Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Tatry Wysokie
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich im. Leopolda Świerza, znane także jako Schronisko Pięciostawiańskie, znajduje się w Tatrach Wysokich w województwie podkarpackim. Obiekt jest położony na wysokości 1671 m n.p.m. w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Sprawia to, że jest najwyżej położonym schroniskiem górskim w Polsce.

Autor: Szymon Parzych
Jak dojść do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich?
Do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich można dojść następującymi szlakami:
- z Palenicy Białczańskiej (3 h, 7.5 km);
- ze schroniska PTTK w Dolinie Roztoki (2:30 h, 5.6 km);
- ze schroniska PTTK nad Morskim Okiem przez Świstówkę Roztocką (2 h, 4.1 km) lub przez Szpiglasową Przełęcz (4:30 h, 8.4 km);
- jednym ze szlaków przez Orlą Perć ze schroniska PTTK “Murowaniec” (min. 4:30 h, 8.4 km).
Schronisko 5 Stawów – szlaki turystyczne
Schronisko 5 Stawów to bardzo dobra baza wypadowa w Tatry Wysokie – przede wszystkim na Orlą Perć, Szpiglasowy Wierch oraz otoczenie Morskiego Oka i doliny Roztoki.
Schronisko Pięciostawiańskie jest również godnym rozważenia wyborem dla osób zdobywających szczyty Korony Gór Polski: Rysy – najwyższy szczyt Tatr Wysokich – leży o 9.1 kilometra stąd (około 6 godzin samej wędrówki).
A poza Koroną Gór Polski? Popularne szlaki to m.in.:
- pętla: przełęcz Zawrat, Kozi Wierch i powrót czarnym szlakiem (6 h, 7.9 km) – trasa wyłącznie dla bardzo doświadczonych turystów!
- pętla: do schroniska PTTK nad Morskim Okiem przez Świstówkę Roztocką, na Szpiglasową Przełęcz i powrót do schroniska (6:10 h, 12.5 km) – trasa znacznie łatwiejsza od poprzedniej, acz zejście ze Szpiglasowej Przełęczy jest częściowo zabezpieczone łańcuchami;
- nad Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami – po czym powrót (5:20 h, 11.9 km).
Oferta turystyczna
Schronisko Pięciu Stawów oferuje 67 miejsc noclegowych w 13 pokojach 2-, 4-, 7-, 8- i 10-osobowych
Obiekt dysponuje pełną ofertą gastronomiczną oraz barem.
Doba noclegowa kończy się o 10:00 rano.
Przy schronisku PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich działa szkoła górska oraz placówka Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Historia
To schronisko to już piąty tego typu obiekt w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Pierwsze schronisko, im. Ludwika Zejsznera, wybudowano w 1876 r. Obiekt ten słynął głównie z niewygody.
W 1898 r. wybudowano obok niego drugie, drewniane schronisko, które posiadało już ogrzewanie.
Ze względu na rosnącą popularność turystyki, w 1932 r. oddano do użytku trzecie, większe schronisko. Schronisko to przetrwało II wojnę światową, ale z niewyjaśnionych przyczyn spłonęło w maju 1945 r.
W 1947 r. obok ruin spalonych schronisk wybudowano niewielkie, drewniane i jednoizbowe schronisko, które obecnie pełni rolę Strażnicówki Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Obecne schronisko zostało otwarte w 1956 roku.
Głównym wyzwaniem tego miejsca jest transport zaopatrzenia, ale dzięki zastosowaniu kolei linowej udało się to sprytnie rozwiązać.
W przeszłości schronisko zaopatrywano transportem konnym i wnoszeniem towarów na plecach. Jednak teraz specjalny ciągnik dostarcza towary do dolnej stacji “kolejki” linowej, skąd trafiają wprost pod schronisko. W ten sposób omijają bardzo strome i długie podejście, niedostępne dla pojazdów transportowych czy koni.
Co ważne, schronisko jest przykładem dbałości o środowisko. Wykorzystuje ono energię elektryczną wytwarzaną przez turbogenerator napędzany wodą z pobliskiego Wielkiego Stawu. Dzięki temu zrezygnowano z ogrzewania węglem na rzecz ogrzewania elektrycznego, co przyczyniło się do poprawy ekologiczności obiektu.
Podstawowe informacje
Typ: Górskie schronisko turystyczne
Wysokość: 1671 m n.p.m.
Data otwarcia: 1953
Aktualnie: otwarte
Dostępność: całoroczne
Właściciel: PTTK
Współrzędne geograficzne:
49°12′49,0″N 20°02′55,5″EWitryna: http://www.piecstawow.pl/
Pobliskie szczyty

Pobliskie schroniska
Dojdziesz do nich w 5h:
„Murowaniec” – Schronisko PTTK na Hali Gąsienicowej
Schronisko PTTK nad Morskim Okiem
Inne nazwy:
Schronisko Pięciostawiańskie, schronisko 5 Stawów, schronisko Pięciu Stawów

Schronisko Pięciostawiańskie – Autor: Szymon Parzych

Wyciąg transportowy schroniska Pięciu Stawów – Autor: Szymon Parzych