Trójgarb
778 m n.p.m.
Przewodnik po najładniejszych szlakach
Trójgarb (778 m n.p.m.) to jeden z najpopularniejszych szczytów Gór Wałbrzyskich. Odkryj najciekawsze trasy (w tym pętle) i dowiedz się więcej o wieży widokowej. W przewodniku znajdziesz liczne zdjęcia i praktyczne informacje, które pomogą ci zaplanować udaną wyprawę.
- Jak dojść na Trójgarb?
- Najładniejszy szlak prowadzi z Gostkowa
- Najkrótszy szlak (i zarazem najłatwiejszy) wiedzie z Lubomina
- Inne trasy zaczynają się w Nowych i Starych Bogaczowicach, Strudze, Jabłowie i Witkowie Śląskim
- Trasa w dwie strony zajmie od 1:50 do ponad 4 godzin w zależności od wariantu

Trójgarb – szczyt
Mierzący 778 m n.p.m. Trójgarb (dawniej: Potrójna, w wersji niemieckiej: Sattelwald) to jeden z najbardziej charakterystycznych i popularnych szczytów w Górach Wałbrzyskich. Trójgarb leży na terenie województwa dolnośląskiego i góruje nad pobliskimi miejscowościami – z których najważniejsze to Szczawno-Zdrój i Stare Bogaczowice.
Jego nazwa oznacza “Potrójny Garb” i bardzo trafnie oddaje unikalny kształt wzniesienia, składającego się z trzech wyraźnych wierzchołków o zbliżonych wysokościach (778, 758 i 741 m n.p.m.). Ta nietypowa sylwetka sprawia, że Trójgarb jest łatwo rozpoznawalny nawet ze znacznego dystansu.
Trójgarb jeszcze nie tak dawno temu nie był częstym obiektem wypraw górskich, głównie ze względu na brak widoków z zarośniętego szczytu. Aktualnie jednak Trójgarb znajduje się wraz z Borową i Chełmcem w trio najpopularniejszych szczytów Gór Wałbrzyskich. Ten olbrzymi wzrost popularności wynika z wybudowania na najwyższym wierzchołku Trójgarbu nowoczesnej wieży widokowej w 2018 roku.
Najwyższy wierzchołek Trójgarbu został bardzo dobrze zagospodarowany z myślą o turystach. Pomijając na razie wieżę, najbardziej uwagę przyciąga zadaszona wiata turystyczna o trójkątnym kształcie. A pod jej dachem znajdują się stoły i ławy zapewniające wygodne schronienie przed niepogodą oraz miejsce do odpoczynku i posiłku. Pod wiatą znajduje się również skrzynka z pamiątkową pieczątką ze szczytu.
Co więcej, na zewnątrz wiaty zostały postawione dodatkowe ławki i stoły. Na szczycie przygotowano również miejsce do palenia ogniska.
Turyści spragnieni ciekawostek o szczycie i okolicy docenią tablice informacyjne, a miłośnicy przemierzania górskich szlaków na dwóch kółkach mogą skorzystać ze stojaków na rowery.

Tablica pamiątkowa na Trójgarbie
Wieża widokowa na Trójgarbie
Największą atrakcją szczytu jest bez wątpienia nowoczesna wieża widokowa na Trójgarbie. Ta oddana do użytku w 2018 roku konstrukcja jest jedną z najciekawszych wież widokowych w całych Sudetach.
Wieża liczy sobie aż 27 metrów i wyraźnie góruje nad linią drzew. Architektura wieży jest nowoczesna, wręcz futurystyczna. Wyróżnia ją przede wszystkim jej podstawa i rzut w kształcie trójkąta. Ten nietypowy kształt nie jest przypadkowy – symbolizuje trzy gminy (Czarny Bór, Stare Bogaczowice oraz Szczawno-Zdrój), które wspólnie zrealizowały projekt budowy wieży. Poza tym idealnie pasuje do nazwy ‘Trójgarb’.
Na szczyt wieży prowadzi łagodnie 160 szerokich i, rzecz jasna, trójkątnych schodów. Konstrukcja posiada aż pięć platform widokowych. Są one rozmieszczone na różnych wysokościach – od 17 do 23 metrów powyżej ziemi. Zgadnijcie, jaki mają kształt 🙂
Platformy są wysunięte w różnych kierunkach. To, w połączeniu z wysokością wieży, sprawia, że z wieży rozpościera się przepiękna, dookolna panorama. Bardzo pomaga również to, że szczyt znajduje się w pewnym oddaleniu od wyższych szczytów Gór Wałbrzyskich. Widok jest przez to rozległy i praktycznie niczym nieograniczony. Panorama roztaczająca się z wieży widokowej na Trójgarbie jest powszechnie uznawana za jedną z najpiękniejszych i najrozleglejszych w Górach Wałbrzyskich, a nawet w całych Sudetach Środkowych.
Stojąc na najwyższych tarasach, można podziwiać rozległą mozaikę górskich pasm. W bezpośrednim sąsiedztwie doskonale widoczne są inne szczyty Gór Wałbrzyskich, przede wszystkim Chełmiec (szczyt Korony Gór Polski) i Borowa (najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich).

Widok na Chełmiec (i Borową z lewej)

Widok na Chełmiec i Góry Kamienne
Drugi plan wypełniają kolejne pasma Sudetów.
W kierunku wschodnim i południowo-wschodnim możesz dostrzec Góry Sowie oraz Masyw Ślęży. Charakterystyczna, przypominająca wulkan sylwetka Ślęży wyraźnie wybija się ponad Nizinę Śląskiej.

Widok na Pogórze Wałbrzyskie. Na horyzoncie, po prawej, znajduje się Ślęża

Widok na Góry Wałbrzyskie (z prawej) i Góry Sowie (z lewej)
Na południu i południowym zachodzie krajobraz dominują rozległe Góry Kamienne.

Widok na Góry Kamienne
Przy dobrej widoczności dostrzeżesz daleko na zachodzie majestatyczne Karkonosze z wyraźnie zaznaczoną Śnieżką, najwyższym szczytem całych Sudetów.

Widok na Karkonosze

Widok na Karkonosze
W kierunku zachodnim i północno-zachodnim wznoszą się niemal równo odległe Rudawy Janowickie oraz Góry Kaczawskie. Widok obejmuje szczyty Korony Gór Polski, czyli odpowiednio Skalnik i Skopiec.

Widok na Karkonosze i Rudawy Janowickie

Widok na Góry Kaczawskie
Z wieży na Trójgarbie wyraźnie widać panoramę pobliskiego Wałbrzycha, Szczawna-Zdroju oraz Starych Bogaczowic. Przy wyjątkowo dobrej przejrzystości powietrza możliwe jest nawet dostrzeżenie odległego Wrocławia.

Widok na Pogórze Wałbrzyskie
Widok jest szczególnie malowniczy o wschodzie lub zachodzie słońca, kiedy gra świateł i cieni wydobywa z krajobrazu maksimum piękna. Najbardziej polecam odwiedziny wiosną lub latem. W tych porach roku wieża jest otoczona przez zielone lasy i intensywnie żółte pola rzepaku.
Po zmroku wieża jest oświetlana lampami zasilanymi przez panele fotowoltaiczne.
Wstęp na wieżę jest bezpłatny, a obiekt jest dostępny dla turystów przez całą dobę, przez cały rok.
Szlaki na Trójgarb
Masyw Trójgarbu jest gęsto poznaczony szlakami turystycznymi, wyznaczonymi praktycznie z każdej leżącej u jego stóp miejscowości. Do wyboru masz zarówno krótkie i łagodne podejścia jak i dłuższe, ale ciekawsze pętle.
Zielony szlak Gostków – Trójgarb
Zielony szlak z Gostkowa to prawdopodobnie najładniejsza trasa prowadząca na Trójgarb. Jego wyjątkowość polega na tym, że przez dłuższy czas prowadzi przez tereny niezalesione. Dzięki temu rozpościerają się stąd rozległe i piękne panoramy na okolicę – w tym na Masyw Trójgarbu i na pobliski Krąglak.

Wiatrak Holender
Z okolic wiatraka warto rozejrzeć się po okolicy. Tutejsze swojskie panoramy niższej, północno-zachodniej części Gór Wałbrzyskich potrafią zachwycić. Razić niektórych może jedynie nowo wybudowana droga S3, która przecina Gostków.

Widok na wiatrak Holender na tle niewysokich tu Gór Wałbrzyskich

Widok na Góry Wałbrzyskie nad Gostkowem

Podejście od Gostkowa
Na północnym-zachodzie, spomiędzy zalesionych zboczy, rozpościera się nieco ograniczony widok na Pogórze Wałbrzyskie:

Widok na północny-wschód sponad Gostkowa
Patrząc w przeciwnym kierunku, a więc na południowy-zachód, dostrzeżesz przy sprzyjającej pogodzie Góry Kamienne i Karkonosze. Bez problemu rozpoznasz charakterystyczną, stożkowatą sylwetkę najwyższej Śnieżki.

Góry Kamienne na tle Karkonoszy widziane sponad Gostkowa

Śnieżka
Za wiatrakiem szlak zacznie prowadzić cię wzdłuż pól – cały czas niezalesionym, obfitującym w widoki terenem.

Droga ku niebu

Początkowa wędrówka przez łagodne, niezalesione wzgórza

Krajobraz
Po wejściu na pierwsze wzniesienie otworzy się przed tobą widok na cel wyprawy – odległy jeszcze Trójgarb:

Trójgarb ponad łąkami
Widokowa wędrówka trwa dobrych 30 minut, po czym szlak wchodzi w las. Wkrótce potem dojdziesz do tzw. Rozdroża Kaplicznego. Znajduje się tu jedna z wiat turystycznych projektu “Ekomuzeum wokół Trójgarbu”. W miejscu tym dochodzi również szlak czarny.
Dalsza część trasy wspina się już bez większych przygód po zalesionych zboczach Trójgarbu. Głównym urozmaiceniem będą szlaki różnych kolorów to dołączające, to odłączające się od zielonych szlaków.
Nie szkodzi jednak! Nieco mniej ciekawe podejście zrekompensują ci przepiękne panoramy z Gostkowa – no i te rozpościerające się z wieży widokowej na Trójgarbie.
Kliknij, aby wrócić do opisu szczytu.
Najkrótszy szlak na Trójgarb – z Lubomina
Żółty szlak z Lubomina na Trójgarb jest bez dwóch zdań najkrótszym, najłatwiejszym i najpopularniejszym sposobem zdobycia tego szczytu. Z tego powodu polecam go zwłaszcza rodzinom z dziećmi oraz każdemu, komu zależy na jak najszybszej wędrówce. Szlak ten jest jednak ubogi w widoki, ale to rekompensuje wieża widokowa na szczycie.

Wędrówka przez łąkę ponad Lubominem

Chełmiec

Widok na Pogórze Wałbrzyskie
Polecam jednak iść dalej – na szczyt (i tym samym na wieżę widokową) jest już stąd raptem 5-10 minut łagodnej wędrówki.
Kliknij, aby wrócić do opisu szczytu.
Pętla: Stare Bogaczowice – Trójgarb
Średniej długości pętla wiodąca przez mniej popularne, ale ciekawe tereny Masywu Trójgarbu – wliczając w to wędrówkę drogą “Tarcie Chrzanu” oraz wzdłuż licznych formacji skalnych rozsianych przy żółtym szlaku. Alternatywne, “szersze” warianty tej pętli to powrót czarnym lub niebieskim szlakiem.

Widok na Pogórze Wałbrzyskie
Kliknij, aby wrócić do opisu szczytu.
Do Starych Bogaczowic najciekawiej będzie ci wrócić żółtym szlakiem. Od rozstaju szlaków pod Jagodnikiem (gdzie odłącza się szlak czerwony), aż po miejsce, gdzie rozchodzi się szlak żółty i czarny, okolice szlaku będą dosłownie usiane ciekawymi formacjami skalnymi. Niektóre są jednak schowane nieco dalej za drzewami.
Uwaga! W miejscu, gdzie szlak czerwony odłącza się na prawo, możesz iść nim przez chwilę aż do momentu, gdy ponownie skręca w prawo. Ty idź prosto nieoznakowaną ścieżką i zaraz później skręć w lewo. Kolejna nieoznakowana ścieżka wyprowadzi cię po kilku chwilach na Jagodnik. Na szczycie znajduje się punkt widokowy oraz trzy kolejne formacje skalne. Ze szczytu możesz wrócić do rozstaju szlaku żółtego i czerwonego, lub zejść nieoznakowaną ścieżką po drugiej stronie szczytu i skrócić sobie nieco trasę.
Poniżej prezentuję, jak wejść na Jagodnik i powrócić na szlak:

Mapka prezentująca odejście bez znaków na Jagodnik
Uwaga nr. 2! Gdy szlak żółty odejdzie od czarnego, ty idź za tym drugim. Inaczej nie wrócisz do Starych Bogaczowic ale do Nowych 🙂 Czarny szlak poprowadzi cię długo, acz łagodnie wzdłuż potoku Sikorka i wreszcie do punktu startowego tej pętli.
Pętla: Nowe Bogaczowice – Trójgarb
Długa, ale ciekawa pętla prowadząca z Nowych Bogaczowic na Trójgarb. Na wejście proponuję urozmaicony ciekawymi formacjami skalnymi szlak żółty, a na powrót kombinację szlaku zielonego, czarnego i wreszcie żółtego.Trasa: Nowe Bogaczowice – Nowe Bogaczowice | mapa-turystyczna.pl
Niebieski szlak z Witkowa Śląskiego
Szlak niebieski z Witkowa Śląskiego jest dobrą opcją dla osób korzystających z transportu publicznego, gdyż rozpoczyna się przy stacji kolejowej. Pewnym minusem jest to, że początkowy odcinek wiedzie uliczkami wsi. Zmotoryzowani mogą jednak zaparkować przy tutejszym stadionie, skąd do minięcia pozostanie już raptem kilka domów.
Czarny szlak z Jabłowa
Niebieski szlak ze Strugi
Niebieski szlak ze Strugi to wariant o średniej długości, który prowadzi na szczyt przez wschodnią część Masywu Trójgarbu. Parking w Strudze znajduje się przy ul. Głównej, nieopodal kościoła Matki Boskiej Bolesnej oraz Pałacu w Strudze. Początkowy odcinek to wędrówka uliczkami wsi, a następnie łagodny spacer widokowymi łąkami. Później szlak wprowadza w las i w obszar chronionego krajobrazu Masywu Trójgarbu, gdzie wiedzie bez widoków przez Węgielnik i Modrzewiec aż do Lubomińskiego Siodła. Tu łączy się ze szlakiem żółtym i zielonym, po czym wspólnie prowadzą na szczyt.
Ciekawostki o Trójgarbie
Historia turystyczna Trójgarbu
Popularność turystyczna Trójgarbu sięga końca XIX wieku. W 1882 roku na szczycie powstała pierwsza drewniana wieża widokowa wraz z zapleczem gastronomicznym. Obiekty te funkcjonowały do 1945 roku, po czym zostały rozebrane a o górze w dużej mierze zapomniano.
Ponad dwadzieścia lat później, w latach 1977-1984, w Lubominie u podnóża Trójgarbu powstała Bacówka PTTK pod Trójgarbem. Była to jedna z czternastu bacówek turystycznych zaprojektowanych przez Edwarda Moskałę w charakterystycznych stylu beskidzkim. Co ciekawe, tylko dwie z nich powstały w Sudetach. Niestety, obiekt przez lata nie był remontowany i popadał w coraz większą ruinę. W 2009 roku został nawet uznany za najgorsze schronisko w rankingu magazynu “NPM”. Krótko później został zamknięty, a następnie rozebrany. Dziś jedyną jego pamiątką są zarastające roślinnością, murszejące mury.
A szkoda, bo aktualnie, gdy Góry Wałbrzyskie dzięki powstaniu licznych wież widokowych przeżywają swoisty renesans, obiekt u podnóża jednego z najbardziej popularnych szczytów byłby z pewnością popularnym celem odwiedzin turystów.
Projekt “Ekomuzeum wokół Trójgarbu”
Cały Masyw Trójgarbu jest dosłownie upstrzony infrastrukturą turystyczną: wiatami, ławkami, tablicami informacyjnymi czy stojakami rowerowymi. Znaczna jej część powstała w ramach projektu “Ekomuzeum wokół Trójgarbu”. Projekt ten miał na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu.
FAQ
Parking pod Trójgarbem – gdzie zaparkować
Idąc na Trójgarb zaparkować można w wielu miejscach w zależności od punktu startowego.
- Lubomin:
- Parking bezpłatny przy boisku: Znajduje się przy ul. Głównej, blisko wjazdu do wsi od strony Wałbrzycha. Jest bezpłatny, ale wymaga dojścia ok. 800-900 m do początku leśnego szlaku.
- Parking płatny przy ruinach bacówki: Położony wyżej, na końcu wąskiej ul. Głównej, bezpośrednio przy szlakach żółtym i zielonym. Jest przestronny, ale płatny w sezonie (ok. 10 zł). Dojazd może być utrudniony. Skraca wędrówkę o ok. 15 minut.
