Wysoka Kopa
1126 m n.p.m.
Góry Izerskie
Wysoka Kopa to najwyższy szczyt w Górach Izerskich (1126 m n.p.m.). Odkryj najciekawsze trasy (w tym pętlę) i zdobądź ten szczyt Korony Gór Polski. W przewodniku znajdziesz liczne zdjęcia i praktyczne informacje, które pomogą ci zaplanować udaną wyprawę.

Zobacz również inne szlaki: Góry Izerskie
Najwyższy szczyt Gór Izerskich
Wysoka Kopa, wznosząca się na wysokość 1126 m n.p.m., to najwyższy szczyt Gór Izerskich. To sprawia, że należy nie tylko do prestiżowej Korony Gór Polski, ale również do Korony Sudetów.
Choć sam wierzchołek jest zalesiony i nie oferuje żadnych widoków, to trasy na Wysoką Kopę są pełne atrakcji. Wędrując szlakiem czerwonym ze Szklarskiej Poręby, będziesz podziwiał malownicze punkty widokowe, które rekompensują brak widoków z samego szczytu.
Wysoka Kopa daje również okazję do zejścia z utartych szlaków i obcowania z bardziej dziką przyrodą. Na sam wierzchołek Wysokiej Kopy nie prowadzi bowiem żaden znakowany szlak turystyczny.
Wysoka Kopa – pieczątki
Pieczątkę bez problemu znajdziemy w 3 miejscowościach będących popularnymi punktami początkowymi i końcowymi wypraw na Wysoką Kopę. Mowa o Szklarskiej Porębie, Piechowicach i Świeradowie-Zdroju.
Punkty pośrednie oferujące pieczątki to:
- schronisko Wysoki Kamień
- chatka Górzystów na Hali Izerskiej
- stacja turystyczna “Orle”
- schronisko PTTK na Stogu Izerskim
- Zakręt Śmierci – Osada Jeździecka Bata-Mirsk
- schronisko Chatka Robaczka w Szklarskiej Porębie
- Jakuszyce
Uwaga! Na samym szczycie Wysokiej Kopy nie ma możliwości zdobycia pieczątki. Dlatego upewnij się, że zdobędziesz ją w jednym z punktów pośrednich.
Szlaki na Wysoką Kopę
Ze Szklarskiej Poręby czerwonym szlakiem przez Zakręt Śmierci
Moim zdaniem najciekawszy wariant trasy na Wysoką Kopę. Znajduje się na nim:
- kilka bardzo ładnych punktów widokowych
- zabójczy Zakręt Śmierci,
- Wysoki Kamień ze schroniskiem i kapitalnym widokiem na Karkonosze, Góry Izerskie i Szklarską Porębę
- Zwalisko, czyli szczyt usiany ciekawymi formacjami skalnymi
- Izerskie Garby z wykopaną w jego zboczu nieczynną już kopalnią kwarcu “Stanisław”
Zakręt Śmierci

Zakręt Śmierci
Wysoki Kamień

Wysoki Kamień – widok na Karkonosze

Wysoki Kamień – wieża widokowa

Schronisko Wysoki Kamień

Formacje skalne na Wysokim Kamieniu
Kopalnia kwarcu “Stanisław”

Kopalnia kwarcu “Stanisław” – Izerskie Garby

Ściany kopalni kwarcu “Stanisław”

Kopalnia kwarcu “Stanisław”
Wysoka Kopa

Wysoka Kopa z Izerskich Garbów
Z Rozdroża Izerskiego
Najkrótszy szlak na Wysoką Kopę rozpoczyna się na parkingu (darmowym) na tzw. Rozdrożu Izerskim. Uważny obserwator z pewnością dostrzeże fundamenty będące pozostałością po schronisku Ludwigsbaude, które zostało wybudowane jeszcze za czasów II Rzeszy (obecne Niemcy).
Ten wariant trasy pozwala na podziwianie ciekawego widoku z Sinych Skałek. Widok ten obejmuje Halę Izerską z jej otoczeniem na czele ze Stogiem Izerskim i Smrekiem.
Ta wersja szlaku pozwala “zaliczyć” również opisane w głównym wariancie trasy Zwalisko upstrzone formacjami skalnymi i kopalnię kwarcu “Stanisław” na Izerskich Garbach.
Ze Świeradowa-Zdroju przez Stóg Izerski
Długa i wymagająca trasa na Wysoki Kamień – do przejścia jest ponad 30 kilometrów, do tego musisz doliczyć kilometr różnicy wysokości w podejściach. Wycieczkę możesz sobie skrócić o ok. 2 godziny, wjeżdżając kolejką gondolową niemal pod sam próg schroniska na Stogu Izerskim.
Atrakcje tego wariantu? Przede wszystkim schronisko PTTK na Stogu Izerskim, które oferuje ciepłą strawę i możliwość odpoczynku strudzonym wędrowcom.
Po drugie, ciekawy widok z polany na szczycie Sine Skałki obejmujący Halę Izerską i liczne szczyty Gór Izerskich na czele ze Stogiem Izerskim i Smrekiem.
Trasa wiedzie niemal w całości Głównym Szlakiem Sudeckim.
Położenie geograficzne
Wysoka Kopa znajduje się w Sudetach Zachodnich, w samym sercu Gór Izerskich. Znajduje się w pobliżu popularnej miejscowości turystycznej, jaką jest Szklarska Poręba, co czyni ją łatwo dostępną dla turystów.
Góry Izerskie, ze swą różnorodnością krajobrazów i unikalnym klimatem, są idealnym pasmem górskim na piesze wędrówki na łonie natury.
Szklarska Poręba, która jest idealną bazą wypadową na Wysoką Kopę, oferuje liczne atrakcje i udogodnienia dla turystów. To sprawia, że wyprawę na najwyższy szczyt Gór Izerskich najwygodniej jest zacząć właśnie tu.
Wysoka Kopa – ciekawostki
- Choć w okolicy nie brakuje szlaków turystycznych, to na sam wierzchołek Wysokiej Kopy trzeba dojść bez znaków. Na szczęście wystarczy skręcić w wyraźną ścieżkę przy wiacie turystycznej znajdującej się na czerwonym szlaku pod wierzchołkiem Wysokiej Kopy. Dalej czeka Cię już tylko kilkanaście minut marszu.
- Najwyższy szczyt Gór Izerskich jest oznaczony tablicą szczytową oraz kopcem usypanym z kamieni. Zdobycie Wysokiej Kopy jest konieczne, aby zdobyć odznakę “Korona Gór Polski”.
- Znajdująca się u podnóży Wysokiej Kopy Hala Izerska jest najzimniejszym miejscem w Polsce.
- Zboczami Wysokiej Kopy jest poprowadzony odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego im. dr Mieczysława Orłowicza.
- Lasy Gór Izerskich (w tym te na wierzchołku Wysokiej Kopy) mocno ucierpiały w latach 80 XX wieku z powodu mającej wtedy miejsce klęski ekologicznej.
- Na szczycie Wysokiej Kopy pokrywa śnieżna często utrzymuje się aż do maja.
Dojazd i parking
Do Szklarskiej Poręby można dotrzeć na kilka sposobów.
Najwygodniejszą opcją jest podróż własnym samochodem. Do miasta prowadzi droga krajowa nr 3, która przecina Szklarską Porębę, łącząc ją z Jelenią Górą i dalej z Czechami. Z Wrocławia do Szklarskiej Poręby dojedziemy w około 2 godziny, z Warszawy podróż zajmie około 5 i pół godziny, a z Krakowa około 4-5 godzin.
Alternatywnie, można skorzystać z połączeń autobusowych, które regularnie kursują do Szklarskiej Poręby. Coraz większą popularnością wśród turystów cieszy się również podróż pociągiem. Koleje Dolnośląskie ponownie uruchomiły połączenie kolejowe między Wrocławiem a Szklarską Porębą. Pociągi kursują kilkanaście razy dziennie, przewożąc turystów spragnionych górskich wędrówek.
Dzięki tym różnorodnym opcjom dojazdu, Szklarska Poręba jest doskonałym punktem startowym do wyprawy na Wysoką Kopę.
Pasmo górskie
Góry Izerskie

Pobliskie schroniska górskie
Dojdziesz z nich na szczyt Wysoka Kopa w max. 8h:
Chatka Górzystów
Schronisko „Kamieńczyk”
Schronisko PTTK „Kochanówka”
Schronisko PTTK „Odrodzenie”
Schronisko PTTK „Pod Łabskim Szczytem”
Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej
Schronisko PTTK na Stogu Izerskim
Schronisko Szrenica
Schronisko Wysoki Kamień
Stacja Turystyczna „Orle”
Inne szczyty
Skalnik
Rudawy Janowickie
