Schronisko PTTK Klimczok

Beskid Śląski

Schronisko PTTK Klimczok to górskie schronisko turystyczne leżące w Beskidzie Śląskim w województwie śląskim. Mówiąc dokładniej, schronisko zostało wybudowane w pobliżu szczytu Magury i przełęczy Siodło na wysokości 1052 m n.p.m. Wbrew nazwie schroniska szczyt Klimczok dzieli od niego 700 m.

Schronisko PTTK Klimczok

Autor: Szymon Parzych

Jak dojść do schronisko PTTK Klimczok?

Do schroniska PTTK Klimczok można dojść licznymi szlakami:

  • żółtym szlakiem z Mesznej obok Chaty na Groniu (3 h, 6.5 km);
  • czarnym szlakiem z Bystrej Śląskiej do Chaty na Groniu, skąd dalej żółtym szlakiem (3 h, 6.8 km);
  • niebieskim szlakiem z Bystrej Śląskiej (2:05 h, 4.6 km) lub ze Szczyrku (2:05 h, 4.7 km);
  • czerwonym szlakiem z Bystrej Śląskiej przez Magurę (2:20 h, 5.1 km);
  • zielonym szlakiem z Bystrej Śląskiej przez przełęcz Kołowrót (2:40 h, 6.8 km) lub ze Szczyrku (2:15 h, 5.3 km);
  • kilkoma szlakami wiodącymi obok schroniska PTTK na Szyndzielni, schroniska THF “Chata Wuja Toma” lub ze schroniska PTTK na Błatniej.

Schronisko na Klimczoku – szlaki turystyczne

Schronisko na Klimczoku to dobra baza wypadowa w Beskid Śląski – głównie w jego wschodnie obszary. W pobliżu – na północnym-wschodzie – leży Beskid Mały.

Schronisko te jest również dobrym wyborem dla osób zdobywających szczyty Korony Gór Polski:

  • Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – leży w odległości 9.7 kilometrów (3:45 h);
  • stosunkowo niedaleko znajduje się też Czupel, który reprezentuje Beskid Mały w Koronie Gór Polski (4:45 h, 14.6 km).

A poza Koroną Gór Polski? Popularne szlaki to m.in.:

  • pętla: Klimczok, schronisko PTTK Szyndzielnia, Wapienica Zapora, schronisko PTTK na Błatniej, Trzy Kopce i powrót przez Klimczok do schroniska (6:45 h, 20.1 km);
  • pętla do Szczyrku: Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski “Na Górce”, Szczyrk, chata Wuja Toma, przełęcz Karkoszczonka i powrót do schroniska (3:40 h, 10.3 km);
  • czerwonym szlakiem na przełęcz Salmopolską i z powrotem (7 h, 21.7 km);
  • do schroniska PTTK na Błatniej i z powrotem (3:20 h, 10.5 km).

Oferta turystyczna

Obecnie schronisko PTTK Klimczok oferuje 38 miejsc noclegowych w pokojach 4-, 5- i 6-osobowych z łazienkami. Obiekt prowadzi pełne wyżywienie, specjalizując się w kuchni domowej.

W budynku znajduje się sporo dodatkowych atrakcji, m.in. basen kąpielowy, boisko do siatkówki, stół do ping ponga i plac zabaw dla dzieci.

Historia

W 1869 roku powstało pierwsze drewniane schronisko na grzbiecie Magury, zwane Klementynówką, na cześć Klementyny von Primavesi. Początkowo służył jako schronienie dla turystów.

Początek prawdziwej turystycznej kariery schroniska rozpoczął się w latach 1894-1895, kiedy budynek rozbudowano. Niestety, podczas otwarcia w 1895 roku, schronisko spłonęło. Odbudowane, zostało uroczyście otwarte ponownie 26 maja 1897. Historia Klementynówki, jak nazwano to miejsce, obfitowała jednak w nieszczęścia – płonęło jeszcze dwukrotnie, w 1910 i 1913 roku. W końcu, w 1914 roku, powstał nowy, murowany z kamienia budynek, który z drobnymi zmianami przetrwał do dzisiaj

W 1926 roku, Schronisko PTTK Klimczok na krótki okres stało się stacją turystyczną Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Niestety, pod naciskiem Beskidenverein, baron Klobus sprzedał obiekt niemieckiej organizacji. W 1935 roku, pożar strawił dach schroniska.

W czasie II wojny światowej schronisko było zarządzane przez Emila Girsiga, znanego ze swojej antypolskiej postawy. Pomimo trudnej sytuacji politycznej, schronisko cieszyło się popularnością wśród turystów, a zimą służyło jako miejsce do jazdy na nartach. Żołnierze Wehrmachtu trenowali tu jazdę na nartach, a w 1942 roku w schronisku powstał posterunek obserwacyjny Luftwaffe.

Jesienią 1944, w obliczu zbliżającego się frontu, schronisko zostało przekształcone w część systemu umocnień Wehrmachtu. Po zdobyciu Bielska przez Armię Czerwoną w lutym 1945 roku front utrzymywał się na grzbiecie Magury i Klimczoka przez ponad sześć tygodni. W trakcie tych działań wojennych, schronisko nie doznało większych szkód, chociaż większość wyposażenia została rozkradziona po odwrocie Niemców.

Po zakończeniu działań wojennych schronisko zostało przejęte przez działaczy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z Bielska i Białej. Już w czerwcu 1945 roku, schronisko zostało ponownie otwarte. Od 1950 roku, obiekt jest zarządzany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, które do 1961 roku przeprowadziło gruntowny remont schroniska.

W 1997 roku, przy schronisku powstał mały basen kąpielowy.

Podstawowe informacje

Typ: Górskie schronisko turystyczne

Wysokość: 1052 m n.p.m.

Data otwarcia: 1914

Aktualnie: otwarte

Dostępność: całoroczne

Właściciel: PTTK

Współrzędne geograficzne:

49°44′18,7″N 19°00′18,5″E

Witryna: http://www.schroniskoklimczok.com.pl

Pobliskie szczyty

Dojdziesz do nich w 8h:

Czupel

Czupel

Skrzyczne

Skrzyczne

Pobliskie schroniska

Dojdziesz do nich w 5h:

Chatka na Rogaczu

Schronisko PTTK na Błatniej

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej

Schronisko PTTK na Szyndzielni

Schronisko PTTK Rysianka

Schronisko PTTK Skrzyczne

Schronisko Stefanka na Koziej Górze

Schronisko THF „Chata Wuja Toma”

Inne nazwy:

Schronisko na Klimczoku

Schronisko na Klimczoku

Schronisko na Klimczoku – Autorstwa Karl102 – http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Schronisko_Klimczok.jpg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7230000

Schronisko PTTK na Klimczoku widziane z Klimczoka

Schronisko PTTK na Klimczoku widziane z Klimczoka – Autor: Szymon Parzych