1262 m n.p.m.

Data otwarcia: 6 sierpnia 1932

Aktualnie: otwarte

Dostępność: całoroczne

Właściciel: PTTK

Współrzędne geograficzne:

49°31′55″N 19°13′35″E

Witryna: http://www.lipowska.com.pl

Pobliskie schroniska

Dojdziesz do nich w 5h:

Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu

Chata na Zagroniu

Chatka AKT Dobrodziej na Witasówce

Schronisko PTTK Chata Baców

Schronisko PTTK na Hali Boraczej

Schronisko PTTK na Hali Miziowej

Schronisko PTTK Rysianka

Stacja turystyczna „Słowianka”

Inne nazwy:

Schronisko Hala Lipowska, Schronisko Lipowska

Schronisko Hala Lipowska

Schronisko Hala Lipowska – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21853604