Schronisko PTTK Klimczok
Beskid Śląski
Schronisko PTTK Klimczok to górskie schronisko turystyczne leżące w Beskidzie Śląskim w województwie śląskim. Mówiąc dokładniej, schronisko zostało wybudowane w pobliżu szczytu Magury i przełęczy Siodło na wysokości 1052 m n.p.m. Wbrew nazwie schroniska szczyt Klimczok dzieli od niego 700 m.

Autor: Szymon Parzych
Jak dojść do schronisko PTTK Klimczok?
Do schroniska PTTK Klimczok można dojść licznymi szlakami:
- żółtym szlakiem z Mesznej obok Chaty na Groniu (3 h, 6.5 km);
- czarnym szlakiem z Bystrej Śląskiej do Chaty na Groniu, skąd dalej żółtym szlakiem (3 h, 6.8 km);
- niebieskim szlakiem z Bystrej Śląskiej (2:05 h, 4.6 km) lub ze Szczyrku (2:05 h, 4.7 km);
- czerwonym szlakiem z Bystrej Śląskiej przez Magurę (2:20 h, 5.1 km);
- zielonym szlakiem z Bystrej Śląskiej przez przełęcz Kołowrót (2:40 h, 6.8 km) lub ze Szczyrku (2:15 h, 5.3 km);
- kilkoma szlakami wiodącymi obok schroniska PTTK na Szyndzielni, schroniska THF “Chata Wuja Toma” lub ze schroniska PTTK na Błatniej.
Schronisko na Klimczoku – szlaki turystyczne
Schronisko na Klimczoku to dobra baza wypadowa w Beskid Śląski – głównie w jego wschodnie obszary. W pobliżu – na północnym-wschodzie – leży Beskid Mały.
Schronisko te jest również dobrym wyborem dla osób zdobywających szczyty Korony Gór Polski:
- Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – leży w odległości 9.7 kilometrów (3:45 h);
- stosunkowo niedaleko znajduje się też Czupel, który reprezentuje Beskid Mały w Koronie Gór Polski (4:45 h, 14.6 km).
A poza Koroną Gór Polski? Popularne szlaki to m.in.:
- pętla: Klimczok, schronisko PTTK Szyndzielnia, Wapienica Zapora, schronisko PTTK na Błatniej, Trzy Kopce i powrót przez Klimczok do schroniska (6:45 h, 20.1 km);
- pętla do Szczyrku: Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski “Na Górce”, Szczyrk, chata Wuja Toma, przełęcz Karkoszczonka i powrót do schroniska (3:40 h, 10.3 km);
- czerwonym szlakiem na przełęcz Salmopolską i z powrotem (7 h, 21.7 km);
- do schroniska PTTK na Błatniej i z powrotem (3:20 h, 10.5 km).
Oferta turystyczna
Obecnie schronisko PTTK Klimczok oferuje 38 miejsc noclegowych w pokojach 4-, 5- i 6-osobowych z łazienkami. Obiekt prowadzi pełne wyżywienie, specjalizując się w kuchni domowej.
W budynku znajduje się sporo dodatkowych atrakcji, m.in. basen kąpielowy, boisko do siatkówki, stół do ping ponga i plac zabaw dla dzieci.
Historia
W 1869 roku powstało pierwsze drewniane schronisko na grzbiecie Magury, zwane Klementynówką, na cześć Klementyny von Primavesi. Początkowo służył jako schronienie dla turystów.
Początek prawdziwej turystycznej kariery schroniska rozpoczął się w latach 1894-1895, kiedy budynek rozbudowano. Niestety, podczas otwarcia w 1895 roku, schronisko spłonęło. Odbudowane, zostało uroczyście otwarte ponownie 26 maja 1897. Historia Klementynówki, jak nazwano to miejsce, obfitowała jednak w nieszczęścia – płonęło jeszcze dwukrotnie, w 1910 i 1913 roku. W końcu, w 1914 roku, powstał nowy, murowany z kamienia budynek, który z drobnymi zmianami przetrwał do dzisiaj
W 1926 roku, Schronisko PTTK Klimczok na krótki okres stało się stacją turystyczną Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Niestety, pod naciskiem Beskidenverein, baron Klobus sprzedał obiekt niemieckiej organizacji. W 1935 roku, pożar strawił dach schroniska.
W czasie II wojny światowej schronisko było zarządzane przez Emila Girsiga, znanego ze swojej antypolskiej postawy. Pomimo trudnej sytuacji politycznej, schronisko cieszyło się popularnością wśród turystów, a zimą służyło jako miejsce do jazdy na nartach. Żołnierze Wehrmachtu trenowali tu jazdę na nartach, a w 1942 roku w schronisku powstał posterunek obserwacyjny Luftwaffe.
Jesienią 1944, w obliczu zbliżającego się frontu, schronisko zostało przekształcone w część systemu umocnień Wehrmachtu. Po zdobyciu Bielska przez Armię Czerwoną w lutym 1945 roku front utrzymywał się na grzbiecie Magury i Klimczoka przez ponad sześć tygodni. W trakcie tych działań wojennych, schronisko nie doznało większych szkód, chociaż większość wyposażenia została rozkradziona po odwrocie Niemców.
Po zakończeniu działań wojennych schronisko zostało przejęte przez działaczy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z Bielska i Białej. Już w czerwcu 1945 roku, schronisko zostało ponownie otwarte. Od 1950 roku, obiekt jest zarządzany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, które do 1961 roku przeprowadziło gruntowny remont schroniska.
W 1997 roku, przy schronisku powstał mały basen kąpielowy.
Podstawowe informacje
Typ: Górskie schronisko turystyczne
Wysokość: 1052 m n.p.m.
Data otwarcia: 1914
Aktualnie: otwarte
Dostępność: całoroczne
Właściciel: PTTK
Współrzędne geograficzne:
49°44′18,7″N 19°00′18,5″EWitryna: http://www.schroniskoklimczok.com.pl
Pobliskie szczyty


Pobliskie schroniska
Dojdziesz do nich w 5h:
Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej
Schronisko PTTK na Szyndzielni
Schronisko Stefanka na Koziej Górze
Schronisko THF „Chata Wuja Toma”
Inne nazwy:
Schronisko na Klimczoku

Schronisko na Klimczoku – Autorstwa Karl102 – http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Schronisko_Klimczok.jpg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7230000

Schronisko PTTK na Klimczoku widziane z Klimczoka – Autor: Szymon Parzych