Schronisko PTTK „Pod Muflonem”

Schronisko PTTK „Pod Muflonem” to górskie schronisko PTTK położone w malowniczych Sudetach Środkowych, dokładniej w Górach Bystrzyckich. Obiekt leży na terenie województwa dolnośląskiego. Schronisko znajduje się na północno-zachodnim skraju Gór Bystrzyckich, na stoku Ptasiej Góry (745 m n.p.m.). Obiekt jest położony na wysokości 700 m n.p.m.

Schronisko PTTK „Pod Muflonem”

Autorstwa: Pudelek at Polish Wikipedia, CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons

Jak dojść do schroniska PTTK „Pod Muflonem”?

Do schroniska PTTK “Pod Muflonem” można dojść następującymi szlakami:

  • żółtym szlakiem od strony Szczytnej (2:15 h, 6.3 km) lub Duszników-Zdroju (1 h, 2.5 km);
  • niebieskim szlakiem od strony Duszników-Zdroju (1:05 h, 3 km) lub schroniska PTTK “Jagodna” (8:40 h, 28.2 km);
  • czerwonym szlakiem z Polanicy-Zdroju (4:10 h, 11.9 km).

Schronisko PTTK „Pod Muflonem” – szlaki turystyczne

Schronisko PTTK “Pod Muflonem” to dobra baza wypadowa w Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie – przede wszystkim w ich północne obszary. Nieco dalej, ale wciąż w pobliżu, znajdują się Wzgórza Lewińskie i Góry Stołowe.

Schronisko te jest również bardzo dobrym wyborem dla osób zdobywających Koronę Gór Polski. Szczyty Korony Gór Polski leżące max. 5 godzin marszu od obiektu: Orlica (Góry Orlickie), Szczeliniec Wielki (Góry Stołowe) i Grodziec (Wzgórza Lewińskie, nieoficjalne).

Jeśli chodzi o najwyższe szczyty Gór Bystrzyckich (Jagodna i Sasanka), to dojdziesz na nie w niecałe 8 godzin.

A poza Koroną Gór Polski? Popularne szlaki to m.in.:

  • pętla: zejście niebieskim szlakiem do Duszników-Zdroju, skąd przejście czerwonym szlakiem przez Zielone Ludowe i zdobycie Zamku Homole szlakiem niebieskim. Następnie dojście niebieskim szlakiem na przełęcz Polskie Wrota, dalej żółtym szlakiem na Kozią Halę i wreszcie czarnym do Duszników-Zdroju. Na koniec powrót żółtym szlakiem do schroniska (5:20 h, 16.7 km);
  • zejście żółtym szlakiem do Duszników-Zdroju, skąd czerwonym szlakiem do schroniska PTTK “Orlica” w Zieleńcu. Powrót tą samą trasą (3:35 h, 11.4 km).

Widoki

Z tarasów widokowych i z pobliskiej polany rozpościerają się malownicze panoramy na Duszniki-Zdrój, Obniżenie Dusznickie, Wzgórza Lewińskie i Góry Stołowe. Przy dobrej pogodzie widok sięga Karkonoszy ze Śnieżką na czele.

Oferta turystyczna

Obecnie schronisko Muflon oferuje 48 miejsc noclegowych, rozlokowanych w 14 pokojach, które mogą pomieścić od 2 do 6 osób.

Łazienki i toalety są dostępne na korytarzu. Większość pokojów dysponuje własnymi umywalkami.

Doba hotelowa trwa od 15:00 do 11:00.

Adres schroniska: Górska 14, 57-340 Duszniki-Zdrój.

Ciekawostki

Nazwa „Pod Muflonem” pochodzi od nietypowych eksponatów – głów muflonów (dzikich owiec), które ozdabiają ściany tutejszej jadalni. Przy schronisku stoi okazały stary jesion nazwany „Bolko” (pomnik przyrody z 1866 r.).

Historia

Historia tego miejsca sięga pierwszej połowy XIX wieku. Wtedy to istniejący tu obiekt hodowlany został przekształcony w gospodę turystyczną oferującą potrawy mleczne. Pod koniec XIX wieku, gdy mleko straciło na znaczeniu, schronisko zaczęło serwować piwo. Wtedy też zaczęło przyjmować pierwszych gości. Przy schronisku znajdował się tor saneczkowy, który przetrwał aż do lat 70. XX wieku.

Po II wojnie światowej obiekt najpierw znalazł się w rękach Orbisu, a potem przeszedł pod opiekę PTTK. Tragedia dotknęła schronisko w 1959 roku, kiedy to strawił je pożar, ale zostało odbudowane i oddane do ponownego użytku w 1964 roku.

Podstawowe informacje

Typ: Górskie schronisko turystyczne

Wysokość: 700 m n.p.m.

Data otwarcia: 1963

Aktualnie: otwarte

Dostępność: całoroczne

Właściciel: PTTK

Współrzędne geograficzne:

50°23′29,60″N 16°23′52,63″E

Witryna: https://muflon.com.pl/

Pobliskie szczyty

Dojdziesz do nich w 8h:

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki

Pobliskie schroniska

Dojdziesz do nich w 5h:

Schronisko PTTK „Na Szczelińcu”

Schronisko PTTK „Orlica” Zieleniec

Inne nazwy:

Schronisko Muflon

Dąb Bolka przy schronisku "Pod Muflonem"

Dąb Bolka przy schronisku “Pod Muflonem” – MOs810, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons