Schronisko pod Durbaszką
Pieniny
Schronisko pod Durbaszką to schronisko położone w malowniczych Małych Pieninach w województwie małopolskim. Formalna nazwa obiektu to MDK Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy im. Władysława Pilińskiego „Pucka”. Schronisko znajduje się we wschodniej części Pienin, na północnym stoku Durbaszki. Obiekt jest położony na wysokości 850 m n.p.m.
Autor: Szymon Parzych
Jak dojść do schroniska pod Durbaszką?
Do schroniska pod Durbaszką można dojść m.in. na następujące sposoby:
- bez znaków drogą dojazdową do schroniska z Jaworek (ok. 1:30 h);
- zielonym szlakiem z Jaworek przez wąwóz Homole, następnie z polany pod Wysoką szlakiem niebieskim i wreszcie ze szczytu Durbaszka w dół bez znaków (2:15 h, 6.2 km);
- żółtym ze Szlachtowej, następnie ze szczytu Durbaszka w dół bez znaków (2 h, 5.4 km);
- żółtym ze Szczawnicy na Szafranówkę, następnie grzbietem Małych Pienin (szlak niebieski) i wreszcie ze szczytu Durbaszka w dół bez znaków (3 h, 7.9 km);
- niebieskim ze schroniska PTTK Orlica grzbietem Małych Pienin, następnie ze szczytu Durbaszka w dół bez znaków (2:50 h, 7.4 km).
Schronisko Durbaszka – szlaki turystyczne
Schronisko Durbaszka to dobra baza wypadowa w Pieniny (głównie w Małe Pieniny) oraz w Beskid Sądecki (Pasmo Radziejowej).
To również bardzo dobry wybór dla osób zdobywających szczyty Korony Gór Polski:
- Wysoka – reprezentująca Pieniny w Koronie Gór Polski – znajduje się 2.8 kilometra od schroniska (ok. 1:10 h).
- Radziejowa z kolei (najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego) jest możliwa do zdobycia w ok. 5:30 godziny samej wędrówki (15.6 km).
A poza Koroną Gór Polski? Popularne szlaki to m.in.:
- niebieski pod Wysoką, a następnie zejście zielonym przez wąwóz Homole do Jaworek (2 h, 6.2 km);
- niebieski na przełęcz Rozdziela, a następnie zejście żółtym przez dolinę Białej Wody do Jaworek (3:45 h, 12.4 km);
- spacer grzbietem Małych Pienin na Wysoki Wierch (tam i z powrotem 1 h, 2.9 km) lub dalej na Szafranówkę (3:40 h, 11.3 km);
- jak wyżej, ale z zejściem do słowackiej Leśnicy, stamtąd spacer nad przełom Dunajca, dojście do schroniska PTTK Orlica i powrót grzbietem Małych Pienin (6 h, 17.9 km);
- dojście do Szafranówki, zejście (lub zjazd koleją linową) do Szczawnicy-Zdroju i wspinaczka do Bacówki pod Bereśnikiem (3:35 h, 10.7 km).
Widoki
Spod schroniska pod Durbaszką roztacza się bardzo rozległa panorama Beskidu Sądeckiego. Na pierwszym planie dominuje rozległe Pasmo Radziejowej z doskonale widoczną wieżą widokową na Radziejową. Widok na zachód obejmuje część Małych Pienin, Pienin Właściwych i Pasmo Lubania (Gorce).
Oferta turystyczna
Obiekt oferuje 50 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 3-, 4- i 6-osobowych.
Wspólne łazienki i toalety znajdują się na korytarzu.
Schronisko pod Durbaszką dysponuje również pełną ofertą gastronomiczną.
Historia
Historia tego obiektu rozpoczyna się w latach 1949–1952, kiedy to powstał jako bacówka do wypasu owiec. Celem było zapełnienie próżni po wysiedlonych z tych terenów Łemkach.
W 1973 roku grupa instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego zainicjowała przejęcie go przez Wydział Oświaty Miasta Krakowa. Ich celem było stworzenie bazy turystycznej dla młodzieży.
W latach 70. i 80. XX wieku budynek przeszedł szereg prac remontowych i adaptacyjnych. Obecnie, pod względem organizacyjnym, schronisko jest filią Młodzieżowego Domu Kultury “Dom Harcerza” w Krakowie.
Podstawowe informacje
Typ: Schronisko młodzieżowe
Wysokość: 850 m n.p.m.
Data otwarcia: 1973
Aktualnie: otwarte
Dostępność: całoroczne
Właściciel: Miasto Kraków
Współrzędne geograficzne:
49°23′28″N 20°32′11″EWitryna: http://www.durbaszka.pl
Pobliskie szczyty
Dojdziesz do nich w 8h:
Pobliskie schroniska
Dojdziesz do nich w 5h:
Schronisko PTTK „Orlica” w Szczawnicy
Inne nazwy:
Schronisko Durbaszka