Wysoka Kopa

1126 m n.p.m.

Góry Izerskie

Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Izerskich.

Wierzchołek Wysokiej Kopy jest zalesiony i nie oferuje żadnych widoków. Trasa na Wysoką Kopę nie będzie jednak nudna ze względu na ciekawe miejsca widokowe po drodze. Na opisywanym przeze mnie szlaku ze Szklarskiej Poręby jest to:

  • zabójczy Zakręt Śmierci,
  • Wysoki Kamień ze schroniskiem i kapitalnym widokiem na Karkonosze, Góry Izerskie i Szklarską Porębę
  • Zwalisko, czyli szczyt usiany ciekawymi formacjami skalnymi
  • Izerskie Garby z wykopaną w jego zboczu nieczynną już kopalnią kwarcu “Stanisław”

Wysoka Kopa

Wysoka Kopa – pieczątki

Pieczątkę bez problemu znajdziemy w 3 miejscowościach będących popularnymi punktami początkowymi i końcowymi wypraw na Wysoką Kopę. Mowa o Szklarskiej Porębie, Piechowicach i Świeradowie-Zdroju.

Punkty pośrednie oferujące pieczątki to:

Uwaga! Na samym szczycie Wysokiej Kopy nie ma możliwości zdobycia pieczątki. Dlatego upewnij się, że zdobędziesz ją w jednym z punktów pośrednich.

Szlaki na Wysoką Kopę

Ze Szklarskiej Poręby przez Zakręt Śmierci

Moim zdaniem najciekawszy wariant trasy na Wysoką Kopę. Znajduje się na nim kilka bardzo ładnych punktów widokowych, schronisko PTTK na Wysokim Kamieniu, ciekawe formacje skalne, najniebezpieczniejszy zakręt w Sudetach (a na pewno najsłynniejszy) oraz opuszczona kopalnia kwarcu.

Zakręt Śmierci

Trasa rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie. Idąc za znakami szlaku czerwonego, lawirujemy miejskimi uliczkami, by po kilku chwilach opuścić je i wkroczyć w las porastający Hutniczą Górkę.
Po tej chwili zielonego oddechu wychodzimy znowu między zabudowania górnej części Szklarskiej Poręby, a za kolejnych kilka chwil (już za żółtymi znakami) na szosę prowadzącą prosto do słynnego Zakrętu Śmierci.
Tuż przed owym zakrętem żółty szlak wchodzi w las, ja jednak zachęcam, by iść kawałek dalej i przespacerować się dookoła szosy Zakrętu Śmierci.
Zakręt Śmierci

Zakręt Śmierci

Nazwa wzięła się z bardzo niebezpiecznego przebiegu zakrętu tzw. Drogi Sudeckiej, która w tym miejscu zakręca niemal o 180 stopni. Miejsce to było świadkiem wielu groźnych wypadków.
Miejsce to jest godne uwagi również z powodu ładnego widoku na Karkonosze, Szklarską Porębę i Kotlinę Jeleniogórską, który rozciąga się z punktów widokowych po obu stronach zakrętu. Gdy się nimi nacieszysz, możesz wrócić na żółty szlak. Szlak również zakręca o niemal 180 stopni, by grzbietem Wysokiego Kamienia doprowadzić z czasem do schroniska na szczycie.
Ja zachęcam Cię ponownie do zboczenia ze szlaku. W miejscu, gdzie żółty szlak niemal zawraca, udaj się wyraźną ścieżką na ogrodzony punkt widokowy znajdujący się na skale nad Zakrętem Śmierci.
Poniżej Zakrętu Śmierci przy szlaku na Zbójeckie Skały możesz odnaleźć sztolnię starej kopalni pirytu z XVII w.

Wysoki Kamień

Wróćmy już jednak na szlak. Żółte znaki miną skałę zwaną Maczugą Herkulesa, następnie tzw. Czerwone Skałki (sprawniejsi turyści mogą się pokusić o wspięcie się na nie), by wreszcie łagodnie wyprowadzić na Wysoki Kamień.
Wysoki Kamień to jedno z ciekawszych miejsc na trasie.
Wysoki Kamień - widok na Karkonosze

Wysoki Kamień – widok na Karkonosze

Po pierwsze, znajduje się tu wybitny punkt widokowy na znajdujący się po drugiej stronie Szklarskiej Poręby niemal cały masyw Karkonoszy. Dookolna panorama obejmuje również Góry Izerskie, Pogórze Izerskie i Kotlinę Jeleniogórską oraz Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie. Widać stąd również pozostałą część trasy – na czele z kopalnią kwarcu na zboczach Izerskich Garbów i zalesioną Wysoką Kopę. Na szczycie znajduje się dodatkowo kamienna wieża widokowa.
Wysoki Kamień - wieża widokowa

Wysoki Kamień – wieża widokowa

Po drugie, znajduje się tu ładne schronisko PTTK na Wysokim Kamieniu, gdzie możesz się posilić i zdobyć pieczątkę.
Schronisko Wysoki Kamień

Schronisko Wysoki Kamień

Po trzecie, na szczycie i w jego okolicy znajduje się kilka formacji skalnych. Ciekawa jest szczególnie kamienna brama nieopodal wieży.
Nieco poniżej szczytu nad niewielką wierzchowinę wystaje długi na 500 metrów i wysoki na 20-30 metrów skalny, przepaścisty grzebień.
Formacje skalne na Wysokim Kamieniu

Formacje skalne na Wysokim Kamieniu

Kopalnia kwarcu “Stanisław”

Kolejna część szlaku wiedzie nas łagodnie czerwonymi znakami grzbietem górskim. Po minięciu skrzyżowania ze szlakiem niebieskim i zielonym dochodzimy wkrótce do usianego skałkami szczytu Zwalisko. Jego największą atrakcją jest skała zwana Wieczornym Zamkiem. Według podań ten przypominający warownię głaz miałby jakoby być w istocie zaklętym w skałę zamkiem, kryjącym w sobie skarby Walonów.
Od Zwaliska czeka nas już tylko niedługi spacer przed kolejnym ciekawym punktem wycieczki.
Kopalnia kwarcu “Stanisław” to nieczynny już kamieniołom na zboczach szczytu Izerskie Garby. Z Izerskich Garbów roztacza się ciekawa panorama Karkonoszy i Gór Izerskich. Wydobywany tutaj surowiec był wykorzystywany dla potrzeb przemysłu hutniczego, szklarskiego i ceramicznego.
Co ciekawe, to najwyżej położony tego typu obiekt w środkowej Europie (kopalnia odkrywkowa znajduje się na wysokości 1050 m n.p.m.).
Drugą ciekawostką jest to, że wydobywany tu kwarc był bardzo szanowany za swoją wysoką jakość (tj. bardzo dużą zawartość krzemionki) i piękno.
Kopalnia stanowi również ciekawy przykład silnej ingerencji człowieka w przyrodę. Wcięty w zbocze góry kamieniołom jest wysoki na ok 30 metrów i szeroki na drugie tyle. Jęzor kamieniołomu długi na kilkaset metrów ma budowę piętrową – możesz pokusić się na spacer na jednym z pięter. Ale ostrożnie – zbocza są strome i osuwiste. Trzymaj się z dala od krawędzi.
Najrozsądniej będzie zwyczajnie przejść się szczytem kamieniołomu i podziwiać to dzieło ludzkich rąk mocno już przejęte na powrót przez siły przyrody.
Kopalnia kwarcu "Stanisław" - Izerskie Garby

Kopalnia kwarcu “Stanisław” – Izerskie Garby

Uwaga! Aby dojść do kopalni, należy opuścić czerwone i zielone znaki skręcające w lewo przed kopalnią – i kontynuować marsz na wprost. Wkrótce dotrzesz na równinę przed kopalnią. Jeśli chcesz przespacerować się kamieniołomem – skręć przy zabudowaniach w prawo. W przeciwnym wypadku obejdź kamieniołom z lewej strony, by obejść go górą i dojść na wierzchołek Izerskich Garbów.
Ściany kopalni kwarcu "Stanisław"

Ściany kopalni kwarcu “Stanisław”

Kopalnia kwarcu "Stanisław"

Kopalnia kwarcu “Stanisław”

Za kopalnią możemy kontynuować marsz w kierunku Wysokiej Kopy wyraźną ścieżką wychodzącą spod wierzchołka Izerskich Garbów. Wkrótce powrócisz na czerwony szlak.
Podejdziesz nim aż pod wierzchołek Wysokiej Kopy, jednak na sam szczyt musisz przejść się bez szlaku. Nie będzie to jednak żadnym problemem. Najlepiej będzie, jeśli za znajdującą się na czerwonym szlaku wiatą turystyczną zejdziesz ze szlaku na wyraźną ścieżkę. Ta po maksymalnie 10 minutach doprowadzi Cię na szczyt Wysokiej Kopy.

Wysoka Kopa

Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Gór Izerskich i jako taki reprezentuje je w Koronie Gór Polski. Kiedyś roztaczał się stąd ciekawy widok na Karkonosze i Góry Izerskie. Aktualnie wierzchołek niestety zarósł lasem na tyle, że nie ma stąd żadnego widoku. Ciekawostką ekologiczną jest to, że wierzchołek Wysokiej Kopy porastają łąki o charakterze subalpejskim (!).
Nie ma tu też możliwości zdobycia pieczątki. Pozostaje ewentualna chwila na zaczerpnięcie oddechu, po czym śmiało możesz wracać. A jeśli potrzebujesz przerwy, to znacznie lepszym wyborem będzie odpoczynek na Izerskich Garbach, przez które wiedzie droga powrotna.
Wysoka Kopa z Izerskich Garbów

Wysoka Kopa z Izerskich Garbów

W opisywanej przeze mnie trasie wracamy do skrzyżowania szlaków między Izerskimi Garbami i Wysokim Kamieniem, po czym schodzimy najszybszym wariantem – niebieskim szlakiem z powrotem do Szklarskiej Poręby.
Nieco dłuższą alternatywą będzie powrót na Wysoki Kamień (znowu widoki), po czym zejście czerwonym szlakiem. Wybór należy do Ciebie.

Z Rozdroża Izerskiego

Najkrótszy wariant trasy na Wysoką Kopę rozpoczyna się na parkingu (darmowym) na tzw. Rozdrożu Izerskim. Uważny obserwator z pewnością dostrzeże fundamenty będące pozostałością po schronisku Ludwigsbaude, które zostało wybudowane jeszcze za czasów II Rzeszy (obecne Niemcy).

Ten wariant trasy pozwala na podziwianie ciekawego widoku z Sinych Skałek. Widok ten obejmuje Halę Izerską z jej otoczeniem na czele ze Stogiem Izerskim i Smrekiem.

Ta wersja szlaku pozwala “zaliczyć” również opisane w głównym wariancie trasy Zwalisko upstrzone formacjami skalnymi i kopalnię kwarcu “Stanisław” na Izerskich Garbach.

Ze Świeradowa-Zdroju przez Stóg Izerski

Długa i wymagająca trasa na Wysoki Kamień – do przejścia jest ponad 30 kilometrów, do tego musisz doliczyć kilometr różnicy wysokości w podejściach. Wycieczkę możesz sobie skrócić o ok. 2 godziny, wjeżdżając kolejką gondolową niemal pod sam próg schroniska na Stogu Izerskim.

Atrakcje tego wariantu? Przede wszystkim schronisko PTTK na Stogu Izerskim, które oferuje ciepłą strawę i możliwość odpoczynku strudzonym wędrowcom.

Po drugie, ciekawy widok z polany na szczycie Sine Skałki obejmujący Halę Izerską i liczne szczyty Gór Izerskich na czele ze Stogiem Izerskim i Smrekiem.

Trasa wiedzie niemal w całości Głównym Szlakiem Sudeckim.

Wysoka Kopa – ciekawostki

  1. Choć w okolicy nie brakuje szlaków turystycznych, to na sam wierzchołek Wysokiej Kopy trzeba dojść bez znaków. Na szczęście wystarczy skręcić w wyraźną ścieżkę przy wiacie turystycznej znajdującej się na czerwonym szlaku pod wierzchołkiem Wysokiej Kopy. Dalej czeka Cię już tylko kilkanaście minut marszu.
  2. Najwyższy szczyt Gór Izerskich jest oznaczony tablicą szczytową oraz kopcem usypanym z kamieni.
  3. Znajdująca się u podnóży Wysokiej Kopy Hala Izerska jest najzimniejszym miejscem w Polsce.
  4. Zboczami Wysokiej Kopy jest poprowadzony odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego im. dr Mieczysława Orłowicza.
  5. Lasy Gór Izerskich (w tym te na wierzchołku Wysokiej Kopy) mocno ucierpiały w latach 80 XX wieku z powodu mającej wtedy miejsce klęski ekologicznej.
  6. Na szczycie Wysokiej Kopy pokrywa śnieżna często utrzymuje się aż do maja.

Wysoka Kopa – Galeria zdjęć

Wysoka Kopa – Podpisane panoramy