Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Tatry Wysokie

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich im. Leopolda Świerza, znane także jako Schronisko Pięciostawiańskie, znajduje się w Tatrach Wysokich w województwie podkarpackim. Obiekt jest położony na wysokości 1671 m n.p.m. w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Sprawia to, że jest najwyżej położonym schroniskiem górskim w Polsce.

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Autor: Szymon Parzych

Jak dojść do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich?

Do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich można dojść następującymi szlakami:

Schronisko 5 Stawów – szlaki turystyczne

Schronisko 5 Stawów to bardzo dobra baza wypadowa w Tatry Wysokie – przede wszystkim na Orlą Perć, Szpiglasowy Wierch oraz otoczenie Morskiego Oka i doliny Roztoki.

Schronisko Pięciostawiańskie jest również godnym rozważenia wyborem dla osób zdobywających szczyty Korony Gór Polski: Rysy – najwyższy szczyt Tatr Wysokich – leży o 9.1 kilometra stąd (około 6 godzin samej wędrówki).

A poza Koroną Gór Polski? Popularne szlaki to m.in.:

  • pętla: przełęcz Zawrat, Kozi Wierch i powrót czarnym szlakiem (6 h, 7.9 km) – trasa wyłącznie dla bardzo doświadczonych turystów!
  • pętla: do schroniska PTTK nad Morskim Okiem przez Świstówkę Roztocką, na Szpiglasową Przełęcz i powrót do schroniska (6:10 h, 12.5 km) – trasa znacznie łatwiejsza od poprzedniej, acz zejście ze Szpiglasowej Przełęczy jest częściowo zabezpieczone łańcuchami;
  • nad Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami – po czym powrót (5:20 h, 11.9 km).

Oferta turystyczna

Schronisko Pięciu Stawów oferuje 67 miejsc noclegowych w 13 pokojach 2-, 4-, 7-, 8- i 10-osobowych

Obiekt dysponuje pełną ofertą gastronomiczną oraz barem.

Doba noclegowa kończy się o 10:00 rano.

Przy schronisku PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich działa szkoła górska oraz placówka Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Historia

To schronisko to już piąty tego typu obiekt w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Pierwsze schronisko, im. Ludwika Zejsznera, wybudowano w 1876 r. Obiekt ten słynął głównie z niewygody.

W 1898 r. wybudowano obok niego drugie, drewniane schronisko, które posiadało już ogrzewanie.

Ze względu na rosnącą popularność turystyki, w 1932 r. oddano do użytku trzecie, większe schronisko. Schronisko to przetrwało II wojnę światową, ale z niewyjaśnionych przyczyn spłonęło w maju 1945 r.

W 1947 r. obok ruin spalonych schronisk wybudowano niewielkie, drewniane i jednoizbowe schronisko, które obecnie pełni rolę Strażnicówki Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Obecne schronisko zostało otwarte w 1956 roku.

Głównym wyzwaniem tego miejsca jest transport zaopatrzenia, ale dzięki zastosowaniu kolei linowej udało się to sprytnie rozwiązać.

W przeszłości schronisko zaopatrywano transportem konnym i wnoszeniem towarów na plecach. Jednak teraz specjalny ciągnik dostarcza towary do dolnej stacji “kolejki” linowej, skąd trafiają wprost pod schronisko. W ten sposób omijają bardzo strome i długie podejście, niedostępne dla pojazdów transportowych czy koni.

Co ważne, schronisko jest przykładem dbałości o środowisko. Wykorzystuje ono energię elektryczną wytwarzaną przez turbogenerator napędzany wodą z pobliskiego Wielkiego Stawu. Dzięki temu zrezygnowano z ogrzewania węglem na rzecz ogrzewania elektrycznego, co przyczyniło się do poprawy ekologiczności obiektu.

Podstawowe informacje

Typ: Górskie schronisko turystyczne

Wysokość: 1671 m n.p.m.

Data otwarcia: 1953

Aktualnie: otwarte

Dostępność: całoroczne

Właściciel: PTTK

Współrzędne geograficzne:

49°12′49,0″N 20°02′55,5″E

Witryna: http://www.piecstawow.pl/

Pobliskie szczyty

Dojdziesz do nich w 8h:

Rysy

Rysy

Pobliskie schroniska

Dojdziesz do nich w 5h:

„Murowaniec” – Schronisko PTTK na Hali Gąsienicowej

Schronisko PTTK nad Morskim Okiem

Schronisko PTTK Roztoka

Inne nazwy:

Schronisko Pięciostawiańskie, schronisko 5 Stawów, schronisko Pięciu Stawów

Schronisko Pięciostawiańskie

Schronisko Pięciostawiańskie – Autor: Szymon Parzych

Wyciąg transportowy schroniska Pięciu Stawów

Wyciąg transportowy schroniska Pięciu Stawów – Autor: Szymon Parzych