Szczyty w Polsce
Biskupia Kopa
Góry Opawskie
Biskupia Kopa to najwyższy szczyt polskiej części Gór Opawskich. Jego wierzchołek znajduje się już jednak po czeskiej stronie granicy. Mimo tego jest zaliczany do Korony Gór Polski jako reprezentant Gór Opawskich.
Biskupia Kopa liczy sobie 890 m n.p.m., a wysokości “dodaje” jej 18-metrowa kamienna wieża widokowa. Rozpościera się z niej ładny widok na Góry Opawskie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika oraz czeskie góry Jesioniki. Jak na dłoni widać również pobliskie miasta i miejscowości – na czele ze Zlatymi Horami. W dole mienią się również wody zbiornika Nyskiego i Otmuchowskiego.
Przy wyjątkowo dobrej pogodzie widać stąd również Karkonosze i Tatry.

Borowa
Odkryj również szlaki na oficjalny szczyt Korony Gór Polski: Chełmiec – Góry Wałbrzyskie.
Borowa – góra, która powinna być w Koronie Gór Polski
W sercu Sudetów Środkowych, w paśmie Gór Wałbrzyskich, wznosi się Borowa – szczyt wyjątkowy, choć przez lata nieco niedoceniany. Borowa (853 m n.p.m.) to najwyższy szczyt nie tylko w Górach Czarnych, będących częścią Gór Wałbrzyskich, ale i całych Gór Wałbrzyskich.
A jednak mimo tego, że jest bezsprzecznie wyższa, to jednak niższy o 2 metry Chełmiec (851 m n.p.m.) znajduje się w Koronie Gór Polski. W oficjalnym zestawieniu widnieje obok niego wysokość 869 m n.p.m. Skąd ta rozbieżność?
Powód może być zaskakujący. Otóż podczas mierzenia wysokości Chełmca dokonano tego najprawdopodobniej… na szczycie znajdującej się na nim wieży widokowej (ok. 18 m). Pomyłkę tę oczywiście zauważono, ale lista KGP nigdy nie została zaktualizowana.
To właśnie przez ten historyczny błąd i formalne “ukoronowanie” niższego sąsiada Borowa przez dziesięciolecia pozostawała w cieniu Chełmca. W poprawie atrakcyjności turystycznej Borowej nie pomagał fakt, że jej wierzchołek jest całkowicie zalesiony i – do niedawna – pozbawiony widoków.
W ostatnich latach sytuacja zaczęła się jednak zmieniać. Punktem zwrotnym była bez dwóch zdań budowa nowoczesnej wieży widokowej w 2017 roku z przepiękną, dookolną panoramą. Ta inwestycja okazała się strzałem w dziesiątkę i znacząco zwiększyła atrakcyjność najwyższego szczytu Gór Wałbrzyskich.
Co jeszcze wpływa na popularność turystyczną Borowej:
- liczne szlaki turystyczne o różnym poziomie trudności;
- bliskość Wałbrzycha i Jedliny-Zdroju oraz liczne dogodne punkty startowe;
- możliwość zobaczenia po drodze ruin Zamku Nowy Dwór.

Brusek
Brusek to (najprawdopodobniej) najwyższy ze szczytów w polskiej części Gór Bialskich. To właśnie on powinien więc reprezentować to pasmo górskie w Koronie Gór Polski.
Niepewność wynika stąd, że według różnych źródeł Brusek ma 1116 lub 1124 m n.p.m. Jeżeli pierwszy pomiar jest prawidłowy, to oznacza, że od Bruska wyższa jest Postawna (1117 m n.p.m.).
Jedno jest pewne – to nie Rudawiec powinien się znaleźć w Koronie Gór Polski.
Na tym jednak zamieszania z najwyższymi szczytami Gór Bialskich nie koniec – więcej o tym przeczytasz dalej we wpisie.
Brusek oferuje panoramę sięgającą po Masyw Śnieżnika z samym Śnieżnikiem na czele. Bliżej wznoszą się zalesione szczyty Gór Bialskich, Gór Złotych i czeski Wysoki Jesionik.
Na sam Brusek nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny – nie obędzie się bez wędrówki bez znaków 🙂

Chełmiec
Odkryj również inny szczyt Korony Gór Polski z wieżą widokową: Kłodzka Góra – Góry Bardzkie.
Chełmiec – wysokość
Mimo, że Chełmiec (851 m n.p.m.) jest niższy o 2 metry od Borowej (853 m n.p.m.), to zajmuje należne jej miejsce w Koronie Gór Polski. Na oficjalnej liście najwyższych szczytów kraju nad Wisłą obok Chełmca widnieje wysokość 869 m n.p.m. Dlaczego?
Otóż z jakiegoś powodu błędny pomiar był wykonywany… na wieży widokowej na szczycie Chełmca.
Pomimo tego, że miano najwyższego szczytu Gór Wałbrzyskich bezsprzecznie należy się więc Borowej, to Chełmiec jest równie popularny wśród turystów.
Wynika to przede wszystkim z kilku czynników:
- z bogatej sieci szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności;
- z licznych udogodnień dla turystów znajdujących się na szczycie na czele z wieżą widokową;
- z malowniczych widoków rozpościerających się nie tylko z wieży, ale również ze szlaków prowadzących na Chełmiec;
- z łatwego dojazdu i dostępności parkingów.

Czupel
Beskid Mały
Czupel – szczyt Korony Gór Polski
Czupel to szczyt Korony Gór Polski. Dzięki swej wysokości (930 m n.p.m.) jest to najwyższy szczyt Beskidu Małego. Nie zawsze było to jednak takie pewne.
Czupel jest bowiem wyższy od Łamanej Skały (929 m n.p.m.) raptem o metr. Z tego powodu niektóre starsze źródła sugerują, że ta druga może być faktycznie najwyższym szczytem Beskidu Małego.
Wierzchołek Czupla jest całkowicie zalesiony i nie oferuje niemal żadnych widoków – z wyjątkiem ograniczonych prześwitów na okoliczne tereny Beskidu Małego oraz na szczyty Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. A i to tylko w zimę, gdy na drzewach nie ma liści.
Niestety, te skąpe panoramy stają się coraz bardziej ograniczone ze względu na odrastający drzewostan. Dlatego wybierając się na najwyższy szczyt Beskidu Małego, warto się pospieszyć.
Dobre nowiny? Na szlakach prowadzących na Czupel nie zabraknie Ci widoków. Dalej we wpisie przeczytasz, które ze szlaków uważam za najbardziej atrakcyjne.

Grodczyn – Grodziec
Wzgórza Lewińskie
Grodczyn ma wysokość 803 m n.p.m., co czyni go najwyższym szczytem Wzgórz Lewińskich.
Nie jest jednak jednym z oficjalnych szczytów Korony Gór Polski. A to dlatego, że to niewielkie pasemko nie zostało wzięte pod uwagę przez twórców tej idei.
A szkoda, bo szlaki na Grodczyn obfitują w rozległe panoramy oraz ciekawostki przyrodnicze i historyczne na czele z ruinami Zamku Homole.
Co więcej, niewielu turystów przemierza tutejsze malownicze łąki. Znajdziesz tu spokój, którego najczęściej brakuje w sąsiadujących Górach Stołowych czy Górach Bystrzyckich.

Jałowiec (Góry Wałbrzyskie)
Jałowiec – szczyt
Jałowiec (751 m n.p.m.) to szczyt położony w Grzbiecie Rybnickim w Górach Czarnych – najwyższej części Gór Wałbrzyskich. Jałowiec leży w granicach Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich, którego zadaniem jest chronić cenne walory przyrodnicze i krajobrazowe regionu.
Jego zbocza – podobnie jak wielu innych okolicznych wzniesień – są strome i mogą być wymagające kondycyjnie. Dlatego wyprawa na Jałowiec, mimo niskiej wysokości bezwzględnej, może zaskoczyć. Zwłaszcza, jeśli rozpoczynasz z południowej strony – z Grzmiącej lub z Rybnicy Małej.
Wierzchołek Jałowca jest niemal całkowicie porośnięty lasem regla dolnego. Roztacza się stąd jednak całkiem ładny widok dzięki znajdującej się tu platformie widokowej. To z nawiązką rekompensuje brak naturalnych panoram.
Na szczycie znajduje się również stół z dwiema ławkami, wyznaczone miejsce na ognisko i tablica informacyjna.
Poniżej szczytu, na południowych zboczach Jałowca na wysokości około 640 m n.p.m. ukryta jest grupa ciekawych formacji skalnych. Jedna z nich nosi nazwę Kazikowa Skała. Aby do nich dojść, należy iść bez znaków – np. od wschodu z Przełęczy pod Wawrzyniakiem.
Jałowiec, choć często jest tylko przystankiem w drodze na znacznie popularniejszą Borową, może być jednak śmiało celem samym w sobie. Jeżeli szukasz niedługiej wycieczki na szczyt z ciekawym widokiem na bliską Borową i Góry Czarne – wybierz Jałowiec w Górach Wałbrzyskich.

Kłodzka Góra
Góry Bardzkie
Kłodzka Góra (757 m n.p.m.) jest przedstawicielem Gór Bardzkich w Koronie Gór Polski.
Nie jest jednak ich najwyższym szczytem. Tym jest bowiem pobliska Szeroka Góra (766 m n.p.m.). Dlaczego więc to Kłodzka Góra znajduje się w zestawieniu Korony Gór Polski? Bo według błędnych pomiarów z roku powstania inicjatywy KGP (1997) to właśnie ona była liderem.
Kłodzka Góra jest jednak znacznie bardziej atrakcyjna turystycznie od swej konkurentki. Główny wpływ na to ma wieża widokowa na Kłodzkiej Górze. Roztacza się z niej przepiękna panorama całej Kotliny Kłodzkiej. A tego zalesiony wierzchołek Szerokiej Góry nie oferuje.
Ponadto, bliższa i bardziej wybitna Kłodzka Góra obserwowana z okolic Kłodzka faktycznie wydaje się być tym wyższym szczytem.

Kowadło
Góry Złote
Kowadło dzięki swej wysokości wynoszącej 988 m n.p.m. jest drugim najwyższym szczytem Gór Złotych (jeżeli zgodzimy się, że Góry Bialskie są osobnym pasmem górskim, a nie częścią Gór Złotych). To jednak właśnie Kowadło, a nie najwyższy szczyt Smrek Trójkrajny (1107 m n.p.m.) trafił do zaszczytnego grona szczytów Korony Gór Polski.
Czemu? Na to pytanie poznasz odpowiedź w tym wpisie.
Kowadło jest jednym z najłatwiejszych do zdobycia szczytów Korony Gór Polski. Zdobędziesz je nawet w niecałą godzinę, idąc zielonym szlakiem z Bielic. Szczyt nie oferuje żadnych widoków, ale prowadzące na niego trasy jak najbardziej.

Lackowa
Beskid Niski
Lackowa to najwyższy szczyt Beskidu Niskiego. Tym samym Lackowa jest jednym ze szczytów Korony Gór Polski.
Dzięki wysokości 997 m n.p.m. Lackowa bywa też nazywana Górą Policyjną.

Mogielica
Beskid Wyspowy
Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego i jedyny, na obszarze którego znajduje się piętro roślinne regla górnego. Przez wielu uważana jest również za najpiękniejszy szczyt tego pasma górskiego. Z wysokością 1170 m n.p.m. Mogielica reprezentuje Beskid Wyspowy jako szczyt Korony Gór Polski.
Na jej szczycie znajduje się drewniana wieża widokowa, z której rozpościera się szeroki widok na Beskid Wyspowy i Sądecki, Pieniny (i ich najwyższy szczyt, którym jest Wysoka), Gorce, a nawet Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie. Niemal równie piękne widoki oferuje kilka dostępnych turystycznie polan na Mogielicy – zwłaszcza słynna Hala Stumorgi.

Postawna
Postawna to, w zależności od źródeł, najwyższy lub drugi co do kolejności szczyt Gór Bialskich… i Złotych. Aktualnie uznaje się, że jej wysokość to 1117 m n.p.m.
Oznacza to, że Postawna jest o 5 metrów wyższa od znajdującego się w Koronie Gór Polski Rudawca (1112 m n.p.m.). Czemu więc to nie Postawna reprezentuje Góry Bialskie w KGP? I jaki szczyt konkuruje z nią o miano najwyższego w paśmie?
Wyjaśniam to dalej w tym wpisie.
Na sam szczyt nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny, acz jego zdobycie przy pomocy zawartych tu wskazówek nie powinno nastręczać przesadnych trudności.

Rudawiec
Góry Bialskie
Rudawiec reprezentuje Góry Bialskie w Koronie Gór Polski. I to pomimo tego, że jego 1112 m n.p.m. wcale nie daje mu pierwszeństwa na liście najwyższych szczytów swego pasma!
Wyprzedzają go zarówno Postawna (1117 m n.p.m.) jak i Brusek (1116 lub 1124 m n.p.m.). Dlaczego więc to Rudawiec, a nie jeden z tych szczytów został wybrany do KGP?
Wyjaśniam to dalej we wpisie.
Znajdziesz tutaj również opis szlaku na Rudawiec urozmaicony dużą liczbą zdjęć. Dowiesz się też, skąd zdobyć pieczątkę, idąc na Rudawiec.

Rysy
Tatry Wysokie
Rysy to najwyższy szczyt polskich Tatr i zarazem najwyżej położony punkt w Polsce. Precyzując, mowa o północno-zachodnim wierzchołku Rysów. Ma on wysokość 2499 m n.p.m., dzięki czemu reprezentuje Tatry zarówno w gronie szczytów Korony Gór Polski, jak i Korony Europy. Najwyższy wierzchołek Rysów ma wysokość 2501 m n.p.m. i znajduje się w całości po Słowackiej stronie granicy.

Skalnik
Rudawy Janowickie
Skalnik jest najwyższym szczytem Rudaw Janowickich – jedynym, którego wysokość przekracza 900 metrów. A to czyni Skalnik szczytem Korony Gór Polski.
Skalnik ma dwa wierzchołki – i całe szczęście że aż dwa, bo ten wyższy jest całkowicie zalesiony.
Na niższym wierzchołku Skalnika, zwanym Ostra Mała, znajduje się platforma widokowa. Platforma ta oferuje rozległe widoki na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie i same Rudawy Janowickie. Widać stąd również bardzo dobrze całą Kotlinę Jeleniogórską. Przez wielu tutejszy widok jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w całych Sudetach.

Skrzyczne
Beskid Śląski
Skrzyczne jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego (1257 m n.p.m.). Reprezentuje go jako oficjalny szczyt w Koronie Gór Polski. Skrzyczne jest czwartym najbardziej wybitnym szczytem polskich Karpat i szóstym wśród wszystkich polskich gór. Skrzyczne dominuje nad Szczyrkiem z jednej strony i nad Kotliną Żywiecką z drugiej. Powiem więcej, góra ta wznosi się nad otoczeniem na blisko 800 metrów(!). Charakterystyczna, masywna sylwetka zwieńczona masztem nadajnika RTV na szczycie sprawia, że Skrzyczne jest łatwo rozpoznawalne nawet z odległej o ponad 70 kilometrów Wyżyny Śląskiej.

Ślęża
Masyw Ślęży
Góra Ślęża, od której swą nazwę wziął Śląsk, to najwyższy szczyt Masywu Ślęży (718 m n.p.m.). Jako taki reprezentuje go w Koronie Gór Polski.
I choć wysokość ta jest niewielka, to wycieczki na Ślężę wymagają pokonania nawet ponad 500 metrów przewyższeń. Czemu?
Bo Masyw Ślęży wybija się samotnie znad nizin Przedgórza Sudeckiego. Dzięki temu wyniosły stożek Ślęży jest widoczny z wielu kilometrów. Ślęża jest też najwyższą górą Polski leżącą na północ od Sudetów. Nic więc dziwnego, że góra ta od ponad dwustu lat jest celem licznych wycieczek turystycznych. Ślęża jest popularna zwłaszcza wśród turystów z Wrocławia (oddalony o 30 km), Dzierżoniowa i Świdnicy (15 km).
Ślęża była w czasach przedchrześcijańskich (od XIII w. p.n.e.) ważnym ośrodkiem kultów pogańskich. Góra ta była wtedy uważana za siedzibę bogów – świętą górę Słowian. Ku ich czci miejscowa ludność składała ofiary. Pamiątką tamtych czasów są pozostałości kamiennych wałów i wiekowe rzeźby.

Smrek Trójkrajny
Smrek Trójkrajny (1107 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem polskiej części Gór Złotych – a przynajmniej tak podaje część źródeł.
W Koronie Gór Polski znajduje się zamiast niego Kowadło (989 m n.p.m.). Co więcej, są jeszcze trzy inne szczyty pretendujące do miana najwyższego szczytu Gór Złotych.
Skąd te zamieszanie? W tym wpisie postaram się to wyjaśnić.
Przede wszystkim jednak poznasz proponowaną trasę na Smrek Trójkrajny: ze szczegółowym opisem i licznymi zdjęciami. Dowiesz się też, jak znaleźć jego wierzchołek, na który nie prowadzi żaden szlak turystyczny.

Starorobociański Wierch
Tatry Zachodnie
Starorobociański Wierch to najwyższy szczyt polskich Tatr Zachodnich o wysokości 2176 m n.p.m. Szczyt zalicza się do Korony Gór Polski, ale tylko nieoficjalnie. Czemu niesłusznie zabrakło dla niego miejsca w tym chlubnym zestawieniu? Wyjaśniam to dalej w tym wpisie.

Szczeliniec Wielki
Góry Stołowe
Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych w Polsce (919 m n.p.m.) i zarazem ich reprezentant w Koronie Gór Polski.
Charakterystyczny Szczeliniec Wielki z płaskim wierzchołkiem przypomina olbrzymi, wystający o 150 metrów ponad okolicę stół.
Szczeliniec Wielki uważam za jeden z najciekawszych szczytów Korony Gór Polski!
Na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim mroczny skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim. Poprowadzi Cię wprost do świata ludowych podań i bajań. Wędrując wśród zimnych, omszałych skał dotrzesz nawet do samej Diabelskiej Kuchni 😉
Szczeliniec Wielki jest również jednym z najlepszych szczytów w Sudetach dla miłośników rozległych panoram. Na jego wierzchołku znajduje się kilka wspaniałych punktów widokowych oferujących widoki na wszystkie strony świata.

Szeroka Góra
Szeroka Góra (766 m n.p.m.) jest według najnowszych pomiarów1, 2 najwyższym szczytem Gór Bardzkich. To ona powinna więc reprezentować Góry Bardzkie w Koronie Gór Polski.
Tymczasem w oficjalnym zestawieniu KGP jest wyróżniona Kłodzka Góra (757 m n.p.m.). Czemu? Bo pomiary aktualne na czas powstania inicjatywy Korony Gór Polski (1997) wskazywały właśnie ją jako najwyższy szczyt.
Dotarcia do prawdy nie ułatwiał również fakt, że niewybitna i nieco schowana za Kłodzką Górą Szeroka Góra obserwowana z okolic Kłodzka faktycznie wydaje się niższa.
Trzeba również uczciwie przyznać, że Szeroka Góra jest zwyczajnie znacznie mniej atrakcyjna turystycznie. Na sam szczyt nie prowadzi szlak turystyczny, nie ma tu wieży widokowej, a widoki są ograniczone do kilku prześwitów.
Na szczęście obydwa szczyty są od siebie oddalone o niecałe 500 metrów drogi. Bez problemu możesz więc je zdobyć w ramach jednej wycieczki i nie martwić się, że ominąłeś najwyższy szczyt Gór Bardzkich przez niepewne pomiary.

Trójgarb
Trójgarb – szczyt
Mierzący 778 m n.p.m. Trójgarb (dawniej: Potrójna, w wersji niemieckiej: Sattelwald) to jeden z najbardziej charakterystycznych i popularnych szczytów w Górach Wałbrzyskich. Trójgarb leży na terenie województwa dolnośląskiego i góruje nad pobliskimi miejscowościami – z których najważniejsze to Szczawno-Zdrój i Stare Bogaczowice.
Jego nazwa oznacza “Potrójny Garb” i bardzo trafnie oddaje unikalny kształt wzniesienia, składającego się z trzech wyraźnych wierzchołków o zbliżonych wysokościach (778, 758 i 741 m n.p.m.). Ta nietypowa sylwetka sprawia, że Trójgarb jest łatwo rozpoznawalny nawet ze znacznego dystansu.
Trójgarb jeszcze nie tak dawno temu nie był częstym obiektem wypraw górskich, głównie ze względu na brak widoków z zarośniętego szczytu. Aktualnie jednak Trójgarb znajduje się wraz z Borową i Chełmcem w trio najpopularniejszych szczytów Gór Wałbrzyskich. Ten olbrzymi wzrost popularności wynika z wybudowania na najwyższym wierzchołku Trójgarbu nowoczesnej wieży widokowej w 2018 roku.

Wysoka – Wysokie Skałki
Pieniny
Wysoka, znana również jako Wysokie Skałki, to najwyższy szczyt Pienin (1050 m n.p.m.). Z tego powodu Wysoka znajduje się na liście szczytów Korony Gór Polski.
Nazwa “Wysokie Skałki” wzięła się od znajdujących się na jej wierzchołku i zachodnich zboczach niewielkich skałek. Te na szczycie są zabezpieczone barierką – jednak miejsca jest dość, by każdy mógł nacieszyć oczy przepiękną panoramą ze szczytu. O niej za chwilę.
Charakterystyczny, stożkowaty i porośnięty drzewami wierzchołek Wysokiej wyrasta ponad pokryty halami grzbiet Małych Pienin. To jedyne miejsce w Pieninach, w którym występuje górnoreglowy bór świerkowy poniżej dolnej granicy typowej dla tego piętra roślinnego w polskich Karpatach.

Wysoka Kopa
Góry Izerskie
Najwyższy szczyt Gór Izerskich
Wysoka Kopa, wznosząca się na wysokość 1126 m n.p.m., to najwyższy szczyt Gór Izerskich. To sprawia, że należy nie tylko do prestiżowej Korony Gór Polski, ale również do Korony Sudetów.
Choć sam wierzchołek jest zalesiony i nie oferuje żadnych widoków, to trasy na Wysoką Kopę są pełne atrakcji. Wędrując szlakiem czerwonym ze Szklarskiej Poręby, będziesz podziwiał malownicze punkty widokowe, które rekompensują brak widoków z samego szczytu.
Wysoka Kopa daje również okazję do zejścia z utartych szlaków i obcowania z bardziej dziką przyrodą. Na sam wierzchołek Wysokiej Kopy nie prowadzi bowiem żaden znakowany szlak turystyczny.