- Stare Bogaczowice:
- Parking bezpłatny przy stadionie: Znajduje się przy ul. Głównej 150c. Jest duży i bezpłatny, stanowi dogodny punkt startu dla szlaku czerwonego.
- Nowe Bogaczowice:
- Parking na poboczu: Ograniczona liczba miejsc na poboczu głównej drogi, przy początku żółtego szlaku (szutrowa droga). Zalecany wczesny przyjazd.
- Jabłów:
- Parking dostępny w miejscowości, np. przy świetlicy.
- Gostków:
- Parking dostępny w miejscowości, np. przy rondzie lub wiatraku.
- Witków Śląski:
- Parking dostępny w okolicy stacji kolejowej PKP.
- Struga:
- Parking dostępny w miejscowości, np. przy pałacu lub świetlicy.
Trójgarb – ile się wchodzi
Czas wejścia na szczyt Trójgarbu jest bardzo zróżnicowany i zależy od wybranego szlaku oraz indywidualnej kondycji. Oto szacunkowe czasy wejścia (w jedną stronę):
- Z Lubomina (parking przy bacówce): około 1 godziny;
- Z Lubomina (parking bezpłatny): około 1 godz. 10 min – 1 godz. 20 min;
- Z Jabłowa: około 1 godz. 20 min;
- Z Witkowa Śląskiego: około 1 godz. 25 min – 2 godz. (2 godziny w przypadku startu przy dworcu PKP. Szybszy wariant zakłada start na parkingu przy wiejskim stadionie;
- Z Gostkowa: około 2 godz. – 2 godz. 30 min;
- Ze Strugi: około 2 godz. 25 min;
- Ze Starych Bogaczowic (szlak czerwony): około 2 godz. 20 min – 2 godz. 30 min;
- Z Nowych Bogaczowic (szlak żółty): około 2 godz. 40 min.
Pamiętaj, że są to czasy orientacyjne. Rzeczywisty czas wędrówki może się różnić w zależności od warunków pogodowych, przerw na trasie i tempa marszu.
Trójgarb z dzieckiem – który szlak wybrać
Dla rodzin planujących wycieczkę na Trójgarb z dziećmi zdecydowanie polecam szlak z Lubomina (żółty lub zielony). Jest najkrótszy i najłatwiejszy ze wszystkich opcji dotarcia na szczyt. Dystans można dodatkowo skrócić do ok. godziny, jeżeli zaparkujesz na płatnym parkingu przy ruinach dawnej bacówki PTTK.
Przy wyborze między szlakiem żółtym a zielonym z Lubomina weź pod uwagę, że zielony prowadzi wąską ścieżką wzdłuż zbocza, nieraz po wystających korzeniach. To sprawia, że ten wariant może nie być odpowiedni dla bardzo małych dzieci, szczególnie w trudnych warunkach (np. zimą). Znacznie mniej wymagający będzie szlak żółty.
Pamiętaj również, że wózek nie będzie odpowiedni do zdobycia Trójgarbu – szlak jest momentami pokryty luźnymi kamieniami i stromy. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się nosidło lub chusta.
Trójgarb – gdzie pieczątka
Pieczątkę zdobędziesz przede wszystkim na szczycie Trójgarbu. Powinna znajdować się w drewnianej skrzynce w wiacie turystycznej nieopodal wieży widokowej. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że pieczątka na Trójgarbie często pada ofiarą kradzieży lub wandalizmu.
Jeśli chodzi o punkty początkowe/końcowe trasy, to pieczątkę powinieneś zdobyć bez problemu w każdym z nich – np. w wiejskim sklepie.
Pobliskie schroniska górskie
Dojdziesz z nich na szczyt Trójgarb w max. 8h:
Dom Wycieczkowy PTTK „Harcówka”
Schronisko PTTK „Zygmuntówka”
Inne szczyty
Borowa

Chełmiec

Skalnik
Rudawy Janowickie

Ślęża
Masyw Ślęży

Trójgarb – widoki
Wierzchołek Trójgarba jest mocno zalesiony i sam w sobie nie oferuje widoków. Na szczęście ze znajdującej się na nim wieży widokowej rozpościera się przepiękna, dookolna panorama.
Zobacz ją w galerii poniżej. W kolejnej znajdują się podpisane panoramy.
Trójgarb – podpisane panoramy
Ślicznych widoków nie zabraknie również na szlakach na Trójgarb.
Zdjęcia ze szlaku z Gostkowa
Szlak z Gostkowa do Trójgarbu jest szczególnie atrakcyjny widokowo: