Mogielica

1170 m n.p.m.

Beskid Wyspowy

Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego i jedyny, na obszarze którego znajduje się piętro roślinne regla górnego. Przez wielu uważana jest również za najpiękniejszy szczyt tego pasma górskiego. Z wysokością 1170 m n.p.m. Mogielica reprezentuje Beskid Wyspowy jako szczyt Korony Gór Polski.

Na jej szczycie znajduje się drewniana wieża widokowa, z której rozpościera się szeroki widok na Beskid Wyspowy i Sądecki, Pieniny (i jej najwyższy szczyt którym jest Wysoka), Gorce, a nawet Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie. Niemal równie piękne widoki oferuje kilka dostępnych turystycznie polan na Mogielicy – zwłaszcza słynna Hala Stumorgi.

Mogielica

Szlaki na Mogielicę

Na Mogielicę można wejść na wiele sposobów. Przedstawię Ci je od najciekawszych do tych najmniej ciekawych (moim zdaniem).

Najpierw jednak dwie wiadomości: obie dobre.
Po pierwsze, każdy ze szlaków doprowadzi Cię do wieży widokowej na wierzchołku Mogielicy. A widoki z Mogielicy zapierają dech w piersiach.
Jeśli chcesz przejść od razu do opisu wierzchołka Mogielicy, kliknij tutaj: Mogielica – szczyt.

Po drugie, większość opisywanych tu szlaków prowadzi przez znajdującą się nieopodal wierzchołka Mogielicy urzekającą Polanę Stumorgową.
Choć panorama z niej jest bardziej ograniczona niż z wieży na Mogielicy, to i tak obejmuje jej najciekawszy fragment: Tatry Wysokie (w tym Rysy), Tatry Zachodnie (w tym Starorobociański Wierch), Gorce, Beskid Wyspowy oraz Beskid Żywiecki.
Co ważne, łatwiej znaleźć tu ciszę i spokój niż na zatłoczonym zazwyczaj wierzchołku Mogielicy.
Jeżeli wybierzesz jeden ze szlaków, które nie prowadzą na Polanę Stumorgową, to i tak możesz się na nią dostać w 10 minut ze szczytu.
Jeśli chcesz przejść do opisu Polany Stumorgowej, kliknij tutaj: Polana Stumorgowa.

Kontynuuj lekturę, aby dowiedzieć się, gdzie zdobyć pieczątki na Mogielicy. Następnie opisuję wierzchołek Mogielicy i Polanę Stumorgową.
Możesz też wybrać od razu interesujący cię szlak, a przejdziesz do poświęconego mu rozdziału:

Mogielica – pieczątka

Na szczycie Mogielicy w drewnianej osłonie znajduje się pieczątka do książeczki Korony Gór Polski. Oczywiście mogą z niej skorzystać również turyści potrzebujący potwierdzenia do zdobycia odznaki GOT PTTK lub innych wyróżnień.

Pieczątkę możesz również zdobyć bez większych problemów w jednej z pobliskich miejscowości, w której zaczniesz lub skończysz wyprawę:

  • miejscowy sklep w centrum Jurkowa
  • karczma “Baranówka” lub zajazd “Mogielica” – również w Jurkowie
  • hotel Krokus lub sklep w Szczawie
  • Pijalnia wód mineralnych w Szczawie

Co do innych miejscowości, to nie powinieneś mieć też problemu zdobyć pieczątkę ze szlaku na Mogielicę w Dobrej, Tymbarku, Słopnicach, Rzekach, Lubomierzu czy Mszanie Dolnej.

Mogielica – szczyt

Mogielica (inna nazwa to “Kopa”) to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego i jedyny, którego wysokość przekracza 1171 m n.p.m. Czyni go to reprezentantem tego Beskidu w Koronie Gór Polski. W starszych publikacjach bywa nazywana mylnie “Mogielnicą”.

Beskid Wyspowy widziany z Mogielicy

Beskid Wyspowy widziany z Mogielicy

Wyjątkowości wśród innych wysp Beskidu Wyspowego dodaje mu fakt, że jest jedynym szczytem, na którym występuje piętro regla górnego. Niewielki las iglasty porasta wierzchołek Mogielicy. Teren ten objęto ochroną i nadano mu nazwę “Rezerwat Mogielica“. Rezerwat ten chroni przede wszystkim głuszca i inne rzadkie gatunki ptaków oraz występujące na tym terenie skały.

Szczyt jest całkowicie zalesiony, jednak znajduje się na nim wysoka, drewniana wieża widokowa. Konstrukcja wznosi się wysoko ponad korony drzew. Dzięki temu roztacza się z niej widok w każdą stronę świata.

Wcześniej na najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego wznosiła się drewniana wieża triangulacyjna (zwana przez tutejszych “patrią”). U jej stóp umieszczono metalową skrzynkę z pamiątkowymi zeszytami, do których wpisywali się turyści. Wieża zbutwiała z czasem i runęła w 1980 r. Jej następczyni została wzniesiona dopiero w sierpniu 2008 roku. Aktualna wieża została z kolei oddana do użytku w październiku 2022 roku.

To tutaj można najłatwiej zrozumieć pochodzenie nazwy Beskidu Wyspowego, którego większą część można podziwiać z wieży. Widok z wieży jest jednym z najładniejszych w całych Beskidach. Widać stąd Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Makowski, Beskid Żywiecki i Beskid Niski, Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie, Małą Fatrę i Chocza. Oczywiście, o ile pogoda jest sprzyjająca.

Ciąg dalszy panoramy z Mogielicy

Ciąg dalszy panoramy z Mogielicy

Warto przy tej okazji wspomnieć, że sama Mogielica nie ma budowy typowej dla innych szczytów Beskidu Wyspowego. Nie jest więc pojedynczą górą wystającą ponad okoliczne doliny. Mogielica obejmuje masyw kilku szczytów, m.in. słynnego Jasienia.

Nieopodal szczytu znajduje się kilka ciekawych grup skałek, m.in. Zbójnicki Stół. Jest tu też postawiony 4-metrowy krzyż papieski upamiętniający liczne wędrówki Jana Pawła II po tutejszych szlakach. Można się do niego dostać ze szczytu podążając za specjalnym oznakowaniem.

Swego czasu Mogielica była istotnym ośrodkiem górskiego pasterstwa. Nawet dziś na jej stokach jest uprawiany koszarowy wypas owiec.

Kliknij, aby zobaczyć: podpisane panoramy z Mogielicy.

Ćwilin widziany z Mogielicy

Ćwilin widziany z Mogielicy

Polana Stumorgowa

Polana Stumorgowa, zwana również Halą pod Mogielicą, to rozległa hala znajdująca się tuż pod wierzchołkiem Mogielicy. Nazwa “Stumorgowa” wzięła się stąd, że powierzchnia tejże hali miałaby jakoby wynosić właśnie sto morg (1 morga to ok. 0,5 ha). Tak naprawdę hala miała większą powierzchnię niż 50 ha. “Hala Stutrzynastomorgowa” (przykładowo) brzmi już jednak znacznie mniej elegancko, co tłumaczy tę rozbieżność z rzeczywistością.

Hala Stumorgowa na Mogielicy: widok na Gorce i Tatry

Hala Stumorgowa na Mogielicy: widok na Gorce i Tatry

Hala była kiedyś wielkim ośrodkiem pasterskim. Stały tu liczne szałasy, a mieszkańcy Jurkowa wypasali tu olbrzymie stada owiec. Wypasu dawno już jednak poprzestano. Wiąże się to z pewnymi negatywnymi skutkami dla atrakcyjności turystycznej. Hala bowiem każdego roku zarasta – a widok roztaczający się z niej staje się tym samym coraz bardziej ograniczonym.

Z Hali Stumorgowej widać bardzo wyraźnie niedaleki wierzchołek najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego wraz ze stojącą na nim wieżą widokową. Na tym jednak widoków nie koniec.

Wierzchołek Mogielicy widziany z Polany Stumorgi

Wierzchołek Mogielicy widziany z Polany Stumorgi

Z Hali możemy przy ładnej pogodzie podziwiać sporą część pasm takich jak Beskid Wyspowy i Gorce, a także Beskid Makowski, Beskid Sądecki, Beskid Żywiecki i Beskid Niski. Przy odrobinie szczęścia i dzięki sprzyjającej aurze pogodowej można stąd dostrzec majestatyczne Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie oraz szczyty Małej Fatry i Wielkiego Chocza.

Hala Stumorgowa na Mogielicy: widok na Babią Górę

Hala Stumorgowa na Mogielicy: widok na Babią Górę

Warto zrobić sobie tutaj przerwę na zdjęcia, zwłaszcza że do dyspozycji turystów oddano drewniane ławy.

Polana Stumorgi - Panorama Gorców

Polana Stumorgi – Panorama Gorców

Z Polany Stumorgowej na szczyt Mogielicy już niedaleko. 10-15 minut wspinaczki otoczoną drzewami ścieżką i docieramy pod wieżę widokową.

Opis szczytu znajduje się tutaj: Mogielica. Zobacz też: Polana Stumorgowa.

Podpisane panoramy z Hali Stumorgi.

Hala Stumorgi

Hala Stumorgi

Jak dojść na Polanę Stumorgową z Mogielicy?

Aby dojść na Polanę Stumorgową z Mogielicy idź spod wieży na Mogielicy na południe wraz z zielonym i niebieskim szlakiem. Dosłownie po kilkunastu krokach szlak niebieski skręci w prawo. To nim dojdziesz w 10 minut na Halę Stumorgową.

Uwaga! Bardzo łatwo przeoczyć skręt na Halę. Jeśli po kilku minutach marszu Ci się to nie uda – zawróć i poszukaj uważniej niebieskich oznakowań 🙂

Szlak na Mogielicę z Dobrej przez Łopień

Długa i raczej męcząca trasa pozwalająca zdobyć dwoje “zakochanych” – Łopień i Mogielicę. Jest na niej kilka ciekawych punktów widokowych – m.in. na polanie podszczytowej na Łopieniu*, na Przełęczy Rydza-Śmigłego i na polanie Wyśnikówce na zboczu Mogielicy – oraz wiele ciekawostek historycznych.

*(Uwaga: aby dojść na tę maleńką polanę widokową, musisz zejść z większej polany szczytowej na prawo – na kilkanaście metrów przed ławkami. Dojdziesz tam po nieoznakowanej, acz wyraźnej ścieżce)

Możesz skrócić trasę, rozpoczynając ją z Przełęczy Rydza-Śmigłego. Uwaga! Tutejszy parking może być w sezonie pełny.

Opis szczytu znajduje się tutaj: Mogielica. Zobacz też: Polana Stumorgowa.

Podpisane panoramy z Hali Stumorgi.

Mogielica z Dobrej przez Łopień – galeria zdjęć

Szlak na Mogielicę z Przełęczy Ostrej przez Wyrębiska Szczawskie

Raczej łatwy i ciekawy widokowo szlak poprowadzony długim grzbietem ciągnącym się od Mogielicy na wschód. Grzbiet ten jest w dużej mierze niezalesiony. Dzięki temu przez sporą część trasy będziesz mógł podziwiać urokliwe panoramy południowo-wschodniej części Beskidu Wyspowego i Gorców.

Przy wyjątkowo dobrej pogodzie dostrzeżesz nawet większą część Tatr – od Tatr Bielskich, przez Tatry Wysokie, aż po Tatry Zachodnie. Fragment tych ostatnich będą zasłaniać Ci wierzchołki Gorców.

Dodatkowo na początkowych fragmentach trasy widok będzie urozmaicony o majaczące na horyzoncie zalesione kopuły Beskidu Sądeckiego.

Szczególnie ciekawe punkty widokowe:

  • punkt widokowy z altanką przy parkingu pod przełęczą Ostrą (tu możesz zaparkować)
  • polany po obydwu stronach Cichonia
  • droga grzbietowa na osiedlu Wyrębiska Szczawskie
  • mały wyrąb leśny przy Krzyżu Papieskim – tuż pod samym szczytem Mogielicy. Aby tam dojść szukaj nieoznakowanej ścieżki odchodzącej na lewo (idąc w kierunku szczytu).

Jest to też zdecydowanie najłagodniejsze podejście znakowanym szlakiem na Mogielicę. Nie powinieneś też na nim raczej spotkać tłumów turystów.

Ciekawostkami dla miłośników historii mogą być dwa miejsca będące pamiątką po czasach okupacji hitlerowskiej oraz zorganizowanej partyzantki na tych terenach:

  • Krzyż Partyzantów już na zboczach Mogielicy;
  • stary budynek leśniczówki, w której działacz AK podszywał się pod leśnika.

Zresztą szlak ten będzie w kilku miejscach przecinał się ze ścieżką historyczną, a fragmentami prowadził wraz z nią.

Opis szczytu znajduje się tutaj: Mogielica. Zobacz też: Polana Stumorgowa.

Podpisane panoramy z Hali Stumorgi.

Mogielica zielonym szlakiem z przełęczy pod Ostrą – galeria zdjęć

Szlak na Mogielicę z Mszany Dolnej

Trasa bardzo podobna do tej prowadzącej przez Wyrębiska Szczawskie. Łatwa, choć dość długa. Do tego również nie jest szczególnie popularna wśród ogółu turystów. Z tego powodu nawet w sezonie znajdziesz tu ciszę i spokój.

Zacznijmy od kwestii organizacyjnej. Ponad 7 godzin na powyższej mapie może i jest przesadą – ale pamiętaj, że to czas na przejście w jedną stronę. O ile wprawni piechurzy dadzą radę wrócić się po swych śladach, to pozostali turyści mogą sobie skrócić drogę i zejść do:

  • Lubomierza, Rzek lub Szczawy – gdzie dość często kursują busy do Mszany Dolnej;
  • Jurkowa – tu z transportem będzie gorzej, ale w razie potrzeby jest nieco kwater.

Przejdźmy do krótkiego opisu szlaku. Możemy go podzielić na kilka etapów:

Pierwszy to Mszana Dolna i Mszana Górna – 3 kilometry nieciekawej wędrówki uliczkami obydwu miejscowości. Kończy się za szosą z Mszany Górnej do Jurkowa ponad niewielkim osiedlem. Potraktuj ten odcinek wyłącznie jako rozgrzewkę.
Niektórzy turyści rezygnują z tego odcinka i szukają miejsca do zaparkowania wzdłuż wspomnianej szosy. Jeżeli i Ty się na to zdecydujesz, to wiedz, że niczego nie stracisz.

Z Mszany Górnej na Ostrą

Jeden z najciekawszych fragmentów całej trasy.

Na początku będziesz wspinał się po łagodnym i niezalesionym zboczu Ogorzałej. Ten odcinek ma charakter podgórski. Będą towarzyszyć Ci swojskie widoki: coraz odleglejsza Mszana Dolna na tle Lubonia Wielkiego i Szczebla, a dookoła siebie będziesz widział pofałdowane wzgórza pełne łąk i pól.

Koniecznie odwróć się tu co jakiś czas za siebie. Widok będzie bowiem coraz lepszy: z czasem poszerzy się o Lubogoszcz i Śnieżnicę oraz Gorce. Taki widokowy spacer potrwa około godziny.

Dalsza wędrówka na Ostrą będzie przebiegać głównie lasem.

Uwaga! Wiele osób słusznie narzeka na jakość oznakowania na tym odcinku. Faktycznie, nie jest tu rzadkością brak oznakowania na skrzyżowaniach. Często pierwsze znaki znajdują się dopiero kilkadziesiąt kroków dalej. Zadbaj o dobrą mapę lub nawigację… albo bardzo pilnuj szlaku. Jeśli po paru minutach marszu nie będziesz widział znaków – zawróć.

W pewnym momencie dojdziesz do wypłaszczenia. To znak, że za kilka chwil dojdziesz do tabliczki kierującej na pozbawioną oznakowania ścieżkę na pobliską Ogorzałą.

Czy warto tam iść?

Na dojście na Ogorzałą i powrót tą samą ścieżką licz około 20-25 minut (bez przerw). Po drodze będzie jeden prześwit na Ćwilin. Z kolei widok z samej Ogorzałej obejmuje wszystkie najbliższe szczyty Beskidu Wyspowego z Mogielicą na czele. Ma jednak sporą wadę – w jego podziwianiu mocno przeszkadzają wszędobylskie drzewa i krzaki.

Moim zdaniem, o ile masz czas, to możesz się przejść na Ogorzałą, jeśli jeszcze Cię tam nigdy nie było. Za drugim razem już bym tam nie wrócił.

Od odejścia ścieżki na Ogorzałą na Ostrą już niedaleko. Są tu ławki, tabliczka z nazwą szczytu i krzyż. Widok jest z kolei podobny do tego z Ogorzałej. Czyli teoretycznie rozległy, ale mocno ograniczony rosnące tu i ówdzie drzewa i krzaki. Tak czy siak Ostra to dobre miejsce na chwilę przerwy.

Z Ostrej na Jasień

Ten odcinek podsumuję tak: las na jego początku i końcu (z kilkoma widokowymi polanami po drodze), a pośrodku wędrówka bezleśnym terenem.

Po drodze jest sporo ciekawych punktów widokowych: głównie na Ćwilin i w kierunku rzeki Mszanki. W pewnym momencie panorama poszerzy się o bardzo ładny widok na Mogielicę i Jasień.

Odcinek ten jest w większości łagodny i stromieje dopiero w lesie porastającym zbocza znajdującej się nieopodal Jasienia Kiczory.

W końcu dojdziesz do ciekawej widokowo Polany Folwarcznej.

Aby przeczytać resztę opisu tej trasy (i przejrzeć więcej zdjęć), kliknij: Polana Folwarczna – Mogielica.

Opis szczytu znajduje się tutaj: Mogielica. Zobacz też: Polana Stumorgowa.

Podpisane panoramy z Hali Stumorgi.

Szlak z Mszany Dolnej na Mogielicę – galeria zdjęć

Szlak na Mogielicę z Lubomierza

Głównym atutem tego wariantu jest kilka niezwykle ciekawych punktów widokowych. Do najciekawszych należą polana pod Jasieniem, polana Skalne na Kutrzycy i Polana Stumorgowa.

Z Lubomierza na Polanę Folwarczną

Czarny szlak z Lubomierza na Przełęcz pod Kobylicą (dalej na Jasień) to jeden ze szlaków łączących Gorce z Beskidem Wyspowym. Szlak obfituje w piękne punkty widokowe, zwłaszcza na polanach znajdujących się na zboczach Jasienia i Mogielicy. Ładne krajobrazy Lubomierza i Gorców będziemy też podziwiać na dolnych partiach szlaku.

Szlak rozpoczyna się przy przystanku PKS Lubomierz-Poczta, skąd idziemy krótko w kierunku kościoła i centrum wsi. Czarne znaki wiodą polną drogą wzdłuż doliny Lubomierskiego Potoku. Naszym oczom ukazuje się zalesiona Marczakowa Skała. Wkrótce przekraczamy pomost nad potokiem i kontynuujemy wędrówkę wzdłuż potoku.

Szlak wyprowadza nas spomiędzy zabudowań. Zaczynamy dość mozolne podejście zalesionym zboczem. Uważaj na szlaki – jest tutaj wiele różnych krzyżujących się ścieżek, a oznakowanie szlaku nie należy do idealnych. Idziemy skrajem lasu, skąd możemy podziwiać rozległy widok na Gorce – Gorc, Kudłoń, Czoło Turbacza, Turbaczyk oraz Witów.

Szlak mija następnie kilka malowniczych polan i rozpoczyna trawers zboczy Jasienia wśród ładnych lasów liściastych. Z naszej lewej strony otwiera się piękny widok na Beskid Wyspowy: Luboń Wielki, przełęcz Glisne, Szczebel oraz Lubogoszcz.

Wkrótce docieramy do sporej Polany Folwarcznej. Szlak wiedzie jej środkiem, po czym wyprowadza na przełączkę między Kobylicą i Jasieniem, skąd dołączają do nas zielone znaki szlaku prowadzącego z Mszany Dolnej na Jasień. Warto się w tym miejscu odwrócić, gdyż za naszymi plecami rozpościera się ładny widok na Gorce i Beskid Wyspowy.

Widok z czarnego szlaku z Lubomierza

Widok z czarnego szlaku z Lubomierza

Z Polany Folwarcznej na Jasień

Czarne szlaki kończą się w tym miejscu, kontynuujemy wędrówkę zielonym szlakiem. Ten prowadzi skrajem Polany Folwarcznej, po czym wchodzi między drzewa. Niebawem naszym oczom ukazuje się niewielka polanka, szlak omija ją jednak z prawej strony.

Ja zalecam jednak, by iść wyraźną ścieżką na polankę. Roztacza się z niej najładniejszy jak do tej pory widok na Beskid Wyspowy. Widać stąd dobrze Lubogoszcz, Lubomir, Łysinę, Kamiennik i Ćwilin. A szlaki? Niebawem nasza nieoznakowana dróżka znów się z nimi połączy. Wreszcie dochodzimy na szczyt Jasienia. Z innej strony doprowadzają na wierzchołek żółte znaki szlaku z Rzek.

Jasień

Jasień to szczyt o zalesionym wierzchołku całkowicie pozbawionym widoków. Wystarczy jednak przejść się 5 minut żółtym szlakiem ku Mogielicy, by wyjść na bogatą w piękne widoki Polanę Skalne. Tutejsza panorama obejmuje Beskid Wyspowy (na czele z Mogielicą), Gorce i Beskid Sądecki. Przy dobrej pogodzie widać stąd również Pieniny i wzniesienia Gór Grybowskich.

Kutrzyca - Panorama 3/3

Kutrzyca – Widok na Jasień

Z prawej strony polany stoi drewniany szałas, w którym podróżni mogą znaleźć schronienie. Często jest wybierany na miejsce noclegowe ze względu na bijące nieopodal źródełko.

Z Polaną Skalne związane są nierozerwalnie liczne legendy o ukrytych w okolicy skarbach zbójców, nieodkrytych jaskiniach oraz zakopanej broni palnej i kosztownościach.

Z Jasienia nad Polanę Wały

Żółte znaki wiodą górną granicą Polany Skalne. Latem rośnie tu pełno pysznych borówek. Po chwili dochodzimy do północnego wierzchołka Jasienia, zwanego Kutrzycą. Polecam w tym miejscu odejść o kilkanaście metrów na prawo. Dojdziemy do niewielkiego urwiska, skąd możemy podziwiać widok na nieprzebyte ostępy leśne na stokach Jasienia i Krzystonowa.

Polana Skalne na Kutrzycy

Polana Skalne na Kutrzycy

Szlak wnet wchodzi pomiędzy drzewa, którymi prowadzi przez kilka dłuższych chwil najpierw stromo, potem łagodnie. W pewnym momencie szlak bardzo się zwęża. Po obu jego stronach strome zbocza przechodzą czasem wręcz w urwiska.

Docieramy do skrzyżowania ze szlakiem zielonym z Półrzeczek do Szczawy Białego (opisany jako fragment tej pętli). Nieopodal znajduje się słynna Polana Wały. To tutaj funkcjonuje baza namiotowa SPKB Katowice, gdzie w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia) można znaleźć nocleg.

Znad Polany Wały na przełęcz pod Małym Krzystonowem

My wędrujemy dalej za żółtymi znakami. Po kilku chwilach docieramy na niewybitny i nieciekawy szczyt Krzystonowa, a następnie “zdobywamy” Mały Krzystonów. Za nimi schodzimy całkiem stromo na przełęcz między Krzystonowem i Mogielicą.

Z przełęczy pod Małym Krzystonowem na Polanę Stumorgową

Tutaj dołączają do nas niebieskie znaki prowadzące z centrum Szczawy (opisane jako fragment tej pętli). Razem z nimi wspinamy się po zalesionym zboczu aż do niewielkiej polanki. Stamtąd już niedaleko do wielkiej Polany Stumorgowej.

Opis szczytu znajduje się tutaj: Mogielica. Zobacz też: Polana Stumorgowa.

Podpisane panoramy z Hali Stumorgi.

Mogielica z Lubomierza – galeria zdjęć

Szlak na Mogielicę z Rzek przez Jasień

Ładny i niezbyt popularny wśród turystów szlak prowadzący przez najwyższe szczytu Beskidu Wyspowego. Trasa oferuje przepiękne widoki z polany Skalne pod Jasieniem i z Hali Stumorgi pod Mogielicą. Wielu docenia również nierozległe panoramy Gorców widoczne z polan w drodze z Rzek na Jasień. Oprócz pięknych punktów widokowych nie zabraknie odcinków spaceru lasem lub łąką. 

Kliknij, aby przeczytać dokładny opis tego szlaku na odcinku Jasień – Mogielica.

Opis szczytu znajduje się tutaj: Mogielica. Zobacz też: Polana Stumorgowa.

Podpisane panoramy z Hali Stumorgi.

Mogielica z Rzek przez Jasień – galeria zdjęć

Pętla: ze Szczawy-Białe przez Polanę Wały powrót przez Szczawę-Bukówkę

Naturalna pętla ze Szczawy. Dość krótka, ale z aż trzema intensywnymi podejściami

  • zielonym szlakiem na Polanę Wały;
  • żółtym szlakiem na Halę Stumorgową;
  • żółtym szlakiem na wierzchołek Mogielicy.

Widokowo trasa ta jest jednak przeciętna. Przepiękna panorama roztacza się oczywiście z Hali Stumorgowej i z Mogielicy – ale te widoki są łatwo dostępne z każdego szlaku na Mogielicę.

Tymczasem pierwsze ramię pętli ze Szczawy na Mogielicę nie oferuje niemal żadnych widoków aż do Hali Stumorgowej.

Niebieski szlak zejściowy też nie będzie początkowo zachwycał, ale później będzie oferował trzy ciekawe punkty widokowe:

  • krótko po zejściu z szerokiej drogi leśnej na zboczach Krzystonowa otworzy się przed tobą widok na południowy-wschód: na Beskid Wyspowy i Beskid Sądecki.
  • widokowa polanka z panoramą na Mogielicę tuż przed przysiółkiem Świstak. Łatwiej jest tu trafić, idąc w drugą stronę. Natomiast ja opiszę, jak tam dojść, schodząc do Szczawy. Po opuszczeniu pierwszego punktu widokowego będziesz jakiś czas schodził lasem, później wyjdziesz na chwilę na polankę pozbawioną widoków, po czym ponownie wrócisz do lasu. Przez kilka chwil będziesz szedł lasem aż staniesz przed rozstajem dróg: jedna będzie wiodła na lewo i na wprost – lekko do góry, będzie widoczny tam prześwit. To właśnie tędy dojdziesz w kilkanaście metrów bez znaków do drugiego punktu widokowego. Druga odnoga poprowadzi Cię do Szczawy.
  • trzeci punkt widokowy to polanki przysiółka Świstak z widokiem na imponujące stąd zbocza Wielkiego Wierchu w Gorcach.
Niewątpliwą zaletą tej pętli jest to, że ani niebieski ani zielony szlak nie są przesadnie popularne wśród turystów. Dopiero żółty szlak od Krzystonowa aż na Mogielicę może być bardziej tłoczny.
Z innych informacji praktycznych: zielony szlak poprowadzi cię przez słynną Polanę Wały znajdującą się pod szczytem Krzystonowa.
Widoków tu co prawda brak, ale w razie chęci możesz przespać się w znajdującej się tu Studenckiej Bazie Namiotowej. Poza sezonem znajdziesz tu tylko drewnianą chatkę, ale do przespania się nada. W sezonie jest tu z kolei możliwość noclegu w wojskowych namiotach wyposażonych w podesty i materace lub też we własnym namiocie.
Końcówka bez znaków: w Szczawie Bukówce nie przechodzimy ani przez kładkę, ani przez znajdujący się kawałek dalej most. Zamiast tego skręcamy w lokalną drogę znajdującą się na prawo przed wspomnianą kładką. Nią idziemy cały czas prosto wzdłuż potoku Kamienica – najpierw wśród zabudowań Szczawy-Bukówki, potem lasem i wreszcie wychodzimy między domostwa Szczawy Białe.

Opis szczytu znajduje się tutaj: Mogielica. Zobacz też: Polana Stumorgowa.

Podpisane panoramy z Hali Stumorgi.

Pętla ze Szczawy na Mogielicę – galeria zdjęć

Szlak niebieski z Jurkowa na Mogielicę

Jurków to miejscowość, z której wiedzie najkrótszy szlak na Mogielicę. Jest na nim kilka ładnych punktów widokowych, chociaż nie tyle, co na szlaku z Lubomierza. Niebieski szlak jest też raczej łagodny, świetnie nada się więc na powrót ze szczytu. Poniżej prezentuję dla niego mapę.

Z centrum Jurkowa niebieskie znaki wyprowadzają nas dość szybko. Pamiętaj tylko, by od razu za mostem skręcić na prawo! Wkrótce potem znajdziesz się wśród polan i łąk. Roztacza się stąd ładny widok na Łopień (z lewej),Ćwilin, Śnieżnicę i sam Jurków (za nami).

Szlak opuszcza wkrótce łąki i polany i wprowadza nas w las. Wędrówka jest łagodna i nie powinna nastręczać większych trudności. Pewną ciekawostką są przybite do przydrożnych drzew małe drewniane kapliczki. W każdy Wielki Piątek wędrują tędy członkowie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w ramach Drogi Krzyżowej. Ścieżka wyprowadza nas powoli na jeden z zachodnich grzbietów Mogielicy na Polanę Cyrlę.

Na Cyrli istniało jeszcze na początku tego tysiąclecia niewielkie osiedle góralskie. Aktualnie jedynym tego świadectwem jest kilka butwiejących drewnianych chatek.

Nie bez powodu miejsce to jest często wybierane na postój. Ładnie prezentuje się stąd kocioł Półrzeczki na stokach Jasienia, Krzystonowa i Kobielicy znajdujący się po prawej stronie.

Nieco poniżej szlaku widać niewielki stawek Mocurki. Głębiej w lesie, około kwadrans drogi poza szlakiem, znajduje się spore bagno Jasionkówka. Wokół tego miejsca krąży wiele ponurych legend powtarzanych przez miejscowych dla przestrogi dzieci.

Polana Cyrla pod Mogielicą

Polana Cyrla pod Mogielicą

Po krótkim spacerze przez wąski pas lasu wychodzimy na drugą polanę – Polanę Kozice. Tutaj otwiera się z naszej lewej strony widok na obniżenie Łososiny w kierunku Tymbarku i Limanowej. Nad nimi wznosi się pasmo Jaworza i Sałasza.

Widok na Półrzeczki z Cyrli

Widok na Półrzeczki z Cyrli

Szlak rozpoczyna wspinać się zalesionym grzbietem Mogielicy. Momentami jest dość stromo, a szlak prowadzi ścieżką gęsto usłaną luźnymi kamieniami. Może to utrudniać marsz. Generalnie spodziewaj się przez dłuższą chwilę na przemian dość stromych podejść i łagodniejszych odcinków.

Uważaj też, by nie pomylić szlaku pieszego z rowerowym! Po dłuższej wędrówce grzbietem dochodzimy do szerokiej ścieżki, wraz z którą skręcamy na prawo. Wędrujemy nią przez kilka minut po równym terenie. Cały szlak ma charakter spacerowy. No, prawie cały.

Tuż pod szczytem Mogielicy niebieski szlaki skręcają nagle w lewo (uwaga!). Rozpoczynamy wspinaczkę stromą ścieżką skrytą między drzewami iglastymi porastającymi wierzchołek Mogielicy. Wspinaczka nie trwa jednak długo. Wkrótce wychodzimy na ścieżkę, którą prowadzą zielone znaki z Przełęczy Rydza Śmigłego. Wraz z nimi docieramy wkrótce na wierzchołek Mogielicy.

Opis szczytu znajduje się tutaj: Mogielica. Zobacz też: Polana Stumorgowa.

Podpisane panoramy z Hali Stumorgi.

Mogielica z Jurkowa – galeria zdjęć

Mogielica - Informacje i ciekawostki

Legendy o Mogielicy

Miejscowi lubią opowiadać, że Mogielica to małżonka olbrzyma Łopienia. Po jego śmierci zamienił się w górę, która wznosi się po sąsiedzku obok Mogielicy.

Ciała samobójców, którzy nie zasłużyli na zwyczajny pochówek, wwożono tu na wozach ze Szczawy i zrzucana z północnych stoków góry. Podobny los czekał topielców, obwiesiów i wszystkich innych, którzy umarli w nienaturalny sposób.

Nie było dla nich miejsca na cmentarzach w okolicznych wsiach. Wierzono tam bowiem, że cmentarna ziemia “nie przyjmie” do siebie ciał ludzi, którzy nie doznali łask płynących z ostatniego sakramentu.

Jeszcze inni powiadają, że Mogielica była swego czasu bardzo popularna wśród zbójców. Na jej szczycie miałby kiedyś jakoby znajdować się olbrzymi głaz, na którym rachowali zdobyte nieuczciwie pieniądze.

Ich skarby mają jakoby spoczywać zakopane gdzieś na polanie Brzostowskiej i Skalne. Wraz z monetami schowano w ten sposób również zrabowane kościelne srebra i monstrancje. Jeszcze inna historia wspomina, że w Marszałkowskiej Studni na Polanie poręba ukryto kociołek pełen dukatów, na którym położono dwie nabite strzelby.

Wierzchołek Mogielicy jest pokryty licznymi głazami i szczelinami. Krążą legendy, jakoby te ostatnie miały prowadzić aż do groty na Polanie Jaworzyny znajdującej się na wschód od Turbacza.

Beskid Wyspowy a może… Gorce?

Podział fizyczno-geograficzny Polski z 1936 roku “wydarł” Mogielicę Beskidowi Wyspowemu i przydzielił ją Gorcom. Sytuacja zmieniła się dopiero po II wojnie światowej. Zgodnie z regionalizacją Kondrackiego i Krygowskiego, Mogielica pozostała najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego.

II wojna światowa

Rozległa Hala Stumorgowa była idealnym miejscem dla okolicznych partyzantów. To tutaj, z dala od siedzib hitlerowskich okupantów, alianckie samoloty dostarczały niezbędne zaopatrzenie i broń. Pamiątką tych wydarzeń jest krzyż znajdujący się na polance “Wyrębiska” przy zielonym szlaku na Mogielicę.

Mogielica i Hala Stumorgowa – galeria zdjęć

Mogielica – panoramy